Aktuální zprávy z klubu
po 29.7.2019 | Daniel Krátký | Foto: HC Slovan Bratislava

Týmy na Mountfield Cupu: Obrozený Slovan míří do Hradce

Už se to blíží! V neděli 4. srpna odstartuje v pořadí již čtvrtý ročník Mountfield Cupu. Na turnaji se představí domácí Mountfield HK, Spartak Moskva, Dynamo Pardubice a Slovan Bratislava. Poslední jmenovaný tým zavítá pod Bílou věž vůbec poprvé, v jeho barvách se navíc ukáže hned několik bývalých Hradečáků – Roman Kukumberg, Martin Štajnoch nebo Tomáš Zigo!

Hokej ve slovenské metropoli započal svou bohatou historii již v roce 1921, tehdy se však jednalo pouze o tzv. bandy hokej. Kanadský hokej se začal hrát v Bratislavě o tři roky později, v roce 1924. K většímu rozvoji pomohla taktéž stavba zimního stadionu na Tehelném poli v roce 1940.

Slovan získal ve své dlouhé historii pouze jediný československý titul, a to v sezóně 1978/79. Ještě předtím však zvládnul třikrát za sebou v ročnících 1972/73, 1973/74 a 1974/75 ovládnout tradiční švýcarský Spengler Cup, což dodnes žádný jiný klub nedokázal. Po rozdělení Československa získal bratislavský Slovan celkem osm ligových primátů, naposledy v sezóně 2011/12. Mezi legendy klubu patří například taková jména jako Vladimír Dzurilla, Jozef Golonka, Ján Starší, Dárius Rusnák nebo bratři Šťastní.

Před sezónou 2012/13 vstoupili Belasí, jak si klub přezdívá podle své barvy dresů, do KHL, kde vydrželi až do právě uplynulého ročníku. Do bojů o Gagarinův pohár se však dostali pouze v první sezóně. Prakticky celé období v Kontinentální hokejové lize provázely bratislavský Slovan finanční problémy, klub tak po sedmi sezónách zvolil návrat do nejvyšší slovenské Tipsport Ligy.

Velké změny ve Slovanu, klub se vrátil do slovenské extraligy

Po odchodu z KHL se novým hlavním trenérem stal bývalý hokejista Roman Stantien. Také hráčský kádr bratislavského Slovanu prošel razantním řezem. Soupiska hráčů byla představena teprve před několika dny, kádr opustili všichni zahraniční hráči. Gólmanskou jedničkou by měl být, po odchodu Jakuba Štěpánka do Pardubic, Vladislav Habal, bývalý brankář Košic a Karlových Varů.

Hlavní tváře v obraně budou Michal Sersen, Andrej Meszároš a Patrik Bačík, kteří prodloužili své stávající kontrakty. Návrat z německého Norimberku do slovenské metropole hlásí exhradecký Martin Štajnoch. Z Košic se do Bratislavy přesunul slovenskou extraligou ostřílený Eduard Šedivý. Na zkoušku pak míří do slovenského hlavního města slovinský reprezentant Matic Podlipnik, kterého lze znát z působení v Karlových Varech.


Také v útoku došlo k velkým změnám. Jednou z opor mužstva by měl být rozhodně Roman Kukumberg, v posledních pěti letech hráč Mountfieldu HK! Dalším známým jménem pro hradecké fanoušky je Tomáš Zigo, jenž strávil v Hradci Králové sezónu 2017/18 a v minulém ročníku nastupoval za Banskou Bytrici. Do týmu se vrátil také ostřílený Michel Miklík, který odehrál uplynulý ročník ve francouzském Rouenu a v CHL nastoupil i proti Hradci Králové.

Smlouvy v hlavním městě Slovenska podepsali také Michael Vandas a Radovan Puliš. V kádru pak setrval talentovaný mladík Marek Sloboda. Druhou českou stopu v kádru Slovanu je vsetínský rodák Jindřich Abdul, který přestoupil z Popradu.

Historičtí hráči Slovanu? Nedomanský, Izraelec, Estonec nebo Řek

V bratislavském Slovanu působilo pochopitelně také mnoho českých hokejistů. Historicky nejlepším střelcem klubu se 354 brankami je Václav Nedomanský. Legenda českého hokeje odehrála v hlavním městě Slovenska úctyhodných 12 sezón. Mezi další známé české reprezentanty, kteří působili ve Slovanu Bratislava patří Lukáš Kašpar, Michal Vondrka či Michal Řepík. Do klubu se dostali také hokejisté z různých hokejově exotických zemí. Kontinentální hokejovou ligu si v Bratislavě vyzkoušel Izraelec Eliezer Sherbatov, slovenskou extraligu si naopak zahráli hráči z Řecka, Estonska či Polska.

Zajímavostí je určitě také to, jak Slovan dohrával ročníky KHL, když nepostoupil do play off. Vedení klubu umožňovalo spoustě hráčů opustit tým a dohrát sezónu v úspěšnějších klubech po Evropě. Na konci právě uplynulého ročníku se tak kvůli nedostatku hráčů a disciplinárnímu trestu Jakuba Štěpánka dostal na lavičku jako náhradní brankář americký útočník Casey Bailey, který si dokonce zahrál 6 utkání v NHL. Tím sága Slovanu Bratislava v KHL skončila...

TOP 3 důvody, proč přijít na zápasy Slovanu Bratislava:

  • 1. Návrat Romana Kukumberga, Martina Štajnocha a Tomáše Ziga do Hradce Králové
  • 2. První zápasy nejúspěšnějšího slovenského klubu v „novodobé“ éře po KHL
  • 3. Pikantní duel pro bývalé hráče Slovanu Radka Smoleňáka, Rudolfa Červeného a Lukáše Vopelku

Vstupenky na Mountfield Cup 2019

Majitelé sezónních permanentek se nemusí o nic starat, karty budou automaticky platit také na všechny srpnové zápasy. Majitelé základních permanentek měli svá místa rezervovaná do 19. července, nevyužité rezervace byly uvolněny do volného prodeje.

Vstupenky lze pořídit skrze on-line aplikaci nebo na pokladnách ČPP Arény. Cena vstupenek činí 120 Kč za jedno utkání bez ohledu na kategorii místa. Studenti, senioři a držitelé karet ZTP mohou stejně jako v sezóně využít zlevněné vstupné, které činí 100 Kč za jedno utkání. Vzhledem ke zkušenostem z předchozích ročníků a velmi nízké poptávce nejsou v prodeji balíčky na více zápasů. Po odpoledních utkáních Mountfield Cupu bude nezbytně nutné opustit zimní stadion tak, aby mohl být připraven na večerní duel.

Rozpis Mountfield Cupu 2019

Datum Domácí Hosté Čas Místo
ne 4. 8. 2019 HC Dynamo Pardubice HC Slovan Bratislava 14:00 HK
Mountfield HK HC Spartak Moskva 18:00 HK
po 5. 8. 2019 Mountfield HK HC Slovan Bratislava 18:00 HK
HC Dynamo Pardubice HC Spartak Moskva 18:00 PCE
st 7. 8. 2019 HC Spartak Moskva HC Slovan Bratislava 12:00 HK
Mountfield HK HC Dynamo Pardubice 18:00 HK