ne 2.12.2018 | Jan Vavřina | Foto: Petr Kotala / HC Vítkovice Ridera

Skvělý start, ještě lepší konec. Hradec má z Vítkovic dva body

Východočeši jeli na ostravský led s cílem konečně venku uspět za tři body. Podle toho také vypadal začátek duelu, který Mountfieldu vyšel skvěle. V 9. minutě vedl po gólech Rákose a Vopelky 2:0 a Patrik Bartošák se poprvé v sezóně pakoval z brány. A tenhle tah domácí střídačce vyšel. Tedy až do 52. minuty. Ridera totiž čtyřmi góly otočila skóre a kráčela za vítězstvím. To však Lvi odmítli, snížili, 8 vteřin před koncem při power play srovnali a v nájezdech dokonali skvělý obrat. O poslední dva góly týmu se postaral Matej Paulovič.

Výraznou rošádu byli nuceni udělat trenéři po změnách na marodce, na kterou přibyli Lessio a Cingel, do hry se naopak vrátili Cibulskis s Kukumbergem. Přesuny tak proběhly v bráně, defenzívě i útoku, kde ani jedna řada nezůstala oproti poslednímu duelu ve stejném složení. Na vítkovické straně zase chyběla čerstvá akvizice Gregorc, ten už 24. kolo sehrál v dresu Pražanů.

Kvalitní první třetina přinesla 26 střel a tři góly

Start utkání musel být neplánovaně o pár minut posunut, důvodem byla nefunkční časomíra v Ostravar Aréně. Trestoměřiči ale ani bez ní příliš práce neměli, přerušovalo se totiž velice málo, a tak stopky příliš nevyužili. Hradec se hned od začátku prezentoval, jak už letos bývá zvykem, aktivním pojetím, ale dostal se jen ke třem střelám z nulového úhlu.

První přímé ohrožení vítkovické klece přišlo v 5. minutě, kdy Daniel Rákos zkusil v situaci jeden na jednoho šestí bekhendem a našel skulinku mezi Bartošákovými betony. Stal se tak prvním hráčem, který skóroval pro Marušku v předvánočním charitativním projektu Skóruj pro… Udeřit mohlo také na druhé straně, kde se řítil sám na Maxwella Radoslav Tybor, který hledal rovněž místo mezi nohama gólmana.

V 9. minutě se Mountfield radoval z druhé trefy. Michal Dragoun obkroužil klec, vyzval ke skórování Lukáše Vopelku, jenž se trefil ve druhém zápase v řadě. Patrik Bartošák po inkasovaných gólech opustil poprvé v sezóně vítkovickou klec, kterou přenechal Danielu Dolejšovi. Možná i tento impuls stál za zlepšenou hrou Ridery. Ta si připravila několik dobrých šancí, ujalo se však až nenápadné nahození Jana Výtiska od modré, které si našlo cestu až za čáru. Závěr dějství patřil znovu hostům, k navýšení vedení na 3:1 ale nedošlo.

První faul se Hradci nevyplatil, Vítkovice srovnaly na 2:2

Na začátku prostředního dějství si oba gólmani vyzkoušeli, jak pevné mají vyrážečky. Střely Dragouna a Tybora ale gólové parametry neměly. O poznání lepší příležitost měl Mislav Rosandič poté, co mu vymyslel šanci v přečíslení Rákos. Dolejš ale slovenskému zadákovi příliš volného prostoru nenechal. První vyloučení si rozhodčí nechali až téměř na polovinu zápasu, jednalo se však o vítkovický technický přestupek, nikoliv faul.

Hned na začátku početní výhody vykombinovali Lvi šanci pro Filipa Pavlíka, jehož dělovku vyrazil Dolejš do ochranné sítě. Další šanci si v přesilovce Východočeši nevypracovali, ukončil ji totiž právě hradecký obránce prvním faulem. A Ridera ho navíc dokázala potrestat. Dlouho se sice nemohla dostat ke střele, ale trpělivost se vyplatila. Po územní převaze zůstal před bránou chvilinku osamocen Radoslav Tybor a srovnal na 2:2.

I za vyrovnaného stavu se pokračovalo v kvalitním hokeji, ze kterého měl o trochu více domácí celek, který přestřílel svého soupeře 16:7. Při Mountfieldu navíc stálo štěstí, a to například po Zdráhalově střele do tyče. Nejenže si tak Ostravané došli ve druhé fázi utkání pro srovnání skóre, navíc si přenesli do třetí třetiny takřka kompletní přesilovou hru.

Otřesný start, báječný konec

Tu dokázali už po 19 vteřinách proměnit, nevedla k tomu však klasická přesilovková kombinace. Radoslav Tybor se prohnal do pásma, Brandon Maxwell jeho ránu jen ztlumil, a kotouč se došoural těsně za brankovou čáru. Po dalších 35 vteřinách bylo ještě hůř. Hradečtí se příliš soustředili na Kucseru, který přihrál Patriku Zdráhalovi. Vítkovický forvard se opřel do puku a z první zvýšil na 4:2.

Hosté mohli odpovědět rovněž v početní výhodě, v dobré pozici byl Filip Pavlík. Místo střely ještě zkoušel obkroužit Dolejše, neměl na to dostatek prostoru. Vítkovice poté zformovaly obranu a kontrovaly hru, svého soupeře do příliš šancí nepouštěly. Malé zaváhání přišlo až v 52. minutě, kdy z pozice klečícího střelce pálil z mezikruží Petr Koukal, jenž prostřelil soupeřova brankáře po více než dvou měsících a snížil na 3:4.

Více než dvě minuty před koncem byl za zdržování hry vyloučen domácí Lev a trenéři Hradce sáhli ke hře bez brankáře. Kýžený tlak přerušil Rákosův faul, nicméně Mountfield se i nadále tlačil za vyrovnáním při power-play. 8 vteřin před zazněním třetí sirény vypukla na hradecké střídačce obrovská vlna radosti. Ke kotouči se mezi kruhy dostal Matej Paulovič, jenž vystřelil svému týmu remízu!

V prodloužení se blýskli gólmani, v 8. sérii nájezdů rozhodl Paulovič

Moravané si také do nastaveného času přenesli početní výhodu, ve které si vytvořili několik zajímavých příležitostí. Ty byly k vidění také na druhé straně, a to zejména při šancích Radka Smoleňáka. Toho bránil hráč bez hole a neměl tak moc velkou pravděpodobnost úspěchu. Oba maskovaní muži ale své týmy podrželi a mohli se těšit na dovednostní soutěž.

První a třetí série byla pro střelce neúspěšná, druhá přesně naopak. Ve čtvrté sérii se prosadil pouze Schleiss, a tak měli domácí v páté sérii vítězství na lopatě. Jenže protože Maxwell vychytal Szturce a Smoleňák překonal Dolejše, pokračovalo se dál až do nájezdů s pořadovými čísly 15 a 16. Matej Paulovič předvedl precizní bekhendovou kličku, americký gólman bezchybný zákrok, a Mountfield mohl oslavit parádní obrat a dvoubodové vítězství.

Brandon Maxwell 64 40 4 36 90,00 0 0

Na začátku utkání jsme dostali dva laciné góly, přesto jsme odehráli solidní třetinu. Náš výkon byl asi čtyřicet, padesát minut dobrý, jenže pak jsme se začali bát o výsledek a ve finále jsme ztratili utkání, které jsme měli vyhrát. Patrika Bartošáka jsme stáhli my trenéři. Víme, že máme dva kvalitní gólmany, a když se Daniel Dolejš dostane do zápasu, odvede si poctivě svou práci.