út 10.1.2023 | Tomáš Kalas

V prodloužení opět vítězně! Dva body proti Liberci zajistil Pilař

Tradiční bitva Hradce s Libercem nabídla opět to, co doprovází každé vzájemné utkání, tedy mnoho emocí a hokej plný šancí. Třetí vzájemný zápas v letošním ročníku mohli Východočeši dovést ke třem bodům. Jenže nadějné vedení 3:1 po 40 minutách nevydrželo, Liberci se povedlo nadvakrát ve třetí třetině postupně umazat náskok a na 4:4 srovnali hosté až 31 sekund před koncem zásluhou Frolíka. Přesto se však mohl Mountfield radovat z výhry. Radek Pilař doklepl v čase 64:16 puk za Neužila a rozhodl tak o zisku dvou bodů pro tým z východočeské metropole.

Marodka pronásleduje hradecké hokejisty v menší či větší míře celou sezonu a do dohrávky 27. kola vstupovali Lvi opět o něco více oslabení. Nemoc vyřadila ze hry Radovana Pavlíka. V elitní formaci nastoupil Lukáš Pajer, který se vrátil z juniorského mistrovství světa. Do svého 21. utkání v roli jedničky pak nastoupil Henri Kiviaho.

Výživná první třetina a těsné vedení domácích

Od první minuty se bylo rozhodně na co dívat. Opticky navrch měl Hradec, který poměrně často držel kotouč v útočném pásmu, Liberec se dostával do zakončení jenom skrze brejkové situace. Neužil byl tak v permanenci, dobře zareagoval proti zakončení zblízka od Kevina Klímy, na konci páté minuty pak vytáhl dobrý zákrok proti Perretově tvrdé střele z pravého kruhu.

Povedený nástup Východočechů však otupilo vyloučení Blaina a Severočeši mohli rozbalit své umění v následujících dvou minutách, domácím se ale povedlo poměrně bez potíží oslabení odbránit. Největší příležitost Tygrů přišla paradoxně chvíli po návratu kanadského beka do hry. Ti se dostali do velmi nadějného brejku 3 na 1, který zakončoval z pravého kruhu střelou Birner. Kiviaho se ale nenechal rozhodit a zasáhl vyrážečkou.

Změna skóre přišla až v čase 11:13. Perret obral mezi kruhy v útočném pásmu o puk nejistého Balinskise a přistrčil pro Christopha Lalancetta, který si jej vyměnil s Jerglem, jenž mu vracel puk prakticky do prázdné. Jak je v soubojích těchto dvou celků tradiční, rozhodně se nehrálo nijak poklidné utkání. Několik ostrých soubojů a střetů dostalo do varu fanoušky. Ti mohli podruhé oslavit gól v 15. minutě, Lev ale nadvakrát Neužila nepřekonal.

Výborný nástup Tygrů, drtivý finiš Hradce

Druhou třetinu otevírali hosté přesilovou hrou a sehráli jí velmi solidně. V koncovce však chyběla větší přesnost a Hradečtí tak drželi stále těsné vedení. Hrálo se v tempu a bez přerušení, přičemž střely ale přibývaly jenom v severočeské kolonce. Prověřit Neužila se nepovedlo ani Kevinu Klímovi, který se dostal po další chybné rozehrávce v mezikruží do zakončení, jenže trefil jenom blokující obránce.

Hosté byli i po komerční přestávce jednoznačně lepším týmem, Frolíkovi se sice ještě nepovedlo nadvakrát zblízka prostřelit Kiviaha, gólman Mountfieldu ale kapituloval v 31. minutě. Adam Najman měl prostor na modré a nahodil puk směrem na branku. Na pravém kruhu jej však ještě šikovně tečoval Jakub Rychlovský, Kiviaho přes clonu téměř neviděl a kotouč mu propadl přes lapačku.

Jak nevýrazný však měli Lvi start, tak měli o to silnější finiš. V půlce 38. minuty korunoval velmi povedenou pasáž domácích Jeremie Blain. Po Kalinově přihrávce spíše nahazoval z modré, puk ale k překvapení většiny diváků propadl Neužilovi mezi betony. Gejzír emocí pak vytryskl v poslední minutě, kdy přerušená hra po Frolíkově faulu nabídla bitku mezi Jankem a Dernerem, po níž oba bijci dostali standardní pětiminutový trest. To ale ještě nebylo vše. Jergl z levého kruhu vytáhl parádní přihrávku na Lukáše Cingela, který o tyč poslal Hradec do vedení pouhou sekundu před sirénou!

Liberec se dvakrát dotáhl, Frolík poslal duel do prodloužení

Třetí třetina začala o poznání opatrněji a domácí si vybojovali přesilovku. Celek od soutoku Orlice s Labem měl v situaci 5 na 4 sice světlé pasáže, Neužil však držel svůj tým i nadále ve hře. Zpět do hry vrátil tým zpod Ještědu právě Ordoš, a to v půlce 47. minuty. Přesnou přihrávkou napříč útočným pásmem našel Lukáše Dernera, který jenom zasunul za Kiviahovy betony. Pro libereckého obránce se jednalo o jeho druhý gól v probíhajícím ročníku vůbec.

To však nebylo všechno. Prakticky hned v dalším střídání totiž nahazoval od modré T. J. Melancon, jeho střílené nahození tečoval na kruzích Michael Frolík a během 46 sekund bylo tak srovnáno. Hradečtí na chvíli vypadli z role a pomoci jim dostat se zpět měla jejich třetí početní výhoda v utkání. Birner si útočným faulem vykoledoval dvě minuty a za 23 sekund se vracel zase do hry. Jednoduchá kombinace mezi Blainem a Greamem McCormackem rezultovala v zakončení druhého jmenovaného, který trefil vingl.

Tygři tak do toho museli šlápnout, jenže dlouho byli čtvrtfinalistou Ligy mistrů drženi zkrátka. Dlouho se nemohli dostat do tlaku a čas se jim krátil. Na začátku poslední minuty trenérský štáb odvolal z branky Neužila a Severočeši již hráli vabank. A ten přinesl úspěch. Po závaru na brankovišti zametl odražený puk do branky Michael Frolík. Ačkoliv se celá situace zkoumala na videu, po dlouhé konzultaci nakonec gól platil a šlo se do prodloužení.

Dramatické prodloužení rozsekl Pilař

Pětiminutovka v tradičním formátu 3 na 3 byla od začátku dynamická a hosté byli blízko velkému obratu. Situaci 2 na 1 ale v polovině 62. minuty nevyřešili gólově, Ordoš posléze navíc v tutovce přestřelil. Pomalu se tak čekalo na nájezdy, ty však domácí odmítli. Střelu McCormacka vyrazil Neužil jenom před sebe, tam byl první Radek Pilař a pohotovou dorážkou zajistil Hradci třetí výhru v řadě.