pá 28.10.2022 | Eva Šafranková

Střelecká převaha nestačila, Lvi prohráli s Energií těsně 1:2

Hradec hrál po deseti dnech opět doma a chtěl navázat na bodový zisk z nedělního utkání. To se mu však proti Karlovým Varům nepodařilo. Již ve 4. minutě inkasoval, v závěru první třetiny Lvi ale vyrovnali zásluhou kapitána a svou aktivitu si přenesli i do další části zápasu. Skórovat však už nedokázali. Energetici tolik šancí neměli, avšak odskočili do jednobrankového náskoku, který poctivě hlídali. Mountfield to v závěru zkoušel bez brankáře, ale ani přesilovku 6 na 4 nevyužil a odešel z duelu poražen 1:2.

Po vyhraném zápase v Liberci se sestava příliš nezměnila. V defenzivě se nedostalo na Joonu Huttulu a Rivera Rymshu, protože se po zranění vrátil Filip Pavlík, který byl mimo hru víc jak měsíc. Radek Pilař se přesunul do obrany a jeho místo v útoku obsadil Lukáš Pajer.

Karlovy Vary se rychle ujaly vedení, avšak Hradečtí dokázali srovnat krok

Na první střelu se nemuselo dlouho čekat, protože již po šesti vteřinách hry prověřil Oliver Okuliar karlovarského gólmana. Na druhé straně to zkusil Tomáš Havlík, Henri Kiviaho byl pozorný. Ačkoliv hrál aktivněji Hradec a vytvořil si zajímavé příležitosti, byli to právě hosté, kteří otevřeli skóre zápasu. Ve 4. minutě se do přečíslení dva na jednoho dostali Daniel Kružík a Tomáš Rachůnek, jenž z bezprostřední blízkosti poslal puk přesně mezi Kiviahovy betony – 0:1. Není náhoda, že střelec první branky je nejproduktivnějším hráčem Energie.

Inkasovaný gól Mountfield ještě více nakopl, snažil se ihned odpovědět a vyslal několik střel, avšak žádná z nich se nedostala za záda Lukeše. Karlovy Vary měly možnost zahrát si přesilovku, ale vůbec se nedokázaly v útočném pásmu udržet. Při zkrácené početní výhodě Východočechů trefil Jakub Lev tyčku, zahrozili i Energetici, když zakončoval Otakar Šik a Kiviaho dobře utěsnil prostor u pravé tyče. Hokejisté z lázeňského města příliš šancí neměli, ale Petru Koblasovi se podařilo z pravého kruhu prověřit finského gólmana.

V následujících minutách byla hra několikrát přerušena, pískaly se ofsajdy a zakázaná uvolnění na obou stranách. Lvi v 16. minutě potrestali vyloučení hostujícího hráče, když Lukáš Cingel vystřelil z mezikruží, v následném závaru před Lukešovou brankou se nejlépe zorientoval Radek Smoleňák a bekhendem trefil svatyni – 1:1. Situaci ještě zkoumali rozhodčí na videu, které gól potvrdilo. Mountfield měl k dispozici další početní výhodu, ale jen krátce, protože pak se provinil i domácí Graeme McCormack. Při rovnovážném počtu na ledě se Kevin Klíma trefil jen do hrudi Lukeše. V závěru se málem dostal do samostatného úniku Tomáš Redlich, hradečtí obránci si ho však pohlídali.

Druhá třetina v režii Lvů, gólu se však dočkala Energie

Prostřední dvacetiminutovka začala pozvolna, ale postupem času byla k vidění hra ve vysokém tempu. Aleš Jergl poslal kotouč na Lukáše Cingela, ten si ho nezpracoval ideálně a nepodařilo se mu vystřelit. Východočeši si vytvořili souvislejší tlak, pálili jednu ránu za druhou, avšak žádná z nich se neujala a ani neskončila v prostoru mezi třemi tyčemi. Henri Kiviaho neměl příliš práce, ale zapsal si zákrok třeba proti Tomášovi Redlichovi, jenž pálil ihned po vhazování.

Velkou část prostřední dvacetiminutovky měl v režii hradecký celek a Karlovy Vary k ničemu nepouštěl. V početní výhodě Christophe Lalancette nahodil puk od modré, který tečoval Radek Smoleňák mimo branku. Velkou příležitost si vytvořili také dvojčata Klímova, když Kevin nahrál svému bratrovi Kellymu, jehož projektil mířil jen do Lukešovy lapačky.

Svěřenci Tomáše Martince měli stále územní převahu a mačkali svého soupeře, avšak gól z tohoto tlaku nevytěžili. Výbornou práci odváděl také Štěpán Lukeš, který držel svůj tým. Kevin Klíma se ve 34. minutě octl tváří v tvář svému bývalému spoluhráči, za kterým cinkla už podruhé v tomto utkání kovová konstrukce. O dvě minuty později se z ničeho nic dostali do vedení Energetici zásluhou Jozefa Baláže, jehož prudká rána šla k bližší tyči – 1:2. Pro tohoto útočníka se jednalo o první extraligový gól v dresu Karlových Varů. Odpovědět mohl Marek Zachar, forhendovou kličkou však na Lukeše nevyzrál a do kabin šli s jednobrankovým náskokem hosté.

Mountfield si cestu za vyrovnáním zkomplikoval fauly

Východočeši si přenesli část přesilové hry do závěrečné třetiny, využít ji však nedokázali. Graeme McCormack sice pálil od modré, ale Lukeš přikryl puk včas. V následující situaci se snažil o dorážku Lukáš Cingel, i když exhradecký brankář měl kotouč už pod kontrolou, a tak se strhla menší šarvátka a rozhodčí potrestali obě strany za hrubost. Poté měl Hradec další, již sedmou v tomto duelu, početní výhodu, ve které Západočeši odváděli dobrou defenzivní práci.

Hru několikrát za sebou přerušila píšťalka sudích, často to bylo z důvodu vyloučení. A že jich nebylo málo. Karlovy Vary hrály 32 vteřin početní výhodu pěti proti třem, při které naopak domácí celek předváděl velmi obětavé výkony a mnoho střel zblokoval. Místo toho, aby mohl útočit a vyrovnat stav utkání, si situaci zkomplikoval fauly a musel se opět bránit. Další dlouhotrvající oslabení však přečkal bez inkasovaného gólu.

Lvi se stále tlačili dopředu a hnali se za vyrovnáním, ale ani golfák Aleše Jergla nezapadl za záda Lukeše. Energie naopak nikam nespěchala, občasnou střelou prověřila pozornost Henriho Kiviaha. Po zbytek zápasu to hokejisté zpod Bílé věže zkoušeli ze všech stran, nedařilo se jim však probojovat se přes obrannou zeď hostů. Ze skrumáže před Lukešem mohl vytěžit Lukáš Cingel, ale nedostal puk za brankovou čáru. V závěru to ještě zkoušeli Hradečtí bez brankáře, dokonce měli přesilovku šest proti čtyřem, ale ani to nepomohlo k vyrovnání. Tyto náročné momenty Karlovarští ustáli a odvezli si domů těsnou výhru 2:1.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0