út 20.8.2019 | Jan Brůna, Adam Kodet

Předposlední prověrka na výbornou! Hradec přejel Vídeň 5:1

Úterní odpoledne se v ČPP Aréne neslo ve znamení souboje domácích Lvů s rakouským celkem Vienna Capitals. Hradečtí rozhodli o osudu utkání na konci první části, kdy soupeři nasázeli během tří minut tři branky, a na tento tvrdý direkt Vídeň už nenašla odpověď. Premiérových gólů v dresu Mountfieldu HK se dočkaly letní posily Aleš Jergl a Jordann Perret, kteří si spolu se svými spoluhráči došli pro přesvědčivý triumf 5:1.

Mezi třemi tyčemi dostal důvěru znovu Marek Mazanec, záda mu kryl sedmnáctiletý Tomáš Sajdl. Hosté poslali do branky Ryana Zapolského.

Drtivý závěr Východočechů na konci první části

První vážnější střelu Sashy Bauera od hrazení bezpečně chytil do lapačky Mazanec. Následně se Jordann Perret mezi kruhy probil k puku a nadějnou střelou vystrašil gólmana hostů. Nahození Oskarse Cibulskise od modré čáry zase chytře tečoval před brankou Radek Smoleňák, Zapolski však skvěle zasáhl.

V 9. minutě se k odraženému kotouči dostal opět Bauer, brankář Hradce neponechal nic náhodě a jeho pokus vyrazil levým betonem. Tým z Vídně byl o něco aktivnější než jeho sok, který se však vydával do rychlých kontrů. Z jednoho takového pálil od levého kruhu těsně vedle pravé tyče Smoleňák. Mazanec se potom blýskl vynikajícím zákrokem proti ráně Juliana Großlerchera.

Na druhé straně se v přesilovce Oskars Cibulskis u modré čáry opřel do puku, tečovaná střela propadla za záda Zapolského a Hradec vedl 1:0. Následně šel Hradec do čtyř, ale vůbec mu to nevadilo, naopak. Do samostatného úniku se dostal Michal Dragoun a propálil gólmana střelou mezi betony – 2:0. Mazanec navíc v pokračujícím oslabení vyhazoval kotouč do útočného pásma, kde si ho přebral Rudolf Červený, kličkou obešel brankáře a spolu se zvukem sirény navýšil náskok Lvů na 3:0.

Gól Jergla korunoval hradecký tlak ve druhé periodě

Východočeši vstoupili do prostřední dvacetiminutovky nadále aktivně – hned v úvodní minutě střílel od levého kruhu Radek Pilař. Dopadl však stejně neúspěšně jako později Dragoun s Perretem se svými úniky. Druhá minuta nastartovala zajímavou pasáž, kdy se během 29 vteřin konala hned tři vyloučení, z toho dvě na straně Capitals.

Přesilovku 4 na 3 Lvi ještě nevyužili, tu klasickou pokračující už ano. Aleš Jergl byl nehlídaný, zkusil štěstí střelou golfem k bližší tyči a skóroval poprvé v hradeckých barvách – 4:0. Na druhé straně se připomněli i hosté. Po chybě domácích obránců se k zakončení dostal Alex Wall, na Mazance ale nevyzrál.

Tým z Vídně sáhl ve 33. minutě ke střídání brankářů a i Bernhard Starkbaum musel čelit pokračujícím nájezdům Východočechů. Na led si s sebou přinesl i notnou dávku štěstí, to když střela Michaela Gaspara od modré čáry skončila na spojnici. V závěru druhé třetiny se jeho spoluhráči museli bránit ve čtyřech, nedělalo jim to ale vůbec žádný problém.

Vídeň se prosadila, Hradec znovu odskočil

Poslední třetinu načal Mountfield pokusem Tomáše Linharta, jeho projektil proletěl těsně vedle pravé tyče. O minutu později nahazoval puk na hradeckou branku Sondre Olden a hráči Vídně se po úspěšné teči těšili z gólu. Jejich radost však byla zatím předčasná, rozhodčí branku neposvětili kvůli postavení hráče v brankovišti.

Hosté se ale nakonec dočkali – na 1:4 snížil Taylor Vause, který obdržel od spoluhráče z obrany senzační přihrávku a v přesilovce se řítil proti Mazancovi, jemuž přesnou ranou do šibenice nedal šanci. Vídeňský tým se navíc dostal k tlaku při další početní výhodě, dále to už ale byli zase Lvi, kteří si vytvářeli nadějné příležitosti.

V další přesilovce pálil Filip Pavlík, jeho dělovka lízla ale znovu jen horní tyč. "Bůra" se ale hradecké publikum přece jen dočkalo. Na konečných 5:1 upravil Jordann Perret, který zužitkoval Dragounovu přihrávku a ranou po ledě si rovněž připsal premiérovou trefu za Mountfield. V samém závěru se ještě vyznamenal Mazanec, jenž se stihl rychle přesunout a puk letící do poloprázdné brány betonem vyrazil mimo svou svatyni.

Východočeši zvítězili 5:1, závěrečné oslavy si však neužil Tomáš Linhart, který zůstal po jednom ze střetů na hráčské lavici. Tam pro něj museli po skončení duelu záchranáři s nosítky, aby byl odvezen na podrobnější vyšetření do nemocnice.