út 14.10.2014 | Martin Voltr, Jan Vavřina

Skvělá práce na Hané! Hradec si poprvé v sezóně připsal třetí výhru v řadě

Nováček z Olomouce hraje doma v této sezóně velmi dobře, a tak bylo jasné, že Mountfield nečeká vůbec lehké utkání. I přesto šli Východočeši do vedení, které ale dokázala Mora dvěma brankami otočit. To samé se povedlo i týmu Petera Draisaitla, a to když se tři a půl minuty před koncem trefil, poprvé v extralize, Stanislav Dietz. Výhru si pak hosté pojistili trefou do prázdné brány. Mountfield tedy zvítězil potřetí v řadě za plný počet bodů, což se mu podařilo vůbec poprvé v tomto ročníku.

Skóre otevřela Kudrnova teč

Do Olomouce zamířil hradecký tým poprvé od 1. března 2013, kdy na Hané sehrál páté čtvrtinále dramatického prvoligového play-off. Tentokrát se hrálo pod drobnohledem televizních kamer. Pozvolný úvod zastihl v mírně lepší náladě Mountfield, na jehož straně přišla první přesilovka a pak i možnost hry čtyř proti třem.

A když domácí Kohouti faulovali znovu, už přišla první radost. Útočný vzorec si rozestavila elitní formace se dvěma ostrostřelci na modré, René Vydarený vypálil a nadskakující matador Jaroslav Kudrna kotouč šťastně tečoval za záda Jiřího Trvaje. Do první sirény chyběly dvě minuty a čtyři sekundy – 0:1.

Hradec odpověděl na bleskový obrat

Herní aktivitu Východočeši ve druhé třetině ještě o trochu navýšili. A úplně klidně mohli přidat další gól, jenže rány Vydareného a čtyři minuty nato i Mertla zastavila olomoucká tyč. Přišel tak trest v podobě dokonalého obratu Mory. Nejdřív zakončil kombinaci do prázdné brány Martin Cibák a ve 33. minutě skóroval z přísně nařízeného trestného střílení Erik Hrňa. Domácí najednou vedli 2:1.

Před další pohromou musel hradecký výběr zachránit s jistotou chytající Pavel Kantor, který vypíchl puk exhradeckému Maroszovi při gólové kličce. A na druhé straně ledu se pak ujala mírná hradecká převaha, když si Martin Pláněk mazácky počkal na volnou hokejku Dávida Skokana, jenž brankou do šatny v čase 39:33 zase vyrovnal – 2:2.

Životní Dietzova trefa. Sám o ní nevěděl

Nezdálo se, že by kterýkoli ze soupeřů vyloženě toužil po rozhodnutí. Hradečtí hokejsité stále výtečně blokovali střely – v konečném účtu jich na Pavla Kantora pustili pouhých 24 oproti vlastním 37 pokusům.

Domácí ale neměli vyčkávat. Snad si vybrali svou nováčkovskou daň a nevěděli, že Hradec závěry zkrátka umí. Znovu to předvedl! Psal se čas 56:23, když od modré nahodil puk Stanislav Dietz a černá guma se zastavila v síti. Rozhodčí sice připsali gól Kukumbergovi, ale ten pouze nahrával, pro mladého beka Mountfieldu to znamenalo premiérovou extraligovou trefu – 2:3!

Konec si Východočeši absolutně nenechali zkomplikovat. Trvaje pustili na střídačku až 40 sekund před sirénou a jen o chvíli později dostali puk do středního pásma, kde ho na hokejku nabral Tomáš Knotek. Hradecký forvard trefil prázdnou klec neomylně a Hradec mohl slavit páté vítězství z posledních šesti zápasů – 2:4!

Jiří Dopita (HC Olomouc):
První třetinu to z naší strany nebylo špatné, ve druhé bylo hodně šancí z obou stran. Měli jsme trochu štěstí, protože dvakrát zazvonila tyčka. Mohlo to být jinak, kdybychom lépe vyřešili naše příležitosti za stavu 2:1. Ve třetí periodě jsme dobře sehráli začátek, jenže nás nejspíše zlomila přesilovka pět na čtyři, která byla sehraná katastrofálně. Čekali jsme, že udržíme stav utkání na bod, jenže Hradec byl od naší přesilové hry lepší. V posledních minutách nám dali hosté gól, který si ze svého tlaku nejspíše zasloužil. Šli si v závěru za výhrou, a to se jim vyplatilo. Je to pro nás velká škoda, padesát minut to bylo dobré, ale konec utkání celý náš projev zkazil.

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Jsem tu poprvé a poznal jsem, že se tu nevyhrává lehce. Bylo to tvrdých šedesát minut. Hlavně ve druhé třetině mně připadlo, že jsme hráli až moc otevřeně, tam to mohlo dopadnout kdovíjak. Vyrovnávací branka na konci druhé třetiny byla velmi důležitá. Museli jsme být trpěliví a připravení. Myslím si, že s ohledem na to, jak Olomouc doma hraje, pro nás tyto body určitě něco znamenají. Osobně bych ale bral z Olomouce i jeden bod.