st 26.12.2018 | Adam Kodet, Jan Vavřina | Foto: Roman Turovský / Zlin Press

Série výher skončila ve Zlíně. Berani přestříleli Hradec 6:4

Venkovní zápasy na 2. svátek vánoční Mountfieldu HK nesedí. V předchozích dvou případech byli Lvi na Spengler Cupu, v letech 2014 a 2015 ale hráli v rámci extraligy na ledě soupeřů a v obou případech odešli bez bodu po těsné porážce. A obdobně dopadl také duel ve Zlíně v roce 2018. Po vyrovnané první třetině zvládli Východočeši pětigólovou druhou část a vedli 4:3. V poslední dvacetiminutovce ale Berani třemi trefami skóre znovu otočili a dokráčeli si pro plnohodnotné vítězství. Hradec naopak poprvé v prosinci poznal hořkost porážky.

Na sváteční zápas ve Zlíně byla k dispozici pouze dvojice hradeckých trenérů, jelikož asistent Aleš Krátoška si plní své povinnosti u reprezentační dvacítky ve Vancouveru. Sestava A-týmu se změnila jen lehce: z marodky se vrátil Matej Paulovič, který zaujmul místo ve třetí formaci, Daniel Rákos se posunul do čtvrté a místo tentokrát nezbylo na Juraje Bezúcha. Z obránců pro zranění nebyl k dispozici Mislav Rosandič, Hradec tedy odehrál střetnutí pouze se šesti obránci.

První perioda přinesla dvě branky a tři hradecká vyloučení

Utkání začali aktivněji Berani, když hned v první minutě Pavelku prověřil z otočky Kubiš a nedlouho po něm ještě ranou od modré Gazda. Hned první akce Hradce pak zaváněla brankou, když po souhře Pauloviče s Vopelkou puk málem doklouzal až za brankovou čáru. Nepřešel ji ale celým objemem, což posvětil i videorozhodčí.

Hradec dobrým pohybem a poctivou defenzívou nedovoloval soupeři žádný souvislý tlak, ba ani větší šance. Lvi navíc tradičně dobře zvládali bránit oslabení, Pavelka tak mohl být relativně v klidu. Domácí fanoušci se však přece jen dočkali. Michal Poletín je nejprve zvedl ze sedaček ranou do boční sítě, následně však dostal krásnou přihrávku od Michala Popelky a neměl problém kotouč uklidit do úplně odkryté Pavelkovy klece – 1:0.

Vstřelená branka Ševce povzbudila a ti začali na svatyni hostů pálit ze všech stran. Hradecké navíc srážela četná vyloučení, precizní hra ve čtyřech a vysoké napadání však eliminovalo zlínské ofenzivní choutky. Za svou účinnou defenzívu byli Lvi odměněni vyrovnávací brankou. Tomáš Vincour po Vopelkově přiklepnutí naprosto přesnou střelou pod víko překonal Sedláčka – 1:1. Po zbytek třetiny už ani jedna z obran výraznější ohrožení své klece nepovolila.

Přestřelku ve druhé třetině vyhrál Hradec

Vstup do druhé části měli opět lepší Moravané, Ondráček nejprve vyprášil Pavelkovy betony, poté ho nepřekonal ani nadvakrát v ideální pozici mezi kruhy Žižka. Ševci poté nepohrdli šancí v podobě dvojnásobné početní výhody. David Nosek napřáhl až ke stropu a puk se zastavil až v síti – 2:1. Zlín nadále svíral soupeře v pásmu a obrana Mountfieldu se musela obracet.

V první polovině třetiny se Hradec prakticky nedostal do útočného pásma, puk na holi v uctivé vzdálenosti od Sedláčka drželi spíše domácí. Jako blesk z čistého nebe pak přišla hradecká branka, kdy si při přesilovce z obrany sjel Filip Pavlík a zužitkoval přesnou přihrávku z rohu od Smoleňáka. O půl minuty později se v totožné situaci ocitli Paulovič a zakončující Patrik Miškář, který střelou mezi betony obrátil průběh utkání.

Po dalších dvou minutách pláchl všem ve vlastním oslabení Radovan Pavlík a blafákem do forhendu překonal Sedláčka počtvrté – 2:4. Zlín kontroval o minutu později. Před brankou se ihned po buly skvěle uvolnil Michal Popelka a pas od Freibergse poslal za bezmocného Pavelku – 3:4. Berani chtěli ještě do konce druhé části vyrovnat a dále se tlačili do útoku. Hradecký gólman se vyznamenal i při pokusu Fořta z bezprostřední blízkosti jeho klece a Hradec si tedy odnesl do kabin nejtěsnější náskok.

Po dalším obratu slavili Ševci tříbodové vítězství

Na startu třetí periody Ševci ze svého tlaku vytěžili vyrovnávací gól. Na konci pohledné kombinace první formace stál Tomáš Fořt, který dostal puk do odkryté branky – 4:4. V dalším průběhu se hrálo výrazně opatrněji, brankáři zasahovali spíše po střelách z větší vzdálenosti. Z tohoto standardu se vymkla akce Beranů, kdy po pasu Ondráčka Pavel Kubiš těsně před Pavelkou nezpanikařil a převezl ho rychlým blafákem – 5:4.

Hradec přepnul na vyšší rychlostní stupeň a hnal se za vyrovnáním. Defenzíva Ševců však odolávala a spoléhala na rychlé protiútoky. Ani Fořt ani Lakatoš si z nich ale na Pavelku nepřišli. Ten chvíli poté společně s obranou vyřešil i závar, ze kterého třikrát zakončoval Kubiš. Ten se poté dostal do střetu se Zámorským a oba kohouti putovali na trestnou lavici. Při hře ve čtyřech ujeli do přečíslení Rákos s Cingelem, druhý jmenovaný puk za Sedláčka neprocedil.

Východočeši nadále působili živěji a chtěli z utkání vydolovat nějaké body. Smoleňák si umně prohodil obránce a puk z jeho hole Sedláčkovi propadl, za brankovou čáru však nezamířil. Emoce na ledě i v hledišti vyvolal tvrdý hit na Gazdu, který odjel v péči lékařů rovnou do šaten. V 18. minutě doplatili Východočeši na další vyloučení, kdy po povedené kombinaci zasunul puk za Pavelku Jiří Ondráček. Víc už se v utkání nestalo a Zlín tak slavil první letošní triumf nad Mountfieldem v poměru 6:4.