ne 2.4.2017 | Klára Petrásková

Prokletí DRFG Areny pokračuje, brněnská Kometa deklasovala Hradec 8:0

Nepříznivou bilanci, kdy Východočeši v novodobé éře hradeckého hokeje ještě v Brně nevyhráli, chtěli Lvi prolomit u příležitosti třetího semifinálového duelu. To se jim však nepovedlo, ba právě naopak. Během šedesáti minut totiž postupně kapitulovali hned osmkrát, přičemž sami se netrefili ani jednou, a Kometa se tak po výhře 8:0 ujala vedení v semifinálové sérii. Prolomit prokletí DRFG Areny se hradečtí hokejisté znovu pokusí hned v pondělí, kdy je od 17:20 naplánované čtvrté semifinálové klání.

Známé pořekadlo říká, že vítězná sestava se nemění. A tím se řídili i hradečtí trenéři, kteří na jižní Moravu přivezli přesně totožnou sestavu, jež nastoupila i k druhému semifinálovému střetnutí hraném v Hradci Králové.

Úvodní dvacetiminutovka vyšla gólově lépe domácím

Hráči se ještě ani nestačili zahřát a už se mohlo měnit skóre. V obranném pásmu totiž Hradečtí nepřesně rozehráli a Jan Hruška se dostal do slibné pozice na pravém kruhu, místo mezi tři tyče ale zamířil nad. Na druhé straně to byla dvojice Michal Dragoun – Jiří Šimánek, kdo zavařil brněnskému gólmanovi, Marek Čiliak ale závar ve svém brankovišti i s přispěním obrany zvládl.

První semifinálový gól viděla DRFG Arena v 8. minutě a většina fanoušků po něm propukla v jásot, neboť padl do východočeské sítě. Po nepřehledné skrumáži před hostující klecí se kotouč dostal k Ondřeji Němci, jenž na nic nečekal a od pravého mantinelu propálil Rybára, jenž se po předchozím závaru nestihl vrátit do ideálního postoje – 1:0.

V dobrém světle se ukázal Marek Čiliak, který při hradeckém přečíslení stihl zareagovat na nechtěnou teč brněnského obránce a pohotově skryl touš v lapačce. Necelé tři minuty před sirénou už domácí střídačka oslavovala druhou trefu, videorozhodčí ale po zhlédnutí záznamu rozhodl, že puk tlačený do brány Vojtěchem Němcem stihl ještě před úplným přechodem brankové čáry zastavit Tomáš Knotek. Když se tváří v tvář Rybárovi neprosadil ani Martin Dočekal, šla Kometa do kabin s nejtěsnějším možným náskokem.

Kometa přidala tři branky, z toho jednu v přesilové hře

Krátce po návratu hokejistů na ledovou plochu se Lvi dopustili přestupku v podobě hry v šesti, za což přišel trest v podobě brněnské branky. Na střelu z první dostal na modrou lajnu nabito Martin Erat, který nabízenou šancí nepohrdl a zvýšil na 2:0. Příležitost snížit měli vzápětí Východočeši v následném přečíslení, zakončující Richard Jarůšek ale trefil jen hruď připraveného Čiliaka.

Krátce před polovinou základní hrací doby hrál Mountfield v početní nevýhodě, paradoxně ale nechybělo moc k tomu, aby se prosadil. Michala Dragouna však vychytal Čiliak a útočilo se zase na druhé straně. Na modré čáře napřáhl Ondřej Němec a nechytatelnou dělovkou do růžku vstřelil třetí brněnský gól – 3:0.

Hradečtí se ani za nepříznivého stavu nevzdávali, snížení ale nepřineslo ani dvojnásobné přečíslení, když Alexandre Picard nedokázal mezi tři tyče usměrnit nahrávku Richarda Jarůška. Kdo se však úspěšným střelcem stal, to byl Hynek Zohorna. Brněnský forvard zavezl puk až téměř k brankové čáře, kde z velkého úhlu vypálil a střelou nad rameno překvapil hradeckého gólmana – 4:0.

Hradec vystřídal gólmany, Brno odpovědělo čtyřmi trefami

Čtyři inkasované góly byly moc na Patrika Rybára, a tak do třetí třetiny nastoupil do hradeckého brankoviště Ondřej Kacetl. Ani jemu ale čisté konto dlouho nevydrželo, konkrétně pouhých 121 vteřin. Hynek Zohorna adresoval pohlednou nahrávku Martinu Nečasovi, kterému před bránou nezbylo, než z první nasměrovat kotouč do levého vinglu – 5:0.

Kometa stále neměla dost, a tak když přišla nabídka v podobě přesilové hry, nezůstala bez využití. Na střelu z voleje dostal nabito Martin Zaťovič, který zacílil přesně ke vzdálenější tyči. Neuplynuly ani tři minuty a Brněnští vedli už 7:0, když při hře čtyři na čtyři vyslal svou dělovku z vrcholu pravého kruhu Michal Gulaši.

O alespoň čestný zásah se pokoušeli hostující hráči v dvojnásobné přesilovce, neujala se však ani Bednářova pumelice na delší tyč, ani rána z voleje v podání Tomáše Knotka. Nedáš – dostaneš. V oslabení ujel do samostatného úniku Ondřej Němec, jenž se s ničím nepáral a chladnokrevnou švihovkou završil hattrick – 8:0. Vedení v sérii se tak znovu ujala Kometa, srovnat krok může Hradec ale hned v pondělí, kdy je na jihu Moravy naplánováno čtvrté semifinále.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno):
Diváci nás hnali, začali jsme náporem. Ve druhé třetině jsme byli hodně rádi, že nám vyšly přesilovky, které nám v Hradci moc nefungovaly, pak se už přenesla pohoda na naše hokejky. Vyhráli jsme sice vysoko, ale znamená to pouze jeden bod, nepodléháme euforii a chceme se dobře připravit na zítřejší zápas. Marku Čiliakovi gratuluji k narozeninám a k vychytané nule.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Budu hodnotit jenom první půlku zápasu, tu druhou totiž vůbec nemá cenu hodnotit. Čekali jsme velký nápor Komety, myslím ale, že si v první třetině nevytvořila až tolik jasných gólových šancí. I tak ale dali gól na 1:0, my jsme šance nevyužili. Zlomový moment přišel v polovině druhé třetiny, kdy Kometa využila přesilovky. Tyto góly podle mě rozhodly utkání. Ztratili jsme zápas, ale zítra se hraje znova.