ne 21.2.2021 | Petr Šatalík

Prokletí se Spartou pokračuje. Lvi jí podlehli i počtvrté – 1:4

Vyrovnané utkání sehráli Východočeši s celkem, který bojuje o vítězství v základní části Tipsport extraligy. V prvním dějství inkasovali a ani ve druhém nedokázali srovnat krok. Ve třetí třetině ale dostali Lvi křídla a byli o něco lepším celkem. Dokázali dokonce vyrovnat, nicméně následně v oslabení obdrželi druhý gól a ve vlastní přesilovce třetí. Čtvrtá branka už jen pečetila celkový výsledek 1:4. Hradec padl se Spartou počtvrté v řadě, v této sezóně nedokázal ze zápasů s Pražany vydolovat jediný bod a za 240 minut hry jí vstřelili pouhé tři góly.

Trenérský štáb pod vedením Vladimíra Růžičky neudělal po výhře nad Litvínovem žádnou změnu na soupisce Mountfieldu HK. Do branky se tak znovu postavil Štěpán Lukeš, na marodce nadále setrvalo trio Jakub Orsava, Jeremie Blain a Bohumil Jank.

Celek z hlavního města využil přesilovku a vedl

Utkání nezačalo pro Lvy vůbec dobře, Šalda navázal na své vystoupení z Litvínova a nechal se po minutě vyloučit za zbytečný faul na obranné modré. Sparta početní výhodu okamžitě zužitkovala, v čase 1:17 otevřela skóre utkání. Tomášek přihrál rychle z pravé strany na vrchol levého kruhu a Michal Řepík vypálil tak tvrdě, že se Lukeš nestihl přesunout. Pražané navíc mohli o chvíli později zvýšit, po nedůrazu před brankovištěm Lvů pálil do odkryté klece Horák, ale díky Čápově holi trefil jen ležícího gólmana Hradce.

Mountfield si pak také vypracoval solidní šanci, Smoleňák objel branku Sparty a snažil se u bližší tyče zasunout puk, který mu ale sjel z čepele a dostal se tak ke Lvovi, jenž měl parádní střeleckou pozici, trefil však pouze brankáře Saláka. Další nebezpečnou akci si vypracovali znovu Pražané, Sobotka parádně přihrál od pravého hrazení na levý kruh a kdyby Tomášek vystřelil pohotověji a přesněji, dokonale by okopíroval situaci při první brance, takto ale trefil jen Lukeše.

Po celou první třetinu se hrál atraktivní hokej a příležitosti byly na obou stranách, pročež se po zákrocích gólmanů často přerušovalo. V druhé desetiminutovce ubylo vyložených šancí, ty menší ale přibývaly. Šalda to například zkoušel od modré ranou přes beka, nicméně Salákově lapačce jeho nedůrazný pokus docela chutnal. Když pak brankář Sparty chytil v oslabení i Růžičkovu střelu od levého hrazení, nesli si Pražané do kabin nejtěsnější možný náskok v poměru 1:0.

Svěřenci Miloslava Hořavy drželi náskok

Pražané dohráli na začátku druhého dějství oslabení v poklidu a Kudrna dokonce z pravého kruhu vystřelil, mířil na zadní tyč, ale nepřesně. Lvi se dlouho nedokázali do šance protlačit, blízko k ní měl Perret, jenž dostal prudkou přihrávku na levou stranu k útočné modré a šel na Saláka sám, zezadu jej však dojel Horák a šikovně ho o kotouč obral. Brankář Sparty tak musel vykopnout betonem až přízemní bekhendovou ránu Růžičky, který si vyjel na levý kruh od hrazení.

Velkou příležitost pak dostal Lev, jenž obdržel od Graňáka pas z levé strany do mezikruží, Salák však včas vyjel a útočník Mountfieldu jej trefil. Hra neměla ani nadále volný průběh, sudí často přerušovali a hokejisté tak chodili na led odpočatí, přesto vyložené šance nepřicházely. Jednu z těch menších si vypracoval Kelly Klíma, jenž obkroužil bránu soupeře a na kruhu pálil přes Formana z otočky. Brankář Sparty skryl kotouč z jeho hole ve své náruči. Následně byl za hloupý faul na gólmana Pražanů vyloučen Smoleňák, hosté ale přesilovku využít nedokázali.

Až po jejím skončení ohrozil Lukeše Říčka, jenž vypálil přízemní ránu z pravého kruhu, brankář Hradce ji pod svými betony zkrotil. Poté dostali přesilovku Lvi, ale žádnou větší možnost si vypracovat nedokázali. Krátce před sirénou to od modré zkoušeli Forman a Polášek, brankář Mountfieldu však byl pozorný. Po jeho zákroku se strhla menší mela, po níž měli Východočeši další neúspěšnou početní výhodu. Nepříliš atraktivní zdlouhavé dějství tak skončilo za stejného stavu, za jakého začalo.

Deset minut Hradce, pak triumf Sparty

Na začátku třetí třetiny si první lepší šanci vypracoval Sobotka, jenž dostal trochu prostoru na levé straně před brankovištěm a bekhendovým pokusem nechal vyniknout Lukešovu vyrážečku. V čase 43:26 vyrobili Pražané hrubici v rozehrávce a Lev se tak dostal společně s Radkem Smoleňákem lacino do situace dva na jednoho. První jmenovaný našel nádhernou žabkou přes beka svého kapitána, jenž z bezprostřední blízkosti napálil puk za Saláka – 1:1! O minutu později mohl zápas otočit Zachar, jenž obdržel puk od Růžičky zpoza klece a pálil z ideální pozice jen do gólmana Sparty.

Celek z hlavního města vyklidil na začátku třetího dějství pozice a Perret pálil nebezpečně z mezikruží, za překonaného brankáře Saláka musel zaskočit obránce Dvořák, jenž klekl do rány a zastavil ji. Hradec ale tlačil dál a byl v této pasáži utkání dominantním celkem. Koukal dostal puk na levou stranu a jeho prudké ráně vystavila stopku až lapačka gólmana Pražanů. Lvi šli za vedením jako šelma za kořistí, v další dobré šanci netrefil Nedomlel bekhendem z mezikruží klec soupeře.

Nápor Lvů uťal až faul Čápa na Sobotku. Sparta přesilovku sehrála skvěle, nejprve neuspěl Tomášek sám před Lukešem bekhendovou kličkou. Následně ale Košťálek vypálil od modré a vyražený puk zametl pod betony hradeckého gólmana do sítě Roman Horák - 2:1. Mountfield šel opět za vyrovnáním a tlačil, v početní výhodě ale nechal uniknout dvojici Pech - Adam Polášek do situace dva na jednoho. První jmenovaný skvěle přihrál, druhý se štěstím v pádu zakončil a bylo to 3:1. Branka Michala Řepíka v čase 58:12 už jen pečetila skóre na konečných 4:1. Mountfield padl s Pražany počtvrté v řadě a v sezóně ze vzájemných zápasů nezískal ani bod.