Preview k zápasu
so 3.8.2019 | Adam Kodet

Konec čekání! Mountfield Cup začíná, Hradec vyzve Spartak

Už se stalo tradicí, že hradecký A-tým nastupuje k prvním přípravným střetnutím přímo na domácím turnaji a nejinak tomu je letos. V neděli odstartuje již čtvrtý ročník Mountfield Cupu a Lvi mohou konečně učinit přítrž 133 dní dlouhému čekání na ostrý zápas. Ještě před podvečerním duelem Mountfieldu se Spartakem Moskva však od 14:00 na led ČPP Arény vyjedou celky pardubického Dynama a bratislavského Slovanu, které obstarají zahajovací utkání celého turnaje.

Stejně jako v minulých letech přislíbily účast na turnaji věhlasné evropské celky, což hlavní trenér Tomáš Martinec vítá. „Opět přijedou špičkové týmy, Spartak hraje KHL, Slovan je stále špičkou na Slovensku a samozřejmě rival z Pardubic,“ uvádí výčet soupeřů Hradce a přidává i pohled na nejbližší střetnutí. „Bude to pro nás hned ostrá prověrka. V týmu je spousta reprezentantů a vynikajících hokejistů,“ pěje chválu na adresu Spartaku Moskva a obratem dodává plány na zbytek Mountfield Cupu. „V turnaji chceme uspět a prezentovat se dobrým hokejem.“

Vedoucí hradecké střídačky dále poodkrývá informace o soupiskách na jednotlivá utkání. „Předběžně už máme připravené sestavy pro jednotlivé zápasy. Uvidíme, jestli nám to neovlivní zdravotní stav hráčů. V týmu máme 32 hráčů a určitě budeme chtít všechny vidět v akci. Všichni dostanou příležitost si A-tým vybojovat,“ reaguje na otázku jak naložit s tak širokým kádrem, jakým Hradec momentálně disponuje. V neposlední řadě také s napětím vyhlíží skvělou kulisu, kterou fanoušci v ČPP Aréně tradičně tvoří. „Každý rok byla na Mountfield Cupu výborná atmosféra, přišlo hodně diváků, i proto se těšíme,“ uzavírá trenér.

„Do turnaje jdeme s tím, abychom vyhrávali. Každý sportovec chce vyhrát jakýkoliv zápas.“

70 Radek Smoleňák (o ambicích na Mountfield Cupu)

A stejně jako on i všichni hradečtí příznivci se zápasového tempa nemůže dočkat ani nový kapitán týmu Radek Smoleňák. „Od posledních zápasů, které jsme odehráli v play off, je to už dlouho. Od té doby to byla jen dřina, ať už na suchu nebo teď na ledě,“ kvituje vytoužený návrat na ledovou plochu v ostrém tempu. Ani samotné zápasy ale pro hráče samozřejmě nejsou pouze zábava, což urostlý forvard potvrzuje. „Jsme rádi, že už nám to začne, i když to bude taky dřina. Zápasy jsou pro nás důležité jak po kondiční stránce, tak po taktické. I hlava už musí koukat na to, abychom hráli to, co děláme každý den na tréninku,“ dodává zodpovědně.

Hradecká sedmdesátka se na konfrontaci s netradičními soupeři z východu těší. „Je vždy zábavnější hrát proti týmu, který nepotkáváme každý den. Bude to po všech stránkách těžké, ale těšíme se na to,“ hlásí. I když se jedná o přípravný turnaj, Mountfield do něj půjde naplno a bude chtít navázat na triumfy z prvních dvou let. „Do turnaje jdeme s tím, abychom vyhrávali. Každý sportovec chce vyhrát jakýkoliv zápas. Věřím, že když budeme plnit to, co trénujeme a čím se chceme prezentovat, tak přijdou i výsledky,“ říká odhodlaně hradecký kapitán.

Na úvod Slovan proti Dynamu, od 18:00 Lvi vyzvou Spartak

OlegsZnarogs
Dynamo Moskva a Petrohrad dovedl až k triumfu v KHL, s ruskou reprezentací ovládl jak MS tak Olympijské hry. Bude úspěšný i se Spartakem Moskva?

Úvodní vhazování celého turnaje se uskuteční v neděli úderem čtrnácté hodiny, hokejky při něm zkříží východočeský rival z Pardubic a obrozený tým Slovanu Bratislava. Oba celky jsme již podrobně představili v samostatných článcích. Zatímco Dynamo nechybělo ani na jediném ročníku Mountfield Cupu, Slovan si na soutoku Labe a Orlice odbyde premiéru. Barvy obou týmů hají bývalí hráči Hradce, i proto by si diváci úvodní duel turnaje neměli nechat ujít.

Pro úhlavního hradeckého soka půjde o první přípravné utkání nového ročníku, vedení Dynama dopředu deklarovalo, že do Hradce Králové přiveze velmi mladou sestavu a hráče, kteří bojují o smlouvu. Na turnaji hráči z města perníku v neděli vyzvou bratislavský Slovan, v pondělí na svém vlastním ledě v Pardubicích přivítají Spartak Moskva a ve středu se vrátí pod Bílou Věž na vyvrcholení turnaje v podobě derby s domácím Mountfieldem. V rámci přípravy se Dynamo, stejně jako Hradec, dále utká s mezinárodními soupeři na Memoriálu Zbyňka Kusého a přípravu zakončí dvojzápasem s berlínskými Eisbären.

Pro tým ze slovenského hlavního města letos začíná nová éra, kdy se po sedmi letech v KHL stěhuje zpět do domácí soutěže. I přes veškeré těžkosti a nejistou finanční situaci nakonec Slovan dostal od Slovenského zväzu ľadového hokeja doporučení na zisk extraligové licence. Tento výrok musí ještě posvětit Ligová rada, vše se ale zdá být na dobré cestě. I pro Belasé jsou utkání na Mountfield Cupu první letošní zápasovou prověrkou, během srpna dále cestují na stadiony Brna a Karlových Varů.

Hlavní lákadlo prvního hracího dne pro hradecké příznivce přijde v nedělní podvečer. V 18:00 totiž vyjedou na led domácí oblíbenci, kteří se pokusí zdolat Spartak Moskva a připsat si první skalp letošní sezóny. Na české podnebí jsou svěřenci Olegse Znarogse již plně aklimatizováni, dva týdny se totiž připravovali na tréninkovém kempu v Liberci. Právě zde sehrál účastník KHL své letošní úvodní přátelské utkání, v němž zdolal Vervu Litvínov poměrem 2:1. Lvy tedy hned zkraje turnaje rozhodně nečeká jednoduchý soupeř.

Pravidla Mountfield Cupu a ocenění

Turnaj se hraje systémem každý s každým, vítěz po základní hrací době získá do tabulky tři body. V případě nerozhodného výsledku se body dělí (1:1) a následuje pětiminutové prodloužení hrané 3 na 3. Pokud ani to nerozhodne o vítězi duelu, jsou na řadě samostatné nájezdy, a to v počtu pěti na každé straně. Vítěz nastavení získává do tabulky druhý bonusový bod.

Vítězem turnaje se stává tým s největším ziskem bodů, v případě shodnosti rozhoduje vzájemný zápas (minitabulka), případně vzájemné skóre, dále pak celkové skóre a vyšší počet vstřelených branek.

Vítěz turnaje obdrží bezmála jeden metr vysoký putovní pohár, ocenění se dočkají také týmy na dalších místech. Kromě toho budou na závěrečném ceremoniálu vyhlášena individuální ocenění – nejlepší brankář, nejlepší obránce, nejlepší útočník, nejlepší střelec a nejužitečnější hráč turnaje.

Vstupenky na Mountfield Cup 2019

Majitelé sezónních permanentek se nemusí o nic starat, karty budou automaticky platit také na všechny srpnové zápasy. Majitelé základních permanentek měli svá místa rezervovaná do 19. července, nevyužité rezervace byly uvolněny do volného prodeje.

Vstupenky lze pořídit skrze on-line aplikaci nebo na pokladnách ČPP Arény. Cena vstupenek činí 120 Kč za jedno utkání bez ohledu na kategorii místa. Studenti, senioři a držitelé karet ZTP mohou stejně jako v sezóně využít zlevněné vstupné, které činí 100 Kč za jedno utkání. Vzhledem ke zkušenostem z předchozích ročníků a velmi nízké poptávce nejsou v prodeji balíčky na více zápasů. Po odpoledních utkáních Mountfield Cupu bude nezbytně nutné opustit zimní stadion tak, aby mohl být připraven na večerní duel.

Rozpis Mountfield Cupu 2019

Datum Domácí Hosté Čas Místo
ne 4. 8. 2019 HC Dynamo Pardubice HC Slovan Bratislava 14:00 HK
Mountfield HK HC Spartak Moskva 18:00 HK
po 5. 8. 2019 Mountfield HK HC Slovan Bratislava 18:00 HK
HC Dynamo Pardubice HC Spartak Moskva 18:00 PCE
st 7. 8. 2019 HC Spartak Moskva HC Slovan Bratislava 12:00 HK
Mountfield HK HC Dynamo Pardubice 18:00 HK