čt 13.8.2020 | Jan Brůna

Postup! Lvi těsně porazili Pardubice a jsou ve čtvrtfinále

Znovu tuhá bitva? Kdepak. Hosté sice vedli v ČPP Aréně již 2:0, Hradečtí však dokázali skóre srovnat a dokonce i zcela otočit ve svůj prospěch. Dynamo ale zabralo a opět rivalovi odskočilo, na to ale Lvi zareagovali ukázkově a za stavu 5:5 po 60 minutách se šlo do prodloužení. V něm přiřkl bonusový bod svému týmu Radek Smoleňák, a domácí tak po těsné výhře 6:5 postoupili do play off letního turnaje.

Sestava Lvů doznala několika změn – zatímco v předchozích duelech vždy začínal v brance Marek Mazanec, tentokrát padla volba na Štěpána Lukeše. Do obrany se vrátil Michael Gaspar na úkor Radka Pilaře, který se přesunul do útoku, kde nahradil Vladimíra Růžičku ml.

Ve vyrovnané třetině šly do vedení Pardubice

Domácí na nic nečekali, hned zkraje utkání na svého úhlavního rivala nalezli a prakticky ho nepouštěli ven z pásma. Hosté se proto nezmohli na nic jiného než vyhazování puku. Vzápětí už ho však mohli lovit z klece, kdyby Kelly Klíma sám před gólmanem netrefil pouze tyč. To Dynamo se k první střele dostalo až po téměř třech minutách hry a brzy mu bylo zase horko, když Vojtěch Nečas musel řešit závar před vlastní svatyní.

Pardubičtí se postupně osmělili a dostali se do zápasového tempa, nejen je ale brzdila častá zakázaná uvolnění, což byla zřejmě nejčastější slova hlasatelů v úvodní třetině. Hradec se ovšem nenechal ničím rozhodit a nadále zůstával aktivnějším celkem; potvrdil to i další velkou šancí při signalizované výhodě.

Hosté však znovu vystrkovali růžky a jejich snažení vyústilo až v branku Radoslava Tybora, který zachytil vyhození Radka Smoleňáka a pohotovou střelou překonal Lukeše, když se kotouč došoural až do sítě – 0:1. Dynamu jako by gól vlil čerstvou krev do žil, což umocnila ještě přesilovka. Hra se poté vyrovnala a šance v početních výhodách měli zase Lvi. Ve slibné příležitosti ale nevyrovnal ani Radovan Pavlík.

Obrat Hradce zastínilo vyrovnání Dynama

To by byl začátek! Smoleňák využil špatné přihrávky Jakuba Nakládala o mantinel a k přesnému zakončení po ledě nescházelo mnoho. Pardubice ovšem přesto hrály s naprostým klidem a opět převzaly otěže mače. Lukeš se sice nejprve blýskl zákrokem lapačkou, proti pokusu Jana Mandáta do horního rohu již však rukavici vytasit nestihl – 0:2. Domácí však zvýšili obrátky a prvně skórovali, konkrétně Radek Pilař, jenž zaskočil Nečase – 1:2.

Hradeckým to očividně dobilo baterky, hned v další minutě totiž Jordann Perret prokázal kvalitní práci s hokejkou a ranou zápěstím zařídil vyrovnání na 2:2. Lvi si potom mohli ověřit, jak jsou na tom s přesilovkami; v nich soupeře trápili, místy ale volili příliš mnoho nahrávek. Vadit jim to ovšem nemuselo, poněvadž skvělý obrat dokonal Kelly Klíma, který si najel z pravé strany a zamířil ideálně pod víko – 3:2.

Dynamo ovšem sympaticky nic nevzdávalo a nikdo mu nemohl upřít snahu o vyrovnání. Zvýšená aktivita největšího rivala hráčů zpod Bílé věže se projevila nejen narůstajícím počtem slibných šancí, avšak bohužel pro příznivce domácích také úspěšným zakončením opět Jana Mandáta, který po tyči Kellyho Klímy na druhé straně propálil Lukeše – 3:3. Hrálo se ve skvělém tempu a na doraz, což pocítil i čárový rozhodčí.

Lvi srovnali krok a vynutili si prodloužení

Start třetího dějství okořenila větší potyčka u pardubické střídačky, které se zúčastnilo hned několik hokejistů obou táborů. Později už se ale u své lavičky proháněli jen hosté, a to po brance Radoslava Tybora, jenž těžil z aktivity Jana Koláře a poslal touš do odkryté svatyně. Uznání gólu doprovázela značná nespokojenost z domácí části publika, to na vedení klubu z města perníku ovšem nic nezměnilo – 3:4. Hradec nicméně zabral a hned dvakrát měl blízko k radosti.

Stal se však úplný opak a jásat mohl potřetí v klání Radoslav Tybor, který ujel všem plejerům soupeře a nadvakrát dostal puk za Lukešova záda – 3:5. Lvi se následně ukázali pohlednou kombinací a nadějně to zkoušel Lukáš Cingel, svým projektilem ale pouze lízl Nečasovu lapačku. Následně se ovšem začaly dít věci: nejdříve Richard Nedomlel od modré čáry propálil vše před sebou a jeho mužstvo bylo kousek od kýženého srovnání – 4:5.

Mountfield si udržel aktivitu a k vidění byly i další příležitosti, přičemž hosté se pod tlakem museli spolehnout na pevnou obranu. Dynamo se stáhlo a domácím pomohli dopředu i diváci, kteří i přes nízký počet vytvořili fantastickou kulisu. To vše dohromady vyústilo v další tučný zápis Kellyho Klímy do statistik – dvojče Kevina urputně procpalo kotouč kolem Nečase a srovnalo na 5:5.

Radek Smoleňák vystřelil vítězství v nastavení

Základní hrací doba nerozhodla, a následovalo tudíž pětiminutové prodloužení hrané 3 na 3 s náhlou smrtí. Již od jeho začátku si více šancí vytvořili Hradečtí a když se hned dva hokejisté soupeře nechali vyloučit, Lvi se po oddechovém času trenéra Vladimíra Růžičky mohli těšit na přesilovku 5 na 3. V ní se po 18 vteřinách prosadil Radek Smoleňák a zařídil svému mančaftu těsnou výhru 6:5. Hlavně ho ale s jistotou nasměroval do čtvrtfinále Generali Česká Cupu.