po 15.2.2021 | Adam Kodet

Úpornou bitvu proti Zlínu rozhodl jediným gólem Marek Zachar

Střelecky plodné utkání, vyložených šancí jako šafránu, jediná branka a spousta potu, fyzické dřiny, střetů a soubojů. Tak by se dalo v kostce shrnout první hradecké představení po reprezentační přestávce proti Zlínu. Z fotbalového výsledku 1:0 asi fanoušci ofenzivního hokeje radost neměli, i taková výhra se ale počítá. Mountfield zapsal třetí vítězství v řadě a stále se drží na dostřel postupové čtyřky, naopak Zlínu se pomalu vzdaluje i předkolo.

Po přestávce stále nebyl zdravotně fit Nedomlel, v obraně vypadl ze soupisky i Jank, kterého nahradil mladík Jakub Váchal. V útocích nebylo po dvou výhrách v řadě potřeba nic měnit, což je dobrá zpráva před blížícím se play off. Branku hájil znovu Marek Mazanec.

Úvod jasně pro Hradec, branka ale nepadla

Na první zápasový den po reprezentační přestávce se mnohem lépe vyspali hradečtí hráči. Na soupeře vlétli hned od prvních sekund, v každém střídání svého moravského soka ždímali a v podstatě výhradně se hrálo jen na útočné polovině domácích. Poměr střel po osmi minutách hovořil jasně, 11:0 pro Hradec. V mrazivé atmosféře tak Mazanec v domácí brance jen doufal, aby mu na výstroji nenarostly rampouchy.

Všechny čtyři linie na straně Lvů si dokázaly utvářet slušné možnosti a hlavně souvislý tlak, po krásném uvolnění od Jergla se třeba sám před brankářem Hufem zjevil Zachar, puk po kličce ale namířil jen do betonu. Jinak Hradec pálil spíš zpovzdálí a čekal na dorážky, s těmi si ale defenzíva Zlína v čele s Hufem dokázala poradit.

Berani začali používat růžky až v první přesilovce zápasu a konečně si připsali i střelecké pokusy, spíš než trknutí berana ale připomínaly pohlazení od motýla. To ve druhé početní výhodě už ze slotu tvrdě pálil exhradecký Köhler, v dobré pozici před brankou pak z dorážky selhal Dufek. Tlak Mountfieldu byl ale každopádně ten tam, což se dalo ze strany Zlína po hrozivém začátku považovat za úspěch.

Oba celky přitvrdily, gólový efekt to nepřineslo

Tempo hry na začátku druhé části bylo znovu zběsilé a téměř se nepřerušovalo, profitoval z toho zejména Hradec, který držel puk na svých čepelích častěji. A vypracoval si také šance, třeba když krásným zpětným pasem zpoza branky uvolnil Cingel Smoleňáka, kterého parádně vychytal Huf, stejně jako když si o chvíli později oba forvardi pozice vyměnili.

Závratná rychlost hry ale poměrně brzy opadla. Oba týmy a zejména Zlín totiž znatelně přitvrdily a místo hokejové krásy byly k vidění silové souboje, střety a když už přišla střela, byla to spíš nouzová varianta. Hru navíc kouskovaly i prohřešky proti pravidlům technického rázu, i proto se ani jeden tým nedostal do soustavného tlaku a hra se přelévala ze strany na stranu.

Závěrečné minuty třetiny měly podobný průběh jako v první části. Zlín se dostal do hry v početní výhodě a během ní i těsně po ní vysílal jednu tvrdou bombu od modré za druhou, nejnebezpečněji vyhlížela ta od Řezníčka, ale Mazanec byl vždy tam, kde měl, a puky ho trefovaly. Ani po čtyřiceti minutách se tak v zápise o utkání číslo prvního střelce neobjevilo.

Fotbalovou bitvu rozhodla jediná přesná trefa

Starty třetin Hradci vycházely na výbornou, i tentokrát znovu zavřel soupeře v těsné ohrádce okolo jeho branky, což vyvrcholilo další smluvenou akcí. Cingel opět zadovkou zpoza branky našel hůl Smoleňáka, Huf ale jejich úmysl přečetl jako ranní noviny a znovu zaujmul takovou polohu, aby puk bez problému pokryl.

Na první branku se čekalo až do 47. minuty, ale čekání se rozhodně vyplatilo. Po neproměněné akci Kubiše s Fořtem se na druhou stranu rozjela čtvrtá formace, na jejímž hrotu se ocitl Marek Zachar. Ten předvedl neuvěřitelné zrychlení, prosmýkl se mezi třemi bránícími hráči a i faulovaný si dokázal rychlou stahovačkou upravit puk na čepeli a po zemi propálil klouzajícího Hufa.

Hradci najednou narostla křídla a ve své první přesilové hře zápasu před brankou Zlína zle zatápěl. Nejprve perfektně tečoval nabídku před branku Smoleňák a těsně přestřelil, poté zvedal oči k nebesům i Zachar, který zůstal sám před kasou, ale ani on neuspěl. A i když ještě v závěru zahrozil povedenou ranou nad beton Gazda, Mazanec si perfektním savem lapačkou zajistil druhé čisté konto v sezóně a třetí výhru v řadě pro Mountfield HK.