ne 8.1.2023 | Tomáš Prodělal

Přesilovky základem výhry! Lvi přetlačili Moru v prodloužení 5:4

Že jsou utkání mezi Hradcem a Olomoucí nudná šachová partie? V tomto zápase to rozhodně neplatilo, protože jen v prostřední periodě padlo šest gólů! O krok napřed byli vždy Hradečtí, kteří se do vedení dostali hned třikrát, Hanáci však pokaždé vyrukovali s odpovědí. Nakonec duel dospěl až do oblíbené disciplíny Lvů – prodloužení. V tom Tomáš Martinec opět zkusil risk s odvoláním gólmana a výhodu umocněnou vyloučením využil Jérémie Blain, který mohl s kotlem oslavit další výhru.

Oproti zápasu s Plzní se v sestavě odehrála jediná změna. Ve čtvrté útočné letce nahradil Petra Moravce Martin Novák, který si tak spolu s Janem Eberlem odbyl premiéru na domácím ledě.

Přesilovky přisoudily oběma soupeřům jeden gól

Oba celky do utkání vstoupily ve velké rychlosti, co jim však chybělo, byla přesnost. Na nervy fanouškům poprvé zahrál Jan Růžička, když za brankou namazal Janu Bambulovi, ten z toho ale byl tak překvapený, že si domácí gólman touš vzal okamžitě zpátky. Na straně Lvů zase dva ukázkové stromy předvedli Marcel s Jankem. Následný tlak Hanáků vyřešila lapačka hradeckého brankáře.

První šanci týmu zpod Bílé věže měl kapitán Filip Pavlík, jeho výlet před branku ale zastavil Konrád hokejkou. Domácí se k větší příležitosti dostali až v polovině třetiny v přesilovce. Po Blainově přistrčení pálil Graeme McCormack, kotouč se otřel o jednoho z bránících a zazvonil o tyč. Z další akce už se však Hradec radoval. Christophe Lalancette vysunul hru na Mislava Rosandiče, který nabil na levý kruh Jakubu Lvovi a ten vymetl bližší horní roh – 1:0. Hradečtí vstřelili branku Olomouci po 133 minutách a 23 vteřinách.

Svěřenci Tomáše Martince přebrali iniciativu a vybojovali další faul. Po krásném ťukesu celé pětice doráželi na brankovišti Christophe Lalancette s Jordannem Perretem, avšak hostující branka odolala. Početní výhodu dostala k dispozici také Mora, jenže až na jednu strkanici před brankou nic nevymyslela. Ve druhé převaze hostí měl nejprve po námazu Konráda další obrovskou šanci Perret, ale prázdnou branku netrefil. A tak přišel trest. Michal Kunc poslal milimetrově přesnou přihrávku na pravý kruh Pavlu Musilovi, jemuž gól nesebral ani Růžičkův tygří skok.

Gólově nejbohatší třetina vzájemných soubojů

Do druhé periody vstoupili domácí ještě minutou a půl přesilovky. Vytvořili si zámek a ostřelovali Konráda ze všech stran, ale síťku nerozvlnili. Hru poté na několik minut ovládly nepřesnosti. Tuto sekci ukončila šikovná McCormackova pobídka Martinu Novákovi, jeho teč ale do branky cestu nenašla. Když domácí dostali možnost hrát déle jak minutu 5 na 3, šli opět do vedení. Graeme McCormack odvezl touš z modré čáry na pravý kruh, odkud ho předal na ten druhý Aleši Jerglovi, který už musel jen trefit branku, což se podařilo – 2:1.

V pokračující přesilovce vsítili Východočeši další gól. Jakub Lev poslal přihrávku na Kevina Klímu, jenž si ho chvíli zpracovával, a nakonec poslal nechytatelný příklep do šibenice – 3:1. Hradečtí se stali jasně lepšími a rozdíl ve skóre mohl být ještě větší. Konrád byl opět překonán po individuální akci Christopha Lalancetta, avšak zákrok za něj udělala spojnice tyčí. Hosté snížili z nenápadné akce. Jakub Navrátil zavezl puk do pásma a jeho střelu přizvedla Rosandičova hůl nechytatelně do branky – 3:2.

Hanákům narostla křídla a vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Silvester Kusko čistě vyhrál vhazování na Tomáše Dujsíka, který se s tím nepáral a málem protrhl Růžičkovu síť – 3:3. Gólové hody ještě zdaleka nekončily. Jordann Perret uzmul puk na mantinelu, elegantně se prokličkoval až do slotu a s přispěním Dujsíkovy rukavice zakončil nad lapačku Konráda – 4:3. Vzápětí znovu zachránila Moru tyč, když Kevin Klíma krásně našel Jérémieho Blaina a ten rozezvučel kovovou část branky. Už se zdálo, že tento stav bude platit i po třetině, jenže 20 vteřin před koncem namazal Jakub Lev Pavlu Musilovi a ranou pod víko znovu srovnal misky vah.

Ani jeden ze soupeřů duel nerozhodl

I třetí perioda se rozjela ve slušném tempu. První příležitost měl Michal Kunc po přihrávce aktivního Pavla Musila, málem ale prorazil plexisklo. Na druhé straně to jen zahučelo po akci dvou nových domácích akvizic. Martin Novák našel Zdeňka Doležala. Ten se napřáhl a těsně přestřelil levý horní růžek, letos mu štěstěna opravdu nakloněná není. Přes mohutné povzbuzování domácího kotle přebrali aktivitu hosté, žádný z pokusů se však neujal.

Otěže utkání se ale pozvolna přesunuly opět do moci Hradeckých. Nejprve si první útočná letka připsala závar před Konrádem, který i díky čtyřem spoluhráčům na brankovišti odolal. Pátá mohla odbít po samostatném úniku Kevina Klímy, ten ale bekhendovým blafákem mezeru mezi betony nenašel. I v další akci zakončené střelou z kruhu opět trefil jen Konrádovu výstroj.

Jak se blížil konec základní hrací doby, oba trenéři svým svěřencům nařídili, aby hlavně neinkasovali. Hra se sice přelévala ze strany na stranu, většina akcí ale skončila tam, kde začala, tedy ve středním pásmu. Výjimkou bylo přečíslení Mountfieldu 3 na 2 zakončené Jakubem Lvem, avšak to rozhodnutí nepřineslo. Po posledních minutách bez pozdvižení se utkání dostalo do prodloužení.

Blain přisoudil Hradci bonusový bod

V nastaveném čase vzal utkání do svých rukou hradecký trenér Tomáš Martinec a riskl hru bez brankáře. V té mohl rozhodnout Jakub Lev, který zůstal zapomenutý před Konrádem, položil si ho a jen díky podražení od slovenského gólmana nezametl puk do branky. V přesilovce to opět zkusili domácí s odkrytými zády a vyplatilo se. Sedm vteřin před sirénou nahodil touš od modré čáry Jérémie Blain a černá pryž přes clonu doplachtila až do sítě – 5:4. Hradečtí tak po dvou domácích porážkách mohli oslavit výhru se svými spokojenými příznivci.

Jérémie Blain 1 0 1 -1 0
Lukáš Cingel 0 1 1 -2 2
Zdeněk Doležal 0 0 0 -1 0
Jan Eberle 0 0 0 -2 0
Bohumil Jank 0 0 0 -1 0