Zápasy
út 20.1.2015 | Jan Vavřina

Povinnost splněna! Ze Slavie za aktivní výkon všechny tři body

Zápasové menu

V nepříjemném rozpoložení zajížděl Mountfield na led pražské Slavie k dohrávce 36. kola. V posledním zápase padl 0:7, neprosadil se gólově, navíc vstupoval do utkání s naprosto pozměněnou sestavou. Ještě k tomu byl proti Slavii jasným favoritem, nicméně to po celý zápas herní převahou potvrzoval, i když konečný výsledek toho není důkazem. Podstatná je ale výhra a tři body, která posunuly Hradec zpátky do první šestky.

Po minulém debaklu s Kometou Brno udělali hradečtí trenéři pořádný průvan napříč sestavou. Jediná lajna nezůstala po kupě, v brance dostal podruhé za sebou přednost Ondřej Kacetl.

Poměr střel 3:10 vypovídal o obrazu hry

Hradec udával od začátku zápasu tempo, byl po minulé vysoké porážce pořádně nahecován, jenže rychlou branku se mu vstřelit nepodařilo. Hodně blízko byl ve 4. minutě bývalý slávista Dávid Skokan, který rychle vyjel před Furcha, ale následně ho trefil jen do výstroje.

Slavia potvrzovala roli aktuálně nejslabšího týmu extraligy a v prvních minutách toho příliš neukázala. K většímu tlaku se dostala až po polovině třetiny, ke střele se však nepropracovala. Vzápětí měl na druhé straně dobrou příležitost Vantuch, jenže z úhlu nepropasíroval puk do brány.

V 16. minutě zahrozili také domácí, k pravé tyči dostal pas Vas, jenže skákavý kotouč nohou nezpracoval. Dvě minuty před sirénou si Hradec vyzkoušel přesilovou hru, tlačil se do brány, ale Furch všem pokusům odolal.

Velká aktivita přinesla zasloužené ovoce

Druhá perioda se nesla v podobném duchu jako ta úvodní – tým Petera Draisaitla měl jednoznačně navrch, prezentoval se převahou územní i střeleckou – 6:18. Prosadit se však dlouho nemohl, i když to zkoušel ze všech pozic.

Slavia si několikrát musela pomoci za cenu faulu a jeden takový Hradečtí potrestali, a to krátce po půlce zápasu. Tomáš Mertl si vyměnil za bránou puk s Jiřím Šimánkem, zkusil překvapit Furcha z brankové čáry a povedlo se mu to – 0:1.

Hradci musel spadnout pořádný kámen ze srdce, ale následně se bránil v oslabení. V něm předkládal puk Divíšek Poletínovi na teč, ten ho usměrnil jen do náruče Kacetla. Po druhé třetině byli zcela po právu spokojenější hosté.

Srovnáno bylo jen pár minut

Stejně jako hradecký, tak i první slávistický gól padl v nerovnoměrném počtu hráčů na ledě. Ve 47. minutě, při vyloučení Vantucha, Miroslav Holec z hranice pravého kruhu zápěstím prostřelil Kacetla na zadní tyč a na drama bylo zaděláno – 1:1.

Pražany vstřelená branka nakopla, následující minuty předváděla ze svého pohledu nejaktivnější pasáž celého utkání, k tomu jim pomohl také další hradecký faul – Tomáše Troligy. Stejný hráč ale své vyloučení dvě minuty po svém návratu na led odčinil. Obkroužil bránu, počkal si a bekhendem našel najíždějícího si Rastislava Deje, jenž z první poslal hosty zase do vedení – 1:2.

Už dvě a půl minuty před koncem zápasu se domácí střídačka odhodlala k odvolání brankáře, jenže si žádný závěrečný tlak nevytvořila. Východočeši tak i potřetí letos porazili Slavii, potvrdili roli jasného favorita a díky třem bodům se vrátili do vytoužené šestky.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Rudolf Červený 0 0 0 1 0
Rastislav Dej 1 0 1 1 0
Bohumil Jank 0 0 0 0 2
Tomáš Knotek 0 0 0 0 0
Ondřej Kopta 0 0 0 0 0
Roman Kukumberg 0 0 0 0 0
Tomáš Mertl 1 0 1 0 0
Peter Mikuš 0 0 0 1 0
Lukáš Nedvídek 0 0 0 0 0
Karel Pilař 0 1 1 1 0
Martin Pláněk 0 0 0 0 0
Dávid Skokan 0 0 0 0 0
Jiří Šimánek 0 1 1 0 0
Tomáš Troliga 0 1 1 1 2
Michal Tvrdík 0 0 0 0 0
Lukáš Vantuch 0 0 0 0 2
Jiří Vašíček 0 0 0 0 0
René Vydarený 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 60 21 1 20 95,24 0 0

Ohlasy k utkání

Josef Beránek (HC Slavia Praha):
Naším plánem bylo hrát zezadu a bez inkasovaného gólu. Bezbrankový stav se nám udržet nepovedlo. Sice se nám následně podařilo využít přesilovku, po naší chybě v obranné třetině jsme ale inkasovali podruhé. I když jsme si v závěru vytvořili nějaké šance, tak už jsme to dotáhnout nedokázali.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
V dnešním utkání se ukázalo, jak jsou důležité přesilovky. Ve hře pěti proti pěti jsme zápas kontrolovali, ale pak jsme inkasovali v oslabení a najednou to bylo o nervy. Na naší straně se objevila nervozita, což hráčům po debaklu s Kometou rozhodně nevyčítám. Jsem rád, že jsme utkání nakonec zvládli.