Preview k zápasu
čt 21.3.2019 | Adam Kodet

Zápas pravdy: Překazí Hradec brněnskou šanci na mečbol?

Mountfield vstoupil do své další série play off naprosto stejně, jako do té předchozí. Nevyužil totiž výhody domácího prostředí a ani jeden ze dvou duelů na svém ledě výsledkově nezvládl. Družina Tomáše Martince ale rozhodně neskládá zbraně a nehodlá připustit stejný scénář, jako v loňském semifinále s Oceláři, kdy ve třetím utkání vyfasovala bůra a stav 0:3 v sérii se jí jako prvnímu týmu v historii otočit nepodařilo. Fakt, že třetí zápas série bude klíčový, si uvědomuje i Patrik Miškář.

„Když dáme prvního góla, utišíme stadion, a když dáme druhý, tak nám zase pomůžou naši fanoušci.“

14 Patrik Miškář (o plánu na páteční duel)

Hradecký rodák nepřipouští, že po dvou střetnutích by měla být série už rozhodnutá, a potvrzuje, že do Brna pojede celý tým odhodlaný zvítězit. „Potřebujeme v Brně vyhrát, svádí k tomu hned první zápas v pátek. Chceme vrátit sérii zpátky do Hradce,“ burcuje. Lvi v celé sérii zatím ani sekundu nevedli, což se projevilo jako jeden ze stěžejních faktorů obou porážek. „I po dvou prohrách je vše otevřené. Když dáme první gól, určitě máme šanci zbytek ubránit a vyhrát tam,“ snaží se zosnovat vítězný plán.

Opět se ukázalo, že klíčovým elementem vyřazovacích soubojů jsou přesilové hry. Zatímco Mountfield se v nich nadále trápí a pohrdl celkem deseti možnostmi, soupeř se v početní výhodě radoval už čtyřikrát. „Musíme se vyvarovat útočných faulů, protože víme, že Brno má kvalitní přesilovku. Bohužel my, kdo chodíme na oslabení, jsme je neubránili. Musíme se na ty situace pořádně podívat a zlepšit to,“ vysvětluje hráč, který je na oslabení jednou z prvních voleb trenérů. Ještě více ale v sezóně spoléhali na Michala Dragouna, který jim k dispozici bohužel není. „Dragy chybí určitě, je to zkušený hráč, v play off toho má za sebou už hodně a přesně ví co, kde a jak,“ je si vědom kvalit svého spoluhráče.

Scénář se v obou dosavadních zápasech opakoval – Lvi měli silný nástup a zasypali brněnskou obranu sprškou střel, jako první se ale prosadila Kometa po zbytečném faulu a přesilovkovém gólu Jakuba Orsavy. „Vždy jsme dostali první gól, navíc z přesilovky. Brno dalo 4 góly snad ze šesti přesilovek, což svědčí o jejich kvalitě,“ oceňuje čtvrtfinálového soka. Právě brzké vedení by mohlo v bouřlivé DRFG Areně znamenat úspěch. „Už jsme tam letos vyhráli. Když dáme prvního góla, utišíme stadion, a když dáme druhý, tak nám zase pomůžou naši fanoušci,“ předvídá hradecká čtrnáctka.

Hradec ještě nebyl vedení, Kometa rozhoduje v přesilovkách

JanHruška
Brněnský rodák odehrál v barvách Hradce čtyři prvoligové sezóny, nyní ale obléká dres mateřského klubu a se šesti body vede produktivitu play off.

Východočeši v pondělí potvrdili, že vstupy do sérií rozhodně nepatří mezi jejich silné zbraně. Z osmi případů totiž dokázali v úvodním utkání uspět pouze dvakrát. Naproti tomu o Kometě by se dalo říci, že jede přesně podle osvědčeného plánu. Ve svých dvou mistrovských sezónách totiž vždy začínala sérii venku a v úvodním dvojzápase na ledě soupeře si z dvanácti pokusů odvezla deset triumfů. Její skalp získali pouze Oceláři v loňském finále a právě Mountfield v předloňském semifinále. Lvům se ale podobný kousek letos nepovedl a sedmou porážkou v řadě si vytvořil nový nelichotivý extraligový rekord.

Hradečtí trenéři naordinovali totožný styl, jakým se Lvi prezentovali v úspěšné základní části. Bruslivý hokej, aktivní napadání, ofenzivní převaha. Jasně to vyplývá z počtu střel – Hradec jich na Čiliaka v brněnské brance vyslal už osmdesát, za jeho záda však prošel pouze jediný puk. Kometa naopak zatím vyučuje produktivitu. Na osm branek jí stačila přesně polovina střeleckých pokusů. A když už Brňané vedou, nekomplikují si život, nehrnou se do útoku a soustředí se na precizní obranu.

Druhým klíčovým faktorem série jsou zatím přesilové hry. Mountfield jich měl k dispozici celkem deset, ani jednou ale výhodu muže v poli nedokázal přetavit v branku. Moravané naopak disponovali devíti podobnými možnostmi a téměř polovinu z nich zužitkovali, konkrétně skórovali v početní výhodě čtyřikrát. V úterním duelu se jim to navíc dvakrát povedlo do 15 sekund od usednutí potrestaného hráče na trestnou lavici. Pokud chce Hradec pomýšlet na úspěch, v těchto ohledech se musí radikálně zlepšit.

Sestavy z minulého utkání


Maxwell – Zámorský, Linhart, Nedomlel, Cibulskis, F. Pavlík, Graňák, Štindl – Smoleňák, Koukal, Chalupa – Vincour, Cingel, R. Pavlík – Paulovič, Bičevskis, Miškář – Vopelka, Kukumberg, Rákos.