út 1.2.2022 | Petr Šatalík

Symbolických 68 střel na body nestačilo. Lvi podlehli Rytířům 3:4

Byl to zvláštní zápas mezi Mountfieldem HK a Rytíři. Kladno do něj skvěle vstoupilo, v úvodní dvacetiminutovce nasázelo čtyři góly. Po přestávce ale kopli do vrtule Lvi, soupeř se musel zatáhnout a na Bowa létal jeden projektil za druhým, žádný se však neujal. V tlaku Východočeši pokračovali i v třetím dějství, kdy se jim povedlo snížit na rozdíl jediné trefy. Tu už však nestihli doručit, Hradec tak prohrál 3:4. Celkově vyslal na soupeřovu klec těžko uvěřitelných 68 střel! Ani to ale na body nestačilo.

Po vítězném střetnutí s Vítkovicemi byli trenéři Mountfieldu HK nuceni udělat změnu v brankovišti. Štěpán Lukeš zamířil na západ Čech do Varů. Mezi tři tyče se tak postavil Henri Kiviaho, záda mu kryl Tomáš Sajdl. V původním složení zůstala jen první útočná formace, všechny ostatní byly promíchány. Středočeši na soupisce neměli své největší jméno – Jaromíra Jágra, který stál pouze na střídačce.

První dějství patřilo Rytířům

V úvodním dějství měli navrch hokejisté Kladna. Jen chvilku po úvodním hvizdu vyrobil chybu Nedomlel, kterému za zády proskočil Indrák, jenž se hnal ze strany na klec Lvů, Kiviaho však jeho projektil na přední tyč vyrazil. V čase 3:58 šli Rytíři do vedení, Kyle Wood se na pravé straně u modré čáry šikovnou stahovačkou zbavil napadajícího Ščerbaka a jeho milimetrově přesná střela cinkla o zadní tyčku, od níž se puk odrazil za brankovou čáru – 1:0.

Východočeši se osmělili až po pěti minutách, Jank vystřelil z levé strany od modré čáry, jeho pokus ke vzdálenější tyčce zastavila hbitá lapačka Bowa. V čase 6:53 to bylo 2:0. Nedomlel upadl ve středním pásmu, čehož využil Matěj Beran, jenž vystartoval na levý kruh a jeho pumelice do bližšího vinglu byla dokonale přesná. Lvi odpověděli do dvou minut, Filip Pavlík obdržel puk do rohu kluziště a z brankové čáry vystřelil do zad strážce svatyně Rytířů, od nějž se touš odrazil do sítě Kladna – 1:2.

V polovině dějství mohli Hradečtí srovnat, Blainův pokus z úhlu Bow vyrazil před sebe, Lev však bránu z osy hřiště netrefil. Z protiútoku udeřili Rytíři, špatný pas Blaina vystihl Matyáš Filip, který se dostal do úniku a Kiviaha propálil po ledě mezi betony – 3:1. O 53 sekund později klepl McCormack holí při zakončení Kubíka, sudí nařídili nájezd. Adam Kubík ho zvratnou kličkou a zasunutím mezi betony Kiviaha proměnil – 4:1. Středočeši tak efektivně zužitkovali svou převahu, po hvizdu vedli o tři trefy.

Tlak a drtivá převaha domácích zůstaly bez odměny

Lvi vstoupili do druhé části odvážně. Kevin Klíma se mezi dvěma beky neprocpal, puk se ale odrazil ke Koukalovi, jehož však tváří v tvář vychytal Bow, kterého pak ještě z pravého kruhu napálil Jank do hrudníku. O chvilku později střílel po pasu Ščerbaka z vrcholu kruhů McCormack, jenž však s ranou příliš otálel a gólman Rytířů stihl zaujmout správné postavení.

Tlak Východočechů byl v druhém dějství zřetelný, nicméně platonický. Stejně jako rána Kellyho Klímy z pravého kruhu, po níž Bow puk v brankovišti zalehl. V krátké přesilovce Lvů pak Oksanen vypálil po křižném pasu na pravý kruh do bližší tyče, následně však fauloval a početní výhodu Mountfieldu ukončil. Poté svěřenci Tomáše Martince parádně sehráli situaci 4 na 2. Střelu Cingela k delší tyči však Bow chytil do lapačky.

Rytíři si nakonec vytvořili také jedno přečíslení, ale Babka situaci 3 na 1 zakončil jen ranou do betonu Kiviaha. Hradec poté zase zavřel svého soupeře. Bow však vyrazil zakončení Smoleňáka z bezprostřední blízkosti, poradil si s ránou Pavlíka po křižné přihrávce i zakončením Oksanena z pravého kruhu. Mountfield v této části hry přestřílel svého protivníka poměrem 24:4, přesto zůstal rozdíl ve skóre stejný, jako po dvaceti minutách.

Stíhací jízdu se završit nepodařilo

Východočeši předvedli odhodlaný nástup i do třetího dějství, Orsava však na pravém křídle střílel z hodně ostrého úhlu a Cingelovu ránu z kruhu lapil znovu připravený Bow. Na druhé straně upadl Kubík, kterému to paradoxně prospělo, chvíli na to se totiž dostal ke střele z pravého kruhu, kterou však Kiviaho skryl ve své náruči. Snížení přišlo v čase 46:24, Orsava našel krásnou zpětnou křižnou přihrávkou na levý kruh Richarda Nedomlela, jenž přesnou trefou do bližšího vikýře snížil na 2:4.

Vrátit Kladnu tříbrankový náskok zatoužil Kubík, jenž se procpal mezi beky, ale už byl příliš blízko a Kiviaha trefil jen do hrudi. Na opačném konci se dvakrát šikovně prosmýkl Kevin Klíma, touš mu však v klíčovém okamžiku sjel z čepele. Východočeši se poté už soustředili na finální nápor, i ve třetí třetině vyhráli na střely 28:5!

Sedm minut před třetí sirénou Lvi snížili na rozdíl gólu, Kevin Klíma přihrál z pravého kruhu na osu hřiště a Aleš Jergl trefil přesně k levé tyči – 3:4. Mountfield následně tlačil až do poslední vteřiny a s ním i celá ČPP Aréna. Dvě a půl minuty před třetí sirénou si trenéři Východočechů vzali oddechový čas, Kiviaho zůstal na střídačce a Hradec hrál přesilovku šest na čtyři. Hrdina Rytířů Landon Bow však už za svá záda nepustil nic. Kladno tak zvítězilo o gól a Oceláři z Třince odskočili celku z pod Bílé věže zase na šest bodů.

Jérémie Blain 0 0 0 -2 2
Lukáš Cingel 0 0 0 -1 0
Bohumil Jank 0 0 0 -2 0