ne 4.8.2019 | Daniel Krátký, Adam Kodet

Premiéra jak na houpačce, Hradec podlehl Spartaku 1:2 po nájezdech

Hradečtí hokejisté mají za sebou první zápasový test sezóny, k jeho oznámkování by bylo vhodné rozdělit utkání na dvě poloviny. V té první jasně dominoval Mountfield a byl za aktivitu odměněn úvodní brankou, v té druhé ale Spartak Moskva přiložil pod kotel, převzal iniciativu a vyrovnal. Výsledkem byla spravedlivá dělba bodů po výsledku 1:1 a jelikož prodloužení nerozhodlo, bonusový bod přisoudil Spartaku rozhodujícím nájezdem v osmé sérii Lotyš Daugavinš.

Do prvního utkání na Mountfield Cupu 2019 vstoupili Lvi s kapitánem Radovanem Pavlíkem a v brance s Markem Mazancem. V první obranné dvojici naskočil David Váňa, který je v klubu na testech.

Úvodní třetina první gól nové sezóny nepřinesla

Zápas začali aktivněji domácí, když hned po minutě hry neproměnil zajímavou příležitost po přihrávce Matěje Chalupy Radek Pilař. Lvi poté zahrozili také v oslabení, přečíslení dva na jednoho řešil Radovan Pavlík střelou, Július Hudáček si však s jeho ránou poradil. Pěkným pokusem od modré se následně prezentoval Petr Zámorský, brankář Spartaku však máchl lapačkou a kotouč chytil.

Hra se později vyrovnala, a také ruský soupeř začal vystrkovat růžky. V polovině první periody dostal pěknou přihrávku na vrchol kruhů Čech v barvách ruského klubu Robin Hanzl, v tísni však nemohl střílet jinak než bekhendem, a tak si s jeho pokusem Mazanec poradil. V 15. minutě chtěl Hudáček pomoci s rozehrávkou během přesilovky Spartaku, jeho přihrávku vzduchem vystihl Richard Nedomlel, který se snažil trefit branku, což se mu nepovedlo.

Ve druhé polovině první dvacetiminutovky hrozil od modré čáry opět Zámorský, jenže jeho střela mířila kousek vedle. V závěru první části neproměnil obrovskou příležitost moskevský Spartak. Alexandr Chochlačjov vyplaval úplně volný mezi kruhy, ale s jeho pokusem si novic v hradeckém brankovišti poradil.

Premiérovým střelcem hradeckých barev se stal Filip Pavlík

Ihned po buly na začátku druhé třetiny se do šance dral kapitán Radovan Pavlík, jenže už byl příliš blízko brance, a tak nestačil zakončit. Následně převzal otěže utkání soupeř z ruského hlavního města, který zahrozil během přesilové hry – v závaru dorážel Anatolij Nikoncev, Mazanec v brance však odolal. Tlak Moskevských přerušil faul, následnou přesilovku Hradečtí využili. Mislav Rosandič nabil Filipu Pavlíkovi, který od modré čáry z voleje propálil vše, co mu stálo v cestě – 1:0.

Vstřelený gól pochopitelně Lvy nakopl, od modré čáry zkoušel navýšit David Váňa, leč neúspěšně. Poté se dvakrát v krátkém čase zaskvěl hradecký gólman. Hradečtí fanoušci aplaudovali zejména zákroku, kdy nová posila v brankovišti vyrazila touš nad sebe, a poté jej efektně schovala do lapačky.

Následně to byli Lvi, kteří byli aktivnějším týmem. Nejprve sám na bránu ujížděl mladík Adam Kubík, který však neuspěl se svým blafákem. V závěru dvacetiminutovky se domácím naskytla velká příležitost v podobě přesilové hry 4 na 3, později dokonce 5 na 3. Během dvojnásobné výhody hrozili zejména Tomáš Vincour a Filip Pavlík, s jejichž střeleckými pokusy si však Július Hudáček s obtížemi poradil.

Spartak po zásluze srovnal skóre

Do závěrečné třetiny vstoupili aktivněji hosté, kteří hrozili zejména během přesilové hry. Ruský soupeř musel nejprve přežít kontr dvojice Jordann Perret – Radovan Pavlík, kdy zakončoval druhý jmenovaný, Hudáček si i v leže dokázal poradit. Následně však moskevský Spartak zatlačil Mountfield do obranné třetiny, a tak dlouho se snažil vyrovnat, až se mu to povedlo. Už při hře 5 na 5 se zleva, po přihrávce Denise Kokareva, prosadil Jevgenij Kulik – 1:1.

Po vyrovnávací brance působil tým Spartaku živěji, když svého soka několikrát zatlačil do obranného pásma. Nepomohla mu situace ze 48. minuty. Július Hudáček měl menší problémy s výstrojí, a tak musel na více než minutu opustit brankoviště, kde ho zaskočil Pavel Chomčenko.

Utkání se následně herně vyrovnalo, obě mužstva nechtěla udělat chybu, která by rozhodla. Za zmínku však stojí bomba Alexandra Kutuzova, kterou Marek Mazanec chytil do své náruče. V závěru velkou šanci spálil hradecký Radovan Pavlík, který uháněl sám na branku, jenže jeho střelu vyrazil Július Hudáček pravým betonem. Po šedesáti minutách tak utkání skončilo za vyrovnaného stavu.

Slibně rozehrané nájezdy Hradec nedotáhl

Do prodloužení vstoupili Hradečtí v přesilové hře, během které hrozil hlavně Petr Zámorský, všechny jeho střely však pochytal slovenský brankář. Dobrou příležitost během nastaveného času neproměnil po přihrávce Radka Pilaře Filip Pavlík, jehož bomba proletěla nad brankou. I proto se šlo na nájezdy.

V nich to dlouho vypadalo, že zvítězí Hradečtí. Nejprve totiž uspěli Aleš Jergl, Filip Pavlík a Tomáš Vincour, za hosty odpovídal pouze Ilja Zubov. Od Mountfieldu to již bylo vše, zato Moskevští dokázali vyrovnat a také otočit. Rozhodující nájezd proměnil v osmé sérii Kaspars Daugavinš. Bod navíc si tak do tabulky na Mountfield Cupu 2019 odnesl ruský Spartak.