ne 6.11.2022 | Eva Šafranková

Povedená odveta! Lvi týmovým výkonem porazili Brno 5:1

Přesně tohle Lvi potřebovali! Po herních výkyvech se Hradci proti Brnu podařilo odčinit porážku z prvního vzájemného utkání v této sezoně. Tehdy nedokázal i přes obrovskou střeleckou převahu dát jediný gól. To se ovšem změnilo na domácí půdě. Do vedení se Mountfield dostal již ve 2. minutě, góly přidal také ve druhé a třetí třetině a vedl už 3:0. Brno sice zápas jednou trefou zdramatizovalo, Hradečtí si však své vedení pohlídali, navýšili ho a přerušili Kometě sérii sedmi výher v řadě. Do repre pauzy tak jdou svěřenci Tomáše Martince ze 6. pozice.

Sestava se oproti minulému utkání příliš nezměnila. V brance byl opět Henri Kiviaho, do obrany přibyl Bohumil Jank, který figuroval jako sedmý bek. Další zápas v dresu A-týmu si připsal junior Petr Moravec, jenž naskočil ve čtvrté útočné formaci.

Rychlý gól Hradce v početní výhodě

Ačkoliv je Brno nejméně trestaným týmem, již v první minutě se provinil Petr Holík, který dostal trest 2+2 minuty. Tuto přesilovku dokázali Hradečtí využít po dvou minutách, když Christophe Lalancette přihrál přes osu Jakubu Lvovi na levou stranu. Ten si zastavil puk a trefil se pořádnou ránou pod horní tyčku – 1:0. Následně se do brejku dva na dva dostali hosté, jenže Jakub Flek neposlal puk přesně na svého spoluhráče, a k zakončení se tak nedostal.

Mountfield byl aktivnější týmem. Christophe Lalancette opět v roli nahrávače, tentokrát vybídl Marka Zachara, ten si však poskakující kotouč nedokázal zpracovat a navíc ho bránil jeden z brněnských hokejistů. Východočeši mohli odskočit do dvoubrankového vedení v situaci, kdy nahozený puk od modré proletěl až k Dominiku Furchovi, který si nebyl vůbec jistý, zda ho má pod kontrolou. O dorážku se pokoušel ještě Kelly Klíma, leč neúspěšně.

Kometa se snažila probojovat do útočné třetiny, ale hradecká obrana jí to moc neumožňovala. Vystřelit se však povedlo třeba Radku Koblížkovi, jenž svižnou ránou prověřil lapačku Henriho Kiviaha. K vidění byla i hra čtyři na čtyři, při které si však ani jeden z celků nevytvořil výraznou příležitost. Domácí i hosté rozdávali tvrdé hity a od rozhodčích byly slyšet píšťalky, které přerušovaly poměrně často hru. V závěru se Marek Ďaloga probruslil až ke Kiviahovi, po něm to zkusil na druhé straně Radovan Pavlík ránou z první. V obou případech si bez problémů poradili brankáři.

Aktivnější Mountfield odskočil do dvoubrankového vedení

Začátek druhé dvacetiminutovky byl opět v roli Východočechů. Jakub Lev se octl již v pozici mimo střelecký úhel, a tak poslal kotouč do brankoviště, ale nikomu z domácích se ho nepodařilo nasměrovat do svatyně. Poté vyslal Radek Smoleňák několik střeleckých pokusů, avšak žádný z nich neprošel za záda Furcha. Hra se přelévala z jedné strany na druhou. Andrej Kollár zakončoval bekhendem, ale domácí gólman si věděl rady.

Poté dvakrát po sobě ujeli do přečíslení tři na dva svěřenci Tomáše Martince, avšak ani jednou nedostali hrací předmět do prostoru mezi tři tyče. Krátce potom jeli Eduard Šalé a Andrej Kollár dva na jednoho, druhý zmiňovaný trefil jen boční síťku. Hradečtí byli stále více na puku a určovali tempo hry, ale druhou početní výhodu nevyužili.

Moravané si větší tlak vytvořit nedokázali a spíše se museli bránit. Mountfield se zaslouženě ve 37. minutě dočkal druhé branky, když si Christophe Lalancette krásně objel Marka Ďalogu a přihrál doprava na Aleše Jergla, jenž pohotově zavěsil – 2:0. Záhy si Brno zahrálo svou první přesilovku, ale domácí proti nejlepší početní výhodě v extralize odolali. Dokonce mohli sami skórovat, avšak osamocený Martin Štohanzl Furcha nepřekonal. Z trestné lavice se ihned zapojil Oliver Okuliar, jehož přihrávku úplně promáchl Radek Pilař.

Nevyužité trestné střílení, ale Lvi si zaslouženě došli za vítězstvím

Po zahájení závěrečné třetiny byl Dominik Furch zasažen po ráně Jakuba Lva do své masky, po jejíž úpravě se mohlo pokračovat. Podruhé v zápase se hrálo ve čtyřech na obou stranách, tentokrát této situace ve 43. minutě využil Filip Pavlík, který vyslal do samostatného úniku Olivera Okuliara. Na jeho forhendovou kličku byl hostující gólman příliš krátký, a tak hokejisté zpod Bílé věže odskočili na rozdíl tří branek. Kometa přečkala další oslabení bez většího nebezpečí a zanedlouho udeřila.

Ve 47. minutě Petr Holík zpoza branky poslal kotouč do mezikruží, kam si najížděl Jakub Flek a z otočky bekhendem zakončil přesně – 3:1. Tento gól Moravany poměrně nakopl, avšak radoval se opět Hradec. René Piegl sice netrefil odkrytou klec, potom však Christophe Lalancette vymetl z první horní růžek po přihrávce z levé strany od Radka Smoleňáka – 4:1. K vidění byly i tvrdě dohrávané souboje a následné šarvátky mezi hráči.

Zbývající minuty měl pod kontrolou Mountfield a Dominik Furch musel neustále zasahovat, naopak Brňané se stěží probojovali do útočného pásma. V 57. minutě ujel sám na branku Marek Zachar, byl faulován, a tak bylo nařízeno trestné střílení. Toho se ujal opět Zachar, ale střela mezi Furchovy betony mu nevyšla. Henri Kiviaho pro změnu výborně zasáhl proti střele Jakuba Fleka. Poslední tečkou v utkání byl pátý gól, o který se postaral dělovkou do pravého rohu Aleš Jergl a skóroval podruhé. Lvi si tak s chutí zastříleli, porazili ve formě hrající Brno 5:1 a do reprezentační přestávky vkročili s dobrou náladou.