pá 4.2.2022 | Petr Koval, Jan Vavřina | Foto: Aleš Bedlík / HC Energie Karlovy Vary

Souboj gólmanů pro Filipa Novotného. Lvi porazili Vary 4:3

Filip Novotný a Štěpán Lukeš. Dvě ústřední postavy pátečního souboje na ledě Karlových Varů. Ještě před týdnem hájili soupeřovy barvy, tentokrát se oproti předchozím letům postavili na opačnou stranu barikády. A byla z toho bitva, která nabídla samé zvraty, hradecký gól v power-play a 7 sérií nájezdů. Blíže k vítězství měli většinou domácí, v klíčových chvílích ale Mountfield zabral a ze západu Čech přivezl i díky nové akvizici v brance dva body.

Trenérský štáb oproti předchozímu utkání s Kladnem udělal změny ve všech částech sestavy. Prohodil obranné páry i útočné formace. Do první letky se vrátil Jakub Lev, ve druhé působil dorostenec Pavel Šimek, který odehrál svůj druhý extraligový duel. V brankovišti si premiéru v hradeckém dresu odbyl Filip Novotný.

Energetiky dostala do vedení Hladonikova rána do horního růžku

Hned v první minutě se v novém působišti uvedl výborným zákrokem Novotný, který se skvěle přesunul proti Flekovi, když z bezprostřední blízkosti zkrotil kotouč ve své výstroji. Ani na úvodní dobrou příležitost hostů diváci nečekali dlouho. Drzou individuální akci předvedl Lev, jenž prokličkoval soupeřovou obranou a bekhendovou střelou otestoval svého bývalého spoluhráče.

Oba celky v poklidu procházely středním pásmem a tvořily šance v útočné třetině. Tu ale na bezgólovém stavu drželi oba gólmani, kteří ještě před pěti dny působili v opačném dresu. Jako první svého kamaráda v masce překonal ve 14. minutě Jan Hladonik. Forvard Energie v situaci dva na dva vystřelil přes nohy obránce a z pravého kruhu zamířil nekompromisně do horního růžku Novotného klece.

Hradečtí mohli vzápětí odpovědět po pěkném signálu ve středním pásmu. Nedomlel si sjel mezi beky a následně posunul kotouč na Smoleňáka, jeho ránu z levého kruhu ale vychytal Lukeš. Druhou branku mohl v 18. minutě zapsat opět Hladonik. Ten však nezamířil skákavý kotouč do poloodkryté branky a vedení svého týmu nenavýšil.

První obrat: Mountfield dal dva góly během 45 sekund

Východočeši vstoupili do druhého dějství velmi aktivně a hned ostřelovali Lukeše. Brankář Energie měl po první periodě 11 zákroků a ani bomba Pavlíka od modré a pokus Orsavy z mezikruží gólem neskončily. V utkání dostávali svoji porci minut také mladíci na obou stranách. V hradeckém dresu odehrál přes sedm minut sedmnáctiletý Šimek, který zejména v prvních dvou třetinách pobýval na ledě s Kevinem Klímou a Jerglem.

Karlovy Vary jako již tradičně potvrzovaly, že jsou velmi bruslivým týmem, z čehož velmi často vznikalo přečíslení na jedné či druhé straně. Tento trend vzápětí vyústil ve vyrovnávající branku. Hradečtí využili přečíslení tři na jednoho, když přihrávku Jergla usměrnil za Lukešova záda Christophe Lalancette. Za 45 vteřin vystřelil Mountfieldu vedení Filip Pavlík. Obránce s nejtvrdší střelou v extralize vybruslil od modré na vrchol kruhu, odkud propálil Lukeše nad jeho lapačku a zapsal 10. branku v ročníku, čímž dorovnal svoje sezónní maximum.

V závěru periody se znovu objevila okénka v obraně na obou stranách, po kterých přišly na řadu samostatné úniky. Nejprve ujel sám na brankáře Ščerbak, jeho zakončení mezi betony si ale Lukeš pohlídal. Navíc po jeho zákroku ujel na Novotného Kohout. Ani on však tváří v tvář proti maskovanému muži neuspěl.

Druhý obrat: Energie znovu vedla, Lvi srovnali 41 vteřin před koncem

Ve 42. minutě ujel do přečíslení karlovarský tandem Kohout–Osmík, jenže první jmenovaný nezvládl nasměrovat kotouč přes Nedomlela a vysoko přestřelil. Mountfield pak dostal možnost třetí přesilové hry v utkání, tu přerušilo hradecké vyloučení a hrálo se ve čtyřech. Více prostoru na ledě svědčilo domácím, když dva na jednoho ujeli Flek s Rachůnkem. První jmenovaný nabil pro spoluhráče, kterého fantastickým přesunem vychytal Novotný.

Dvanáct minut před třetí sirénou už byli Západočeši úspěšní. Vondráček zavezl hru za branku, odkud v mezikruží našel Jiřího Černocha, který ranou bez přípravy zamířil mimo dosah Novotného – 2:2. Ten vzápětí likvidoval další přečíslení. Ve vlastním oslabení ujel Kohout s Beránkem, ale i tentokrát předvedl rychlý slide a vykopl střelu Beránka betonem.

V 56. minutě rozestavěl tým z lázeňského města svoji přesilovkovou pětici a po sérii odrazů se dostal do vedení zásluhou Jakuba Fleka. Jenže i na to zvládl Mountfield odpovědět. Tři minuty před koncem to zkoušel se šesti muži v poli. Po soustavném tlaku kotouč přistál na hůl Ahtiho Oksanena, jenž svým 21. gólem poslal zápas v čase 59:19 do prodloužení.

Třetí obrat: Hradec prohrával po dvou sériích 0:2. Přesto zvítězil

V nastavení se do první velké šance dostali Flek s Rachůnkem. Zkušené duo si v situaci dva na jednoho vyměnilo kotouč, nicméně svoji akci neodkázalo zakončit. V dalším přečíslení pálil zblízka Vondráček, ale ani on body navíc nevystřelil. I hra ve třech měla velký spád. Celá pětiminutovka prodloužení proběhla takřka bez přerušení. První hvizd přišel až 13 vteřin před koncem, kdy domácí vybojovali faul. To už svěřencům Martina Pešouta nestačilo a rozhodnout musely nájezdy.

Velmi zajímavý souboj, kdy všichni aktéři znali přednosti svého soupeře z tréninků, vypadal zpočátku lépe pro Vary. Ve druhé sérii totiž vedly už 2:0. Hradec vrátily do zápasu úspěšné nájezdy Koukala s Orsavou a zákroky Filipa Novotného. Bonusový bod zařídil v 7. sérii Lukáš Cingel, když překonal Lukeše střelou nad lapačku. Východočeši tak po dvou nájezdových nezdarech dokázali tentokrát uspět.