ne 25.9.2022 | Tomáš Kalas | Foto: Rytíři Kladno

Třetí výhra v řadě nepřišla. Emotivní duel zvládlo Kladno 2:1

Zatímco v loňské sezoně dokázal Hradec první vzájemný zápas s Kladnem vyhrát, letos odjel ve stejné situaci pod Bílou věž bez bodů. Rytíři vedli v 31. minutě už o dvě branky, přičemž obě obstaral Matěj Beran. Přestože se povedlo pak Lvům snížit zásluhou přesilovkové dorážky Lukáše Cingela, kýžené srovnání nepřišlo. Stínem duelu bylo zranění hradeckého Michaela Gaspara, který byl po nešťastném souboji v rohu kluziště odvezen z ledu na nosítkách.

K druhému venkovnímu utkání v extralize vyjížděl celek z východočeské metropole s nováčky v sestavě. Nejvíce zaujalo zařazení Lukáše Pajera do druhé útočné formace, premiéru v nejvyšší soutěži vůbec si odbyl i River Rymsha. Oba tak byli náhradou za absentujícího Filipa Pavlíka a Kellyho Klímu, kteří rozšířili týmovou marodku.

Celkově pět vyloučených v první třetině, Kladno šlo do vedení

Samotný úvod duelu nenabídl příliš vzrušení. Jak Kladno, tak Hradec sice měli možnost otevřít skóre skrze přesilovou hru, avšak ani jeden z týmů nedokázal vymyslet způsob, jak využít hru v početní výhodě. Zajímavější to však již bylo během Slováčkova vyloučení za vysokou hůl, Lalancetteovu štiplavou střelu však nikdo ze Lvů nedokázal dorazit. Neuspěl ani Kevin Klíma v rychlém brejku, jehož zakončení na zadní tyč nadvakrát Bow zkrotil.

Východočeši se však poté dostali pod tlak fauly Kevina Klímy a Bohumila Janka, které se sice téměř nepřekrývaly, hosty to ale stálo mnoho sil. Rytíři hrozili zejména v druhé fázi okolo 15. minuty, kdy přišla přihrávka křížem na Klepiše, ten z levého kruhu ale nezamířil mezi tři tyče, jenom o pár chvil později chyběla přesnost taktéž Matyáši Filipovi.

Přesto se však povedlo Středočechům jít do vedení. Po zavezení puku do útočného pásma to na sebe vzal na začátku 17. minuty Dotchin a pálil z modré, na hranici brankoviště zůstal nepokrytý Matěj Beran, který šikovnou tečí překonal Kiviaha. V závěru se ještě nabízel na střelu po prudké přihrávce v předbrankovém prostoru Brodecki, jenže z ideální pozice netrefil.

Rychlá souhra Berana s Filipem, Hradec ztrácel dvě branky

Do druhé třetiny vstoupil Mountfield o poznání aktivněji a dral se do šancí, Lalancette ve 23. minutě ale nadvakrát nepřekonal dobře chytajícího Bowa v kladenské brance. Úvodní nápor posléze částečně otupilo vyloučení Gaspara za podrážení, zhruba v polovině oslabení ale fauloval i domácí Kubík a hrálo se tak krátce 4 na 4.

Leč v navazující hradecké přesilovce a dalších minutách v plném počtu měli více ze hry hostující hráči. Srovnat mohl navíc přesně v polovině duelu Oliver Okuliar, který dostal parádní přihrávku křížem na pravý kruh od Zachara, na střelu z první to ale nebylo a následný pokus dokázal Bow betonem vykrýt. Mrzet to mohlo Lvy o to více, že v čase 30:47 inkasovali podruhé. Matěj Beran vymyslel rychlou kombinaci za brankou, narazil si s Filipem a zametl puk z téměř nulového úhlu za dezorientovaného Kivaha.

Na řadu přišly ke konci periody i emoce. Po faulu Blaina a následné strkanici dostali hosté o dvě trestné minuty navíc, proto měl tým z ocelového města celkově šestou početní výhodu. Třetí gól z ní ale nepřidal a Lvi chtěli snížit, střelu Jergla z pravého kruhu ale zastavil chumel hráčů před domácí brankou. Na druhé straně pak v posledních sekundách nikdo neusměrnil do branky Plekancovu střílenou přihrávku na zadní tyč.

Snížení Cingela z přesilovky na body nestačilo

Nedisciplinovanost trápila Mountfield i na začátku třetí třetiny. Faul Lukáše Cingela mohl ztrestat z mezikruží po jednoduché souhře Zikmund, puk mu ale z hole v poslední chvíli uskočil. Mountfield ale kladenské přesilovkové komando ubránil a sám se mohli dočkat tolik potřebného snížení, Jakub Lev si najel na Jerglovu přihrávku před branku a zblízka střílel, z nadějné pozice ale gól nevzešel. S blížícím se koncem bylo navíc logické, že se Lvi tlačili dopředu a pomoct k většímu tlaku jim mělo vyloučení Michnáče za hákování ve 47. minutě.

A ono také pomohlo! Ščerbakův ostrý pokus z pravé strany vyrazil Bow jenom na hranici brankoviště, tam se nejrychleji zorientoval Lukáš Cingel a v čase 47:26 snížil na 1:2. Krátce poté však přišel na řadu moment, který si na ledě nikdo vidět nepřeje. Po zdánlivě nevinně vyhlížejícím souboji se Michaelu Gasparovi zkroutilo koleno do nepřirozené polohy a z ledu byl hostující obránce odvezen rovnou na nosítkách.

Hradec se však musel po další minuty bránit výpadům Rytířů, kteří spoléhali na úspěšný brejk. Nejblíže definitivnímu rozhodnutí byl Melka, čtyři minuty před koncem ale zachránila Lvy tyč. Dalo se tak očekávat, že Východočeši zkusí hru bez gólmana, téměř minutu a půl dlouhá power-play však srovnání nepřinesla. Emotivní závěr duelu se posléze ještě projevil po závěrečném hvizdu, kdy se do sebe pustilo několik hráčů, ale na konečném výsledku 2:1 pro Kladno to již nic nezměnilo.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 2
Lukáš Cingel 1 0 1 -1 2