čt 5.9.2019 | Anna Marie Kokrhounová

Úspěšná odveta na domácím ledě. Lvi zdolali Cardiff 5:2

První utkání proti Cardiffu se Mountfieldu příliš nepovedlo a z Británie se vrátil bez bodů. O to větší motivací pro Východočechy tak byl čtvrteční duel před vlastními diváky. Zápas byl od začátku v režii domácích, kteří se v první třetině prosadili dvěma góly a ve 47. minutě odskočili už do čtyřbrankového vedení. Ztráta koncentrace v závěru třetí periody však domácím sebrala vítr z plachet a hosté během půl minuty dvakrát překonali hradeckého gólmana. Více už ale nezvládli a Hradec si gólem do prázdné brány pojistil výhru za tři body.

Mezi třemi tyčemi dostal ve čtvrtečním zápase důvěru Marek Mazanec. V sestavě mnoho změn neproběhlo; Kubíka na centru čtvrté útočné formace nahradil Dragoun, na místě třináctého útočníka naskočil Patrik Miškář.

Mountfield si dvěma góly vystřelil vedení

V úvodních minutách utkání byl v ČPP Aréně k vidění vyrovnaný hokej. Hrálo se svižně a bez zaváhání na obou stranách a více než pět minut hra plynula téměř bez přerušení. Domácí měli více územní převahy, dobrá obrana Cardiffu ale Mountfieldu nedovolovala přechod do brejkových situací.

Vylučovalo se méně, než v prvním utkání těchto soupeřů, přesto se na ledě objevilo několik hraničních zákroků, včetně menší potyčky před brankou Hradeckých. První trest utkání ale udělili rozhodčí až v 10. minutě a Velšané šli do čtyř. Hned první přesilovka se Lvům povedla náramně. Tomáš Vincour si počíhal na pomezí brankoviště a následnou Jerglovu nahrávku úspěšně sklepl za Bownsova záda – 1:0.

Krátce po obdrženém gólu přišla početní výhoda i pro Ďábly, Východočeši však oslabení zvládli ustát a v plném počtu dokonce navyšovali na 2:0. Kotouč se po střele Mislava Rosandiče odrazil od velšského obránce přímo na hokejku Lukáše Cingela, který ho bez problémů vsítil do odkryté branky. Hradecké vstřelené góly nabudily a v závěru třetiny byli lepším týmem, přesto halu rozezněla pouze Jerglem nastřelená tyčka. Po zaznění sirény tak domácí vedli stále o dva góly.

Hra se zrychlila, žádný gól však nepadl

Po návratu z kabin byli na ledě živější hosté, Lvi s nimi ale ihned dokázali srovnat krok a sami hrozili. Chalupa ze slibné pozice mířil na vzdálenější roh velšské branky, svou střelou však klec Cardiffu minul. Domácí nadále zavářeli obraně Cardiffu, hosté si ale hráče Mountfieldu hlídali hlavně při přesilovce, kterou Hradec téměř celou odehrál v útočném pásmu.

V obranné třetině Ďáblů hra pokračovala i při hře pět na pět a hráči Mountfieldu Velšany vůbec nepouštěli ke slovu. Hosté se tak do souvislejšího tlaku před Mazancem dostali až při vyloučení jednoho z domácích. Lvi však oproti prvnímu utkání s Cardiffem zlepšili svou disciplínu i hru v oslabení a své teprve druhé vyloučení večera tak dokázali ubránit.

Velšany hra v početní výhodě nakopla, netrvalo však dlouho a v útoku byli znovu domácí. Na střelu Červeného z mezikruží se ale vytáhl Ben Bowns svým betonem a změnu stavu nedovolil. V poslední minutě hosté přitvrdili a kotouč se na druhé straně nebezpečně proletěl kolem zmateného Mazance v brankovišti, ani jeden z hostujících hráčů se ale nedokázal včas zorientovat a kotouč už byl dávno mimo ohrožení hradecké branky. Během druhé dvacetiminutovky se tak ani jeden z týmů neprosadil a skóre zůstalo 2:0 pro Východočechy.

Cardiff nebezpečně snižoval, Hradec si výhru ale pohlídal

Do třetí třetiny vstoupili hosté téměř dvouminutovou přesilovou hrou, ve které se předvedli několika dobrými kombinacemi, gól z jejich střel však nepadl. Domácí si v pěti dlouho nezahráli, po chvíli totiž přišlo další vyloučení Východočechů. Tentokrát se Ďáblům nedařilo nic. Dříve než stihli rozestavět přesilovkový čtverec, uzmul Daniel Rákos touš ve středním pásmu a sám následně prostřelil Bownse mezi betony – 3:0.

Hostům se čas na snížení, či případné vyrovnání, pomalu krátil, vyloučení jednoho z Velšanů jim tak vůbec nehrálo do karet. Ve 47. minutě navíc přišla pro hostující hráče rána v podobě čtvrtého gólu do jejich branky, když Mountfield využil přesilovku podruhé v utkání. Rudolf Červený byl osamocen před brankou a po přesné přihrávce Vincoura trefil odkrytou půlku Bownsovy klece – 4:0.

V posledních minutách zápasu se strhly gólové hody a Cardiff potrestal ztrátu koncentrace domácích, když během třiceti vteřin snižoval na 2:4. Nejdříve svůj průnik úspěšně střelou mezi betony zakončil Bryce Reddick, následně Mazance prostřelil Matias Sointu. Velšany snížení nabudilo a drali se za vyrovnáním. Při power-play však neuspěli a Hradec navyšoval na konečných 5:2 poté, co Paulovič přenechal kotouč před prázdnou bránou Marisi Bičevskisovi. Východočeši tak navázali na výhru s Frölundou a tři body zůstaly pod Bílou věží.