pá 5.1.2024 | Eva Šafranková

V novém roce první prohra. Lvi padli s Vary 2:3 po nájezdech

Mountfield zahájil nový rok výhrou proti Kladnu, na ni však v dalším kole s Karlovými Vary nenavázal. Úvodní třetina patřila jednoznačně domácím, na góly se ale čekalo až do další části, ve které jako první skóroval Hradec. Hosté dokázali srovnat krok, jenže Lvi opět odskočili na rozdíl jediné branky. Střelecká dominance hrála v jejich prospěch, těsné vedení si však nepohlídali. V prodloužení Energie ustála oslabení, nájezdy pak zvládla lépe. Hradečtí tak tomuto soupeři podlehli doma i podruhé v sezoně, tentokrát 2:3.

V porovnání s předchozím duelem proti Kladnu došlo v hradecké sestavě k drobným změnám. Po pětizápasové stopce se do obrany vrátil Bohumil Jank, naopak se nedostalo na Patrika Marcela a Michaela Gaspara. V útočných řadách se opět objevil Radovan Pavlík, který zaujal místo Marka Zachara ve čtvrté formaci. Zachar tak působil jako třináctý forvard.

Jednoznačná dominance Lvů ke gólu nevedla

Domácí působili v prvních minutách živějším dojmem, z čehož pramenily i střelecké příležitosti. Jednu z nich měl na hokejce Christophe Lalancette, který z mezikruží trefil beton Dominika Frodla. Pak mohl do odkryté brány dorážet Aleš Jergl, avšak ani on neuspěl. Karlovy Vary se naopak vůbec nedokázaly dostat do útočného pásma, pouze do něj několikrát nahodily kotouč, ale nic dalšího nevymyslely. Zato hradecký Petr Kalina vypálil od modré, ovšem jen do hrudi Frodla.

Východočeši ve své aktivitě pokračovali i nadále. V přečíslení dvou na jednoho se ocitli David Šťastný a Patrik Miškář, druhý jmenovaný však po přihrávce z první nezamířil přesně. Energie si první pokusy připsala až ve 12. minutě díky přesilovce, do té doby byla vidět jednoznačná dominance Mountfieldu. Zahrozit zkusil hostující Ondřej Beránek, avšak puk z těsné blízkosti za záda Jana Lukáše nedostal. Zbytek oslabení už zvládl Hradec na výbornou.

O tom, že domácí strážce svatyně neměl během úvodní třetině téměř žádnou práci, svědčil i celkový počet střel – 13:5. Rovněž Lvi měli možnost zahrát si početní výhodu, jenže v ní tolik nebezpeční nebyli. Za zmínku stojí jen rána Aleše Jergla z první, nejvytěžovanější gólman v extralize se však stihl přesunout včas a zasáhl ramenem. Nic výrazného se už nestalo, a tak se šlo do kabin za stavu 0:0.

Druhá třetina nabídla tři branky

Nástup do prostředního dějství měly oba celky pozvolnější, ale postupem času to byli znovu svěřenci Tomáše Martince, kteří se drželi v útočné zóně a určovali tempo zápasu. Napoprvé Jordann Perret i přes dostatečný čas tutovou šanci neproměnil, o tři minuty později se už však radoval. S nahozením Ralfse Freibergse si ještě Frodl poradit dokázal, s bekhendovou dorážkou francouzského rychlíka už nikoliv – 1:0. Perret tak zaznamenal třetí trefu za poslední tři utkání.

Západočeši postupně dobíjeli energii, díky čemu čím dál více ohrožovali svatyni Jana Lukáše. I na druhé straně se však musel mít Dominik Frodl na pozoru. Svoje soustředění potvrdil také proti již několikáté ráně Aleše Jergla, tentokrát bývalý brankář Pardubic vytasil svůj beton. Vyrovnanější obraz hry přinesl také vyrovnávací gól, o který se ve 34. minutě postaral Jiří Černoch, jenž Lukáše překonal mezi betony.

Hradečtí se z inkasované branky nehroutili, zanedlouho najeli do rychlého tempa, za což byli odměněni. Evan Jasper od zadního mantinelu přihrál na modrou čáru, kde stál Bohumil Jank. Domácí obránce si lepší návrat do sestavy po odpykání disciplinárního trestu nemohl přát, tři minuty před koncem druhé třetiny totiž zvyšoval na 2:1. Mountfield se snažil o zvýšení náskoku, to se mu ale nepovedlo. Zajímavý pokus měl ještě Jordann Perret, avšak ani on neuspěl.

Karlovarští díky využité přesilovce vyrovnali

I začátek třetí dvacetiminutovky patřil znovu Východočechům, kteří svým pohybem dělali Karlovým Varům nemalé problémy. Nebezpečnější příležitosti si ale nevypracovali. O něco lépe se jim vedlo v následné přesilové hře, ovšem ani přečíslení tří na jednoho gólem neskončilo. Jakmile byli Energetici v pěti, měli záhy k dispozici početní výhodu.

Tu na rozdíl od soupeře využili, a to po 17 vteřinách. Jan Lukáš dělovku Michala Plutnara vyrazil před sebe, hrací předmět se pak odrazil od Ondřeje Beránka za brankovou čáru a podruhé v duelu bylo srovnáno – 2:2. Hosté si díky tomu zvedli sebevědomí a najednou to byli oni, kteří byli na ledové ploše více vidět a domácí se museli na chvíli bránit.

Jenže překonat soupeřova gólmana se jim nepovedlo. K vidění byly šance na obou stranách, avšak žádný z týmů nevymyslel nic překvapivého. To se změnilo v samotném závěru poslední periody, kdy tři body mohly připadnout Mountfieldu. Svůj mančaft ale podržel Dominik Frodl, který si poradil se střelou Aleše Jergla i Patrika Miškáře. Jelikož bylo po základní hrací době skóre nerozhodné, přišlo na řadu prodloužení.

Energie ubránila oslabení a v nájezdech byla úspěšnější

V něm se více na kotouči drželi hokejisté zpod Bílé věže, ani jednomu z nich se ale nepovedlo vytvořit něco nebezpečného. Výrazným momentem bylo vyloučení karlovarského Tomáše Bartejse za vysokou hůl, a tak měli Lvi netradiční početní výhodu čtyři na tři. Během ní mohl rozhodnout Oliver Okuliar, trefil však spojnici hostující klece. Zbytek oslabení zvládli Západočeši bez problémů. Diváci v ČPP Aréně tak měli možnost po měsíci zhlédnout samostatné nájezdy, ve kterých se trefili dva hráči na každé straně. Proto rozhodla až sedmá série, kdy uspěl Vít Jiskra a Energetikům přisoudil dva body. Lvi naopak museli strpět první nezdar v roce 2024.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0