Zápasy
út 15.8.2023 | Šimon Zemánek

Úvodní výhra nové sezony! Lvi přehráli Banskou Bystrici 6:1

Svěřenci Tomáše Martince si, po utkání s Kolínem, proti Banské Bystrici částečně spravili chuť. Do střelecké listiny se poprvé v hradeckém dresu zapsal Tomáš Pavelka a Alex Tamáši. K nim se přidali Oliver Okuliar s Janem Eberlem, Petrem Moravcem a Patrikem Miškářem. Ve druhém duelu nové sezony, který přinesl spoustu faulů a ostrých zákroků, Mountfield zvítězil jasně – 6:1. Lvi tak nadělili dárek jejich novému asistentovi Peteru Frühaufovi, jenž v den zápasu oslavil 41. narozeniny.

Sestava Mountfieldu HK do druhého přípravného klání čítala, kromě známých tváří, hned několik letních akvizic. V útočných řadách nechyběli ani Radek Smoleňák, Matěj Chalupa a Petr Moravec, kteří nedávno nastoupili v dresu Kolína právě proti Lvům. Východočeskou svatyni střežil Henri Kiviaho, Finovi kryl záda Tomáš Vomáčka.

Atraktivní první třetinu ovládli domácí

Hradečtí vlétli do druhého přípravného duelu aktivně a záhy mohl skórovat novic obranných řad – Tomáš Pavelka, jehož štiplavý pokus z kruhu však byl lapen brankářem hostí. Královéhradečtí diktovali tempo hry, z čehož mohl branku vytěžit Radek Smoleňák. Ani jedna z jeho slibných příležitostí se však neujala. Na hostech bylo znát, že šlo o jejich vůbec první letošní přípravný mač, navíc duel začal o patnáct minut později kvůli dopravním komplikacím Baranů.

I přesto, že se jednalo o přátelský zápas, tak se hrálo ve slušném tempu a k vidění byly ostré zákroky na obou stranách spolu s vyhrocenými momenty. Hradečtí poté dostali možnost přesilové hry, kterou nepohrdli. Tomáš Pavelka na modré čáře oklamal soupeře, razantní střelou k tyči otevřel skóre a trefil se tak poprvé v dresu se Lvem na hrudi. Záhy šli hosté dvěma slepenými fauly, do oslabení tří proti pěti.

Hradečtí dlouho na Belányiho nenacházeli recept, dokud se touš nedostal k Oliveru Okuliarovi. Forvard s číslem osm z před brankového prostoru o tyčku překonal svého krajana – 2:0. Do té doby si Henri Kiviaho připsal tři zákroky, domácí měli velkou převahu, vzápětí se už také severský maskovaný muž zapotil. I Slováci si totiž zahráli početní převahu pět na tři. "Kivi" si ale se všemi pokusy poradil. A to i s dorážkou Dominika Sojky, kterou až zázračně špičkou brusle vykopl pryč z brankové čáry.

Lvi navýšili své vedení

I vstup do druhého dějství se ze strany Mountfieldu nesl v ofenzivním duchu. Hned zkraje třetiny Filip Bélanyi zasáhl proti projektilu Jérémieho Blaina a Radovana Pavlíka. Záhy navíc, po Jasperově pobídce, z kruhu nepřesně pálil Radek Smoleňák. Trojnásobný šampion slovenské nejvyšší soutěže z města, jímž protéká řeka Hron nestačil rychlému tempu Východočechů a jejich brankář měl co dělat, aby svůj tým udržel ve hře.

Svěřenci Tomáše Martince nato dlouze zavřeli svého soka v obranném pásmu, skoro až se zdálo, že domácí hrají přesilovku, avšak počet hráčů na ledě byl rovnovážný. Hned několik šancí v síti neskončilo, až do té doby, než Radovan Pavlík našel Jana Eberleho. Zkušený forvard, jenž krátce po trejdu z Boleslavi prodloužil smlouvu na soutoku Labe s Orlicí, si položil gólmana a bekhendem napodruhé přehodil jeho beton – 3:0.

Na hře hostů se často projevovala určitá nesehranost, v létě totiž klub opustilo dvanáct hráčů, naopak šestnáct jich přišlo. Následně si také Barani připsali dobrou pasáž hry, když při signalizované výhodě točili Královéhradecké v pásmu, ve slibné možnosti odkrytou klec Kiviaha minula jedna z nejvýraznějších posil Banské Bystrici – Roman Žitný.

Gólové hody v závěru, Lvi vyhráli 6:1

Ani ve třetí periodě Hradečtí svého protivníka nešetřili. Už po patnácti sekundách od úvodního buly dorazil střelu Aleše Jergla za záda Belányiho Alex Tamáši. Slovenský forvard se tak trefil poprvé za klub zpod Bílé věže, navíc proti týmu, kde právě dlouhá léta působil – 4:1. Lvi mohli brzy svůj náskok ještě navýšit, Matěj Chalupa ani Patrik Miškář zblízka nechali vyniknout brankáře Beranů.

Poté dostal celek, jenž loni skončil ve čtvrtfinále play-off slovenské nejvyšší soutěže, přesilovku pět na tři. Hosté byli blízko ke vsítění branky, po projektilu Jána Petriska však pouze zazvonila konstrukce svatyně. Tempo hry s blížícím se koncem upadalo, a to i v pětiminutové početní převaze domácích, po faulu kolenem Tomáše Matouška. Ta zůstala nevyužita a brzy se naopak dočkali hosté. Marcus Vela ujel domácí obraně a úspěšně poslal touš mezi betony Kiviaha.

Hradečtí rázem našli odpověď, po závaru před svatyní soka se nejlépe zorientoval a zavěsil Petr Moravec – 5:1. Gólový účet klání uzavřel Patrik Miškář střelou z úhlu, na kterou Belányi nestačil zareagovat. Lvi tak soupeři oplatili porážku 2:3 po nájezdech z Mountfield Cupu 2015, kterou ze současného týmu pamatuje obránce Bohumil Jank, nynější asistent Peter Frühauf a Michal Tvrdík – kondiční trenér a videokouč mančaftu. Asistent trenéra Peter Frühauf pak oslavil v den svých narozenin svou první výhru s novým mančaftem.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jérémie Blain 0 1 1 0 0
Jan Eberle 1 0 1 0 0
Ralfs Freibergs 0 0 0 0 0
Michael Gaspar 0 0 0 0 2
Matěj Chalupa 0 1 1 0 0
Evan Jasper 0 0 0 0 2
Aleš Jergl 0 1 1 0 0
Petr Kalina 0 0 0 0 0
Patrik Marcel 0 1 1 0 2
Patrik Miškář 1 2 3 0 2
Petr Moravec 1 0 1 0 0
Oliver Okuliar 1 1 2 0 0
Tomáš Pavelka 1 0 1 0 0
Radovan Pavlík 0 2 2 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Radek Smoleňák 0 1 1 0 0
David Šťastný 0 0 0 0 0
Alex Tamáši 1 0 1 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Henri Kiviaho 60 1 1 0 0,00 0 0

Ohlasy k utkání

Fotogalerie