st 9.3.2022 | Martin Voltr

Skvělý Kasal a Klímova otočka. Dorost v osmifinále vede!

Hradečtí dorostenci zvládli vstup do play off vítězně! Po strhujícím dramatu až do nájezdů porazili Kometu 2:1 především zásuhou vynikajícího výkonu brankáře Jana Kasala a tref Jiřího Klímy, jenž ve druhé třetině vyrovnal a potom rozhodl nájezdy. Mountfield tak v osmifinálové sérii vede 1:0 a v pátek v Brně zaútočí na postup.

Kometa se zaslouženě ujala vedení

Že Kometa v sobotu padla na hradeckém ledě 0:4? To hostům posloužilo pouze jako motivace do zápasu, kde už doopravdy o něco šlo. Po opatrném startu vytáhl první nebezpečnou vizitku pronikající Škodík, s bekhendovým zakončením ale dlouho váhal. Kometa využila k aktivitě i první přesilovku, po jejím skončení však musela být ráda, že Samek unikající z trestné prudkou střelou neotevřel skóre.

Určující pro výsledek úvodní třetiny byl nicméně až druhý faul, kdy po strkanici dostal dvě minuty pouze Pavič. Chvilku před koncem přesilové hry zahráli hosté vysokou holí, ale domácí trestuhodně nevyhodili kotouč. Už v pěti se následně prosadil Michal Nekvapil, jenž těsně před Kasalem nechytatelně tečoval Spanelovu nabídku – 0:1. To ještě hradecký brankář před sirénou zastavil parádní akci Matěje Pavlíka – domácím jako by chyběly playoffové emoce.

Hradecké probuzení šťastně zužitkoval Klíma

Od druhé třetiny už ale Lvi svůj výkon výrazně zvedli a diváci byli svědky strhující podívané. Chybělo jí jediné – větší počet gólů. Poprvé zahrozil nehlídaný Mach, slalomu potom nenasadil brankovou tečku Hora. Když domácí proti Rakusovi zachránil Kasal, pět sekund po polovině hrací doby vyrovnal Jiří Klíma. Jeho nahození od mantinelu se zdálo bláhové, ale gólman Kavan zaspal a kotouč mu nečekaně propadl za záda – 1:1!

Hradečtí měli i štěstí, třeba když v situaci dva na nikoho sjel puk z čepele Kosovi. Úvodní početní výhoda jim paradoxně vůbec nepomohla, a tak byli při odchodu do šaten za stav 1:1 o něco šťastnější než soupeř. Za Kometu hrozili nejen tahouni Kos s Rakusem, ale i další formace.

Místo 4:4 dál jen 1:1. Střelcům nebylo přáno

Teprve až o startu třetí třetiny šlo říct, že si Hradec šel za rozdílovou brankou. Byl to zejména útok kapitána Vencla s Králem a Horou, který si vytvářel přečíslení. V samostatném úniku pak trefil tyčku velmi dobře hrající deváťák Adam Novotný, jenž v dalším střídání vybídl ke skórování beka Žabu. Marně.

Brňané hru zase rychle vyrovnali, otevřený hokej se musel líbit. Slušelo by mu výrazně vyšší skóre. Škoda, že se domácí doslova protrápili i druhou přesilovkou. Závěr totiž měli hosté o kus silnější, ale Kasal zastavil Kosův průnik i další střely. Nakonec čelil 37 ranám, z nichž za 70 minut pustil jedinou.

Nájezdový souboj Janů pro Kasala!

Nerozhodlo totiž ani prodloužení čtyř proti čtyřem, které už nabídlo mnohem opatrnější hokej. Obrovskou příležitost v něm nevyužil znovu Novotný, jemuž dovolili soupeři vyjet před Kavana.

Nájezdovou koncovku asi uvítali víc hosté. Vždyť Jan Kavan letos nepustil z dvanácti pokusů v této disciplíně ani jeden gól, koncem ledna ve vzájemném duelu hradecké mladíky doslova deptal. Ovšem jeho kouzlo v pravý moment padlo. Krásnou kličkovanou ho zlomil ve druhé sérii Jiří Klíma, pojistku přidal Tomáš Hora, a protože to byl tentokrát Jan Kasal, kdo zazářil, dorostenci Mountfieldu bouřlivě oslavili úvodní vítězství ve svém prvním životním play off – 2:1 po nájezdech!