pá 22.3.2019 | Klára Petrásková

Třetí prohra, mečbol pro Kometu. Hradec v Brně prohrál 1:2

Bod visel ve vzduchu, Hradečtí na něj ale ani napotřetí nedosáhli. Bojovnost a bruslení přinesly po čtyřiceti minutách vyrovnaný stav, ve třetí třetině se začínalo od nuly. Jenže východočeské šance přišly vniveč a šest minut před sirénou Kometa udeřila. Peter Mueller z trestného střílení svým druhým gólem vystřelil Brněnským mečbol a Hradečtí už si nesmí dovolit jediné zaváhání. Každá další prohra by jim totiž ukončila sezónu.

Do bitvy číslo tři poslalo trenérské trio mezi tři tyče Jaroslava Pavelku, v sestavě v poli došlo k minimu změn. Daniel Rákos se posunul ze čtvrté do první lajny, jeho místo zaujal Lukáš Nedvídek.

Pomalejší rozjezd ani přesilovky skóre neotevřely

V prvních dvou bitvách se úvodní třetina vyznačovala velkým množstvím střel, tentokrát se jednalo spíše o opak. Vlažný start mohla rozproudit brněnská přesilovka, Východočeši ale během volna potrénovali hru v oslabení a soupeře do šancí nepustili. Kotouč létal z jednoho konce kluziště na druhý a gólmani si na něj v prvních deseti minutách sáhli spíš ojediněle.

V jednom takovém případě se před bránu dostal Maris Bičevskis, který vypálil zblízka, jeho křižnou ránu ale Marek Čiliak chladně vyrazil mimo tři tyče. Podobně zakročil na druhé straně také Jaroslav Pavelka, který při hře čtyřech proti čtyřem vychytal Jakuba Orsavu.

Závěrečná pětiminutovka přinesla už živější pasáž, přesto se konečné číslo střel první části zastavilo na čísle deset, přičemž týmy se o pokusy podělily rovným dílem. Z minima nebezpečných střel stojí za zmínku ještě rána Radovana Pavlíka, jenž však mířil tak, že Čiliak stihl krajem své výstroje zasáhnout.

Kometa využila přesilovku, Lvi však stihli dorovnat

Na rozdíl od první dvacetiminutovky, ta prostřední už nezbytné hokejové koření přinesla. A to hned po 36 vteřinách hry. Gólový účet otevřelo znovu Brno, které poněkolikáté v sérii ukázalo, že využívání přesilovek je jeho parketa. V početní výhodě narýsoval Martin Zaťovič příčnou nahrávku Peteru Muellerovi, jenž z levého kruhu vypálil z voleje a gólman se proti puku nestihl přesunout – 1:0.

Východočeši se inkasovanou brankou nechtěli nechat rozhodit a během minuty mohlo být srovnáno. Patrik Miškář se totiž ocitl úplně sám před Čiliakem a pěknou švihovkou trefil tyč! A brankové konstrukce se posléze za oběma maskovanými muži rozezněly znovu. Bekhend Matěje Chalupy se odrazil do prostoru brankoviště, projektil Jana Hrušky zase vylétl do ochranné sítě.

Po šňůře tyčí ale přece jen přišla trefa do černého. Lukáš Nedvídek posunul touš před bránu na volného Romana Kukumberga, který si hrací předmět stáhl do rychlé kličky a posunul jej pod betonem až za brankovou lajnu – 1:1! Za vyrovnaného stavu sledovali diváci ještě slibné pokusy Muellera, Holíka, Kukumberga a Smoleňáka, tentokrát však obstáli brankáři. V závěru bylo k vidění také pěkné gesto Leoše Čermáka, který odvolal nařízenou brněnskou přesilovku, protože o faul na jeho osobu se nejednalo.

Mueller proměnil trestné střílení a rozhodl

V začátku třetí třetiny chtěli Hradečtí svého soka překvapit, stejně jako je on překvapil ve třetině druhé. Tomáš Vincour s Lukášem Cingelem tedy napochodovali na hranu brankoviště a jali se důsledných dorážek, všechny však skončily mimo. Obrovskou příležitost znovu nabýt vedení mělo na opačné straně duo Jakub Orsava – Martin Erat, které se najednou zjevilo úplně osamocené před Jaroslavem Pavelkou. Druhý jmenovaný ale nedokázal ideálně trefit puk!

Skvělá atmosféra vyprodané haly vybudila hokejisty k bojovnosti, bruslilo se ve velkém tempu. Jak minuty ubíhaly směrem k té šedesáté, oba tábory si uvědomovaly, že každý další gól už by mohl být tím rozhodujícím. I přesto si ale Východočeši nedali pozor na zadní vrátka Martin Erat ujel do samostatného úniku, přičemž v zakončení byl faulován. K trestnému střílení se postavil Peter Mueller a projektil umístil přesně k pravé tyči – 2:1.

Lvi se šest minut před koncem závěrečné třetiny ocitli v roli dotahujícího celku, podle toho také vypadala hra. Zatímco Brno se stáhlo do obranných řad, Hradečtí vsadili všechny karty na útok. Dělovka Petra Zámorského změnila směr a prolétla těsně kolem tyče, téměř tři minuty strávil Mountfield v power-play. Jenže Čiliaka nedokázal propálit se svou bombou ani Filip Pavlík a bylo rozhodnuto. Kometa vyhrála potřetí v řadě a od postupu ji dělí jediná výhra.