ne 9.4.2023 | Petr Koval

První mečbol nevyužit. Hradec padl 1:2 a série pokračuje

I čtvrté semifinále nabídlo napínavou bitvu. Ridera na Hradec vyrukovala s pozměněnou sestavou v čele s brankářem Lukášem Klimešem. Ten při svém premiérovém startu v letošním play-off předvedl 32 zákroků a výrazně pomohl svému týmu k vítězství. Hradec navíc dvěma góly potopil Rastislav Dej, který pod Bílou věží strávil pět sezon. Za Mountfield korigoval Jan Eberle, na vyrovnání ale jeho tým nedosáhl. Nyní bude chtít využít druhý mečbol, a to v úterý na ledě Vítkovic.

Vítězná sestava doznala jen jednu kosmetickou úpravu. Místo sedmého obránce Patrika Marcela nastoupil jako třináctý útočník Matěj Chalupa. Do čtvrté semifinálové bitvy nastoupil i bojovník Filip Pavlík, jenž sobotní utkání nedohrál kvůli zásahu pukem do oblasti ucha.

Dej poslal Rideru do vedení

Tři mečboly! Přesně s touto bilancí nastoupil Mountfield ke čtvrtému semifinále. Vítkovicím se v úvodu nedařilo vytvořit soustavný tlak jako v prvních minutách předchozího střetnutí a Machovský dlouho čekal na první těžší zákrok. Více práce měl zpočátku Klimeš, jenž letos nastoupil v play-off vůbec poprvé místo Stezky – procentuálně druhého nejlepšího gólmana vyřazovacích bojů.

V 7. minutě předvedl dobrý zákrok Machovský. Stehlík dostal hodně prostoru na modré čáře a vybruslil na vrchol pravého kruhu. Proti střele na zadní tyč však zasáhla vyrážečka hradeckého brankáře. Krátce před polovinou první periody pak Miškář využil hrubku v rozehrávce, tu ale z bezprostřední blízkosti nepotrestal.

V 16. minutě dala hradecká obrana příliš mnoho času Lakatošovi. Vítkovický kapitán zpoza branky našel ve slotu Rastislava Deje, který bez přípravy překonal Machovského ranou nad rameno. V závěru vyrovnané dvacetiminutovky Hradečtí vybojovali přesilovku. V ní dobrou šanci vypracoval McCormack. Střelu kanadského beka odrazil Klimeš jen před sebe, avšak Vítkovičtí své brankoviště uhájili.

Ofenzivní perioda nabídla dva góly

Východočeši na začátku druhého dějství přežili dvě obrovské šance soupeře. Nejprve Krenželok uvolnil na levém křídle Chlána. Machovský se ale stihl přemísti a utěsnil skulinku u své bližší tyče. Poté měli Lvi pořádnou porci štěstí. Kalus vypálil v situaci dva na jednoho z pravého kruhu a po zákroku brankáře kotouč poskakoval u levé tyče. Situaci ale těsně před Krenželokem uhasila hradecká obrana.

Na druhé straně se v dobré šanci ocitl Eberle. Hradecký útočník se po přihrávce z pravého křídla ocitl před Klimešem. Ten mu ale do zakončení vložil hokejku a znemožnil mu lépe zamířit. A tak se v přesilovce prosadili hosté. Bukarts našel od mantinelu v předbrankovém prostoru Rastislava Deje. Slovenský útočník se v play-off prosadil naposledy v roce 2017. Proti Machovskému ale uspěl podruhé.

Ve 32. minutě měl Mountfield dosud svoji největší šanci v utkání. Situaci tři na jednoho zakončoval z vrcholu vzorce Blain, jenže Klimeš scvakl pravou ruku k tělu včas. Závěr třetiny patřil jednoznačně domácím. Výbornou práci při napadání využil McCormack, jenž se parádně uvolnil po pravém křídle a naservíroval kotouč přes osu pro Jana Eberleho, který překonal Klimeše do horních pater branky. Následně mohl kanadský obránce zaznamenat druhou asistenci. Chalupa však z podobné situace neuspěl.

Lvi nenašli recept na vítkovickou obranu

Hradec vstupoval do závěrečné třetiny poprvé v sérii s jednobrankovým mankem, a tak musel pokračovat v aktivní hře z konce druhého dějství. Hlavní postavou se stal brankář Klimeš. Ten nejprve efektním i efektivním semaforem vychytal Okuliara po ráně z mezikruží a posléze ustál i sérii dorážek, když se roztáhl na svém brankovišti a udržel vítkovické vedení.

Lvi pokračovali v dobývání hostující svatyně, k čemuž pomáhala i hlasitá podpora vyprodané ČPP arény. Jenže ne a ne se trvale usadit před Klimešem. Ridera důsledně bránila svůj jednogólový náskok. A měla i štěstí. Hradecký ostrostřelec Filip Pavlík vypálil svoji ostrou bombu od modré čáry. Jenže ta jen rozezvučela levou tyč Klimešovy svatyně.

Moravané se soustředili hlavně na defenzivu a hrozili jen z brejků. Kalus pláchl obraně a dostal se až k zakončení. Machovský si ale ránu z pravého kruhu našel a zasáhl betonem. Mountfield v poslední minutě ještě zkoušel srovnat se šesti muži v poli. Jenže vítkovická obrana v čele s Klimešem tentokrát udržela jednobrankový náskok i naději v boji o finále. Série se nyní za stavu 3:1 přesouvá do Vítkovic.