út 4.1.2022 | Tomáš Kalas

Třetí derby sezóny, první porážka. O prohře rozhodla druhá třetina

Ve třetím derby sezóny už hradečtí hokejisté obratový vzorec nezopakovali. Klíčovou pasáží zápasu byla druhá třetina. Lvi si i přes velkou převahu vedení nevzali zpět, zatímco Pardubice ve druhé polovině periody odskočily do vedení 3:1, přičemž góly od sebe dělila necelá minuta a půl. I přes snahu cokoliv s výsledkem udělat a vzpomenout na poslední derby dostali domácí čtvrtý zásah při hře bez gólmana a pomyslný titul hokejového vládce východních Čech se tak stěhuje po řece jižním směrem.

Ve třetím derby v ročníku museli hradečtí trenéři provést několik změn. Kromě dlouhodobě zraněného Cingela přibyl na marodku i Jordann Perret, tudíž se dostalo na Patrika Miškáře, který naskočil do druhé lajny. Jako sedmý bek pak byl Petr Kalina.

Jednobrankové vedení Hradce netrvalo ani minutu

Ačkoliv byli od úvodního buly aktivnější pardubičtí hráči, první gól duelu padl do branky pod osiřelou tribunou na stání. Neúspěšné vyhození hostujícího obránce zachytil Lev a po rychlé výměně puku se dostal před branku Ahti Oksanen, který bekhendovým blafákem překonal Frodla po třech minutách a pěti sekundách. Přesně za 40 sekund ale bylo srovnáno. Obrana Hradce naprosto zapomněla na Roberta Kousala ve středním pásmu a Matys jej poslal do úniku, který byl úspěšný.

Narozdíl od Dynama to Hradci v první třetině nebruslilo tak dobře. Pardubice byly nebezpečnější a živelnější. Kousal na svoji branku nenavázal v sedmé minutě, kdy zkusil podobné zakončení jako Oksanen, avšak Kiviaho na něj počkal. Lvi se do většího počtu nebezpečných šancí dostávali poměrně těžko, vzadu ale měli jistotu jménem Henri Kiviaho. Ten prokázal jednak na konci 13. minuty přehled o brankovišti, když přikryl lapačkou puk v závaru, jednak vychytal přečíslení 2 na 1 o dvě minuty později, které zakončoval Robertson.

Emotivní závěr první třetiny nabídnul i první přesilovku, kterou domácí disponovali až do první sirény značící konec. A že šance na opětovné vedení byly! Když ale Smoleňák sám mezi kruhy selhal a Pavlíkovi v nejklíčovější moment kombinace sklouzl puk z čepele, tak se šlo do kabin za remízového stavu – 1:1.

Po hradeckém tlaku dvougólové vystřízlivění

Na začátku druhé třetiny po krátké dohrávce hradecké přesilovky mohly ukázat naplno sílu speciální formace Pardubičtí. K potrestání špatného střídání ale mohli hostům dopomoct sami Lvi, při snaze vyhodit kotouč trefil Nedomlel zpoza vlastní branky Kiviahovy betony tak nešťastně, že z toho byl téměř vlastní gól. Nebezpečnější byli jižní sousedé paradoxně po konci přesilové hry, kdy to na branku jenom létalo, avšak veškeré těžké momenty domácí ustáli.

Dynamo se posléze dostalo pod tlak na přelomu třetiny, kdy stěží dokázalo střídat. Ohromný nápor na Frodlovu branku, trvající téměř dvě minuty, mohl korunovat po přesné Pavlíkově přihrávce Jakub Orsava, jenže tomu ve finální fázi před odkrytou klecí kotouč uskočil z hokejky. I nadále měli domácí navrch, jejich tlak sílil, ale druhý gól na jejich kontě nemohl dlouho přistát. A tak udeřilo Dynamo, tou dobou dočasně oslabené o Mikuše a Pauloviče, kteří si to v 33. minutě po závaru před Frodlovou kasou rozdali společně s Nedomlelem a Smoleňákem.

Při hře 4 na 4 vytáhl Jan Košťálek hru po pravém křídle do útočného pásma a přihrával před branku, kde k domácí smůle poslal puk za záda Kiviaha Kelly Klíma. Pro Mountfield bylo hůře jenom o necelou minutu a půl později. Vyhozený kotouč si na modré našel Jan Zdráhal a vystřelil, hradecký brankář reagoval proti střele do vinglu pozdě, což bylo dáno i zakrytým výhledem od Lalancetta. Domácí navíc dohrávali třetinu v oslabení a notně podráždění odcházeli do kabin s dvoubrankovou ztrátou.

Závěrečný risk nevyšel, Lvi kapitulovali počtvrté

Z početní výhody z konce druhé třetiny zbývalo Dynamu asi 40 sekund a nebylo daleko od tříbrankového vedení, Paulovič se v předbrankovém prostoru totiž dostal k čtyřem dorážkám, ani jedna však nešla do horní části branky. Lvi se dostávali do hry velmi ztěžka, nepomohli si ani přesilovou hrou po vyloučení Camary.

Dlouho to vypadalo, že Dynamo další katastrofu nepřipustí a dojde si spolehlivě pro tři body. Bylo i nebezpečnějším týmem, Lvům se jenom těžce dařilo překonávat útočnou modrou čáru a vytvořit si souvislý tlak. Poslední šance na přiblížení se soupeři přišla zhruba pět minut před koncem, kdy byl Vála na trestné za hákování a tým trenérů Martince s Čihákem rozjel druhou přesilovku v duelu.

Jenže ani z téhle herní situace trvající dvě minuty snížení nevzešlo. Proto přišel závěrečný plán s odvoláním gólmana a hrou 6 na 5. Leč efekt toho, co se stalo v předešlém vzájemném souboji, nepřišel. Naopak v čase 58:51 po přihrávce od Říčky bezpečně dovezl kotouč do prázdné branky Matěj Blümel a definitivně rozhodl o tom, že po třech vyhraných derby za sebou přichází pro Hradec první prohra, tentokrát poměrem 1:4.

Jérémie Blain 0 0 0 -2 0