út 11.8.2020 | Adam Kodet, Jan Vavřina | Foto: Jan Jedlička / HC Dynamo Pardubice

První derby pro Hradec! Lvům stačil jediný gól, mají další nulu

Třetí výhra, druhá nula v řadě! Mountfield HK vstoupil do Generali Česká Cupu skvěle. Po Olomouci a Kometě dokázal skolit také posledního soupeře – pardubické Dynamo, které doposud nepoznalo hořkost porážky. Utkání skoupé na góly přineslo jen jednu přesnou trefu, když ve 25. minutě proměnil samostatný únik ranou mezi betony Kevin Klíma. Domácím nebylo nic platné ani 31 střel, které letěly na Marka Mazance, ani dvě a půl minuty dlouhé power-play. V tabulce skupiny C se tak zařadili na druhé místo za svého rivala.

Po dvou úspěšných představeních v dosavadním průběhu Generali Česká Cupu neměli trenéři moc důvodů sahat ke změnám v sestavě, dvě kosmetické ale přeci jen přišly. Na centr čtvrté formace se vrátil Petr Koukal, Váchala v obraně nahradil Radim Šalda.

Po opatrném startu pardubický nápor

Jak už tomu u přípravných duelů bývá, začátek měly oba celky pozvolný. Misky vah se začaly překlápět zejména v přesilových hrách, blíže ke vstřelení úvodní branky v jedné z nich mělo Dynamo. Tybor nejprve jemně lízl čepelí Kolářovu pobídku, na níž Mazanec ještě dokázal reagovat. Proti Kousalově ráně z první už ho musela zachránit dobře postavená branková konstrukce.

Hradec se střelecky mnohokrát neosmělil, z vypracovaných šancí zejména po chybách v rozehrávce soupeře totiž většinou nedokázal vůbec zakončit. Když už nějaké střely z hostujících holí přeci jen přišly, měly spíše propagační charakter. Kloučka v brance Pardubic zaměstnávali především hradečtí beci. Těm na druhé straně zatápěla zejména dvojice Kousal-Tybor, která dokázala nebezpečným přečíslením zahrozit i v oslabení.

Domácí hráči hýřili pohybem a prokazovali, že na první letošní derby jsou správně nahecovaní. Po krásném ťukesu v přesilové hře totiž podruhé trefil levou Mazancovu tyčku Poulíček, chvílí po vypršení trestu se skvělým bruslením individuálně prosazoval Machala, jenž bekhendem trefil boční síť. Hradec se poprvé v přípravě dostal pod souvislý tlak a ten dokonce vyústil v branku Claireauxe. Puk ale přešel brankovou čáru těsně po zaznění sirény, jejíž zvuk mnohem raději slyšeli svěřenci Vladimíra Růžičky.

Hradec se ujal vedení, nadále byl však pod tlakem

Jenže druhá třetina se začala hrát podle stejných not. Pardubice nadále přikládaly pod kotel a pořádné horko z něj sálalo při pobytu druhé lajny Dynama na ledě. Mandát projel celé hřiště, obkroužil branku a střílel do protipohybu Mazance, dezorientovaná obrana Mountfieldu povolila soupeři ještě další tři dorážky. O chvíli později zachytil Kousal na modré pokus o vyhození Mazance a poslal puk na Mandáta, na jehož střelu hradecký gólman parádně zareagoval levým betonem.

Mountfield horko těžko všechny pardubické výpady likvidoval a vypadalo to, že se nemůže dostat tempa. Proto akce z 25. minuty působila téměř nepatřičně, přesto však skončila gólem Lvů. Kevin Klíma s Jerglem totiž skvělým napadáním odzbrojili Tybora, a druhý jmenovaný poslal svého parťáka do samostatného úniku. Starší z dvojčat lehce naznačil kličku a pak puk chladnokrevně poslal do vzniklé škvíry mezi Kloučkovýma nohama.

Mountfield jako by v tu chvíli polkl silné afrodiziakum a začal svého soupeře motat. Zmatků v obraně se snažil využít Lev, který z rohu krásným pasem uvolnil Smoleňáka, jenž sám vstříc Kloučkovi selhal. Hra se však rychle vrátila do zajetých kolejí. Pardubičtí k soupeři rychle přistupovali, nedávali mu ani sekundu na rozmyšlenou a dostávali ho pod tlak. Jejich střely však končily buď na dobře postaveném Mazancovi nebo na zadním mantinelu. Ten dle černých šmouh vypadal, že už má za sebou aspoň půl sezóny.

Hradec ubránil vedení a zůstává v čele skupiny C

Mountfield vstoupil do závěrečné periody s jasným úkolem – ubránit nejtěsnější možný náskok. Ten se mohl rozplynout hned po minutě a půl, když nejnebezpečnější dvojka na stadioně znovu ujela v početní nevýhodě. Tybor nahrával, zakončení ale Kousalovi znemožnil včasným vypíchnutím gólman Hradce. Jeho protějšek neměl v průběhu zápasu příliš práce, což platilo i ve třetí části hry.

Hradec navíc znovu trpěl na nedisciplinovanost, což nelibě nesla i lavička Lvů. Trenéři během komerčních přestávek i během hry velmi emotivně předávali svým svěřencům pokyny, ti však jako by je nemohli přenést přímo na led. Dynamo je k tomu totiž vůbec nepustilo a nadále diktovalo tempo zápasu. To narušovaly pouze přesvědčivé Mazancovy zákroky, jako třeba proti Poulíčkovi, který bruslemi usměrňoval pobídku od Svačiny.

Závěr utkání si Pardubice zkomplikovaly sami svou neukázněností a jejich tlak na chvíli opadl. Mountfield však nedokázal zužitkovat ani kratičkou dvojnásobnou přesilovku a v závěrečných minutách se o svůj hubený náskok patřičně strachoval. Houstnoucí emoce rychle rozvířili tvrďáci Jank s Nedomlelem a na pěsti nakonec nedošlo. Hradec se dokázal zkoncentrovat i na závěrečnou soupeřovu power play, Dynamu nedovolil vystřelit a po fotbalové výhře 1:0 zůstává v Generali Česká Cupu neporažen.