čt 3.8.2017 | Lukáš Foff

Turnaj začal výhrou v nájezdech! Vyrovnaný souboj se Spartou rozhodl Bednář

Letní přestávka byla velmi dlouhá, ale už je po ní a Hradec se konečně představil před natěšenými fanoušky. Velmi slušně zaplněný zimní stadion poprvé rozjásal Andris Džerinš, Spartě se však podařilo utkání rychle otočit. Srovnání zařídila ve druhé třetině nová posila Petr Koukal. I přesto, že Lvi byli jednoznačně lepší, tak základní hrací doba vítěze neurčila, a Sparta tak podruhé na turnaji šla do prodloužení. Jenže tentokrát nerozhodlo ani to. Vítězství svému týmu vystřelil v nájezdech až kapitán Jaroslav Bednář.

Trenéři se rozhodli pro úvodní utkání nové sezóny vypustit na ledovou plochu všechny nejlepší hráče, které měli k dispozici. Představili se tak všechny nové posily, na které se fanoušci těšili. Jedničkou v brankovišti byl kvůli zranění Rybára Jaroslav Pavelka. V útoku pak scházel Michal Dragoun.

První gól nové sezóny vstřelil Džerinš, Sparta však otočila

Hradečtí hokejisté vstoupili do domácího zápasu takřka po čtyřech měsících slušně a nováčci Zigo s Vopelkou poprvé otestovali Honzíka ve sparťanské bráně. První tutovka však přišla na straně druhé. Z mezikruží pálil Reichenberg a Jaroslav Pavelka skvělým zákrokem lapačkou vytěsnil ránu na břevno své brány.

Hradecký zimní stadion poprvé rozjásal v 7. minutě Andris Džerinš, který využil zaváhání hostující obrany a zavěsil pod víko – 1:0. Odpověď Pražanů však přišla záhy. Sparta využila přečíslení tři na jednoho a Vinny Saponari doslova dostrkal kotouč za záda Jaroslava Pavelky a srovnal na 1:1.

Poté přišel velmi nešťastný okamžik pro hradeckého brankáře, na který bude chtít rychle zapomenout. Od vlastní modré jej totiž nachytal Jan Švrček a poslal Spartu do vedení 2:1. Hradec to ale nepoložilo a srovnat mohl Radovan Pavlík či Roman Kukumberg, oběma však scházely centimery.

Hradec měl navrch, Koukal při premiéře srovnal

Nástup do druhého dějství byl jasně pro Hradec, Martin Pláněk v oslabení dělovkou prověřil Honzíkovu pozornost. Ještě větší šance přišla o minutu později. Filip Pavlík našel Jaroslava Bednáře a hradecký kapitán z první procpal puk za gólmana Sparty, ale ten se zastavil přesně na brankové čáře a nepřešel ji.

O krásný moment se postarala dvojice Cibulskis – Honzík. Lotyšský bek parádně vypálil, ale hostující muž v masce vytáhl skvělý zákrok rukou. Východočeši tlačili i v přesilovce a Köhlerově teči moc nescházelo. Ve 33. minutě však na srovnání už došlo. Premiérový zásah zapsal Petr Koukal fantastickou švihovkou do bližší šibenice – 2:2.

Sparta se prakticky nedostávala do útočného pásma, kdežto Hradečtí utahovali šrouby. Pomohlo tomu i zbytečné vyloučení Jana Švrčka. Na konci druhé dvacetiminutovky byl kousek od gólu Kukumberg po přihrávce dvorního nahrávače Bednáře, ale sparťanská obrana na poslední chvíli zasáhla.

Drtivý tlak Hradce brankář Honzík ustál

Scénář zůstal pořád stejný a Mountfield HK i do třetí části vstoupil velmi aktivně. Další ranou se prezentoval Cibulskis, ale zamířil kousek mimo zařízení. Prakticky ihned po něm byl v šanci slovenský útočník Tomáš Zigo, ale ani on neseřídil správně mířidla.

Růžky vystrčila ve 45. minutě také Sparta, protože střelu Lukáše Klimka zlikvidoval Jaroslav Pavelka jen tak tak. Na druhé straně pro změnu Červený i Radovan Pavlík ztroskotali na výborně chytajícím brankáři Pražanů. Svůj um předváděl hned v prvním zápase Jaroslav Bednář, ale jeho fotbalovou českou uličku Filip Pavlík nezužitkoval.

Hradečtí chtěli rozhodnout v základní hrací době, ale přibrzdil je faul exlitvínovského beka Pavlíka. Nakonec to tak málem byli hosté, kdo bral tři body. Smejkala ale fantasticky vychytal domácí brankář. Vyrovnaný finiš tak branku nepřinesl a muselo se pokračovat dál.

Prodloužení bez branek, v nájezdech rozhodl kapitán

Prodloužení patřilo domácímu mužstvu a také gólmanovi Davidu Honzíkovi. Na toho nevyzrál velmi aktivní Červený a po něm ani Jarůšek. Neskutečnou kombinaci do kuchyně pak předvedla trojice Jarůšek – Koukal – Graňák, ale poslední jmenovaný pohrdl prázdnou bránou a trefil jen horní tyčku. Rozhodnout tak musely samostatné nájezdy.

V těch dominoval hradecký Pavelka, který za svá záda nepustil ani jeden, naproti tomu za domácí se hned v první sérii prosadil Jaroslav Bednář střelou do pravého horního rohu a přisoudil bonusový bod Mountfieldu. Hradec tak začal novou sezónu vítězstvím nad Spartou 3:2 po samostatných nájezdech.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Na to, že to byl pro nás první zápas, byl dost kvalitní, hrálo se v dobrém tempu. Myslím, že jsme se postupně zlepšovali. V první třetině jsme nehráli úplně tak, jak jsme si představovali. Z naší strany byla nejlepší ta třetí. Trošku jsme pokulhávali v koncovce, měli jsme vyložené šance, které jsme nedokázali proměnit. Proto skončil zápas nerozhodně a rozhodovalo se až v nájezdech. Přestože Sparta nebyla v nejsilnějším složení, tak hrála velice urputně, hodně bruslila. Utkání mělo kvalitu, do přípravy jsme vstoupili vítězstvím, a to nás těší.