út 20.12.2022 | Klára Petrásková

Před Vánoci doma vítězně! Lvi v napínavém mači přetlačili Rideru

Před vánočními svátky se Hradec představil naposledy doma a nadělil svým fanouškům příjemný dárek. Porazil vítkovického lídra tabulky! Napínavý zápas se nesl po většinu času s vyrovnaným skóre, důležitou roli hrála i četná vyloučení. Nakonec to byl však Mountfield, kdo obrátil vývoj ve svůj prospěch. V poslední minutě prodloužení rozhodl o lvím vítězství Jérémie Blain!

Oproti poslednímu duelu, který sehrál Hradec před týdnem v rámci CHL, se v sestavě událo jen minimum změn. Mimo soupisku zůstal Zdeněk Čáp, na pozici sedmého beka se posunul René Piegl a do druhé obrany naskočil Patrik Marcel. První a druhá útočná letka si prohodily pořadí.

Lvi ustáli perný start a ujali se vedení

Hned na úvod se Hradec pořádně zapotil. Od konce třetí minuty strávil totiž téměř pět minut v oslabení, 49 vteřin z toho navíc v dvojnásobném! Východočeši však zvládli hru v početní nevýhodě dobře a co obětavě nezlikvidovali hráči v poli, dostal pod kontrolu Henri Kiviaho. Ten zapsal dokonce i hlavičku, mimo vyrazil také nebezpečně vyhlížející ránu Juraje Mikuše.

Mountfield však horké chvilky ustál a necelou minutu poté, co se ocitl zpět v plném počtu, otevřel skóre. Jordann Perret posunul zprostřed hřiště puk Jakubu Lvovi, který zprava křížem krásně trefil levý vingl – 1:0. Chvíli nato si Hradec zahrál dokonce přesilovku a mohl své vedení navýšit, Oliver Okuliar ale střílenou nahrávku Filipa Pavlíka tečoval vedle.

V podobné pozici při tečování se Okuliar ocitl pár minut nato při usměrňování McCormackova pasu, i tentokrát ale kotouč skončil mimo. Zápasem začaly vířit také emoce, a tak se led plnil drobnými potyčkami a závěr třetiny se nesl ve hře čtyři na čtyři. Radovan Pavlík se v této situaci dostal do úniku, stíhán dvěma protihráči ale v bráně skončil místo puku a gól vyloučilo také zkoumání videa.

Hromada přesilovek i gólů na obou stranách

Také v prostřední části se dostaly ke slovu především přesilovky, sudí totiž udělili celkem šest menších trestů a oba celky využily dvojnásobnou početní výhodu. Ale nepředbíhejme. Nejdříve totiž domácí ubránili celé dvě minuty oslabení, těsně po jeho skončení však Juraj Mikuš vyrovnal ranou od modré, když využil clonícího hráče před gólmanem – 1:1. A pak už mezi 27. a 30. minutou přišly na řadu zmíněné přesilovky pět na tři.

Nejprve se radovali Hradečtí, když Christophe Lalancette obkroužil pásmo a nabil k levé tyči Jakubu Lvovi, který přiklepl touš mezi tělo a brankovou konstrukci. Krátce poté však šli podruhé v mači do tří i domácí a tentokrát se hosté prosadili. Peter Mueller dostal nabito mezi kruhy, trefil se k levé tyči a srovnal na 2:2.

Ani to však nebylo z druhé třetiny vše. Slovo si totiž nedlouho poté vzali opět Vítkovičtí a konkrétně Roberts Bukarts, jenž se z úhlu trefil pod víko nad přesouvajícího se brankáře. Srovnat poté mohl Radovan Pavlík, z dorážky ale neprocpal puk mezi betony, a tak se radoval až chvíli nato Filip Pavlík. Vyslal dělovku od modré a puk byl těsně před gólmanem nechytatelně zvednut pod horní tyč. Stav 3:3 mohl ještě před přestávkou změnit Jérémie Blain, jenže ten nastřelil jen brankovou konstrukci.

Na branky pustá část rozuzlení nepřinesla

Týmy vkročily do třetí periody za vyrovnaného stavu a všem bylo jasné, že v této fázi už může rozhodnout každý gól. Tomu odpovídalo velké nasazení a boj o každý centimetr ledu, ne však pokračující trend vyloučení, která přišla na řadu v poslední desetiminutovce.

V té první byla naopak k vidění opatrnější hra, a přestože oba brankáři se museli mít na pozoru, vyložené gólovky ale likvidovat nemuseli. V dobré pozici se ocitl na modré Filip Pavlík, jenže střela mu nesedla a netrefil ideálně puk. Následovala zmiňovaná vyloučení a největší šance přišly při hře čtyři na čtyři.

Mario Grman pálil zleva a Henri Kiviaho musel natáhnout levý beton, Petr Chlán zase pálil křížem zprava a do akce musela i Kiviahova vyrážečka. Na ledě i v hledišti panovala vypjatá atmosféra a všichni cítili, že čas rychle ubíhá, rozseknout duel mohl v samém závěru třeba Mislav Rosandič. Pohlednou stahovačku však nedotáhl do konce, a tak se pokračovalo prodloužením.

Oba brankáři se předvedli, vítězství ale slavili domácí

V něm se nejprve blýskl Henri Kiviaho, když udržel levý beton proti pokusu Patrika Kocha, na druhé straně podržel svůj tým i Aleš Stezka. Jeho jmenovec Aleš Jergl se na něj totiž řítil v samostatném úniku, tváří v tvář vítkovickému strážci svatyně ale neuspěl. Už to pomalu vypadalo, že se bude pokračovat s nájezdy, to však odmítl v čase 64:19 Jérémie Blain. Svižnou střelu v rychlém útoku poslal k bližší tyči a na hradeckém stadionu vypukla euforie. Lvi zvítězili v extralize potřetí v řadě, výhru 4:3 navíc zapsali proti lídrovi tabulky.