út 19.3.2019 | Lukáš Foff

Velký problém. Hradec nenašel recept na mistra ani napodruhé

Hradec nezvládl ani druhé domácí čtvrtfinále a do Brna pojede za stavu 0:2. První třetina byla naprosto totožná jako v prvním zápase a opět určila směr, kterým se utkání ubíralo. Kometa si vytvořila náskok, který ještě postupně navyšovala a naopak Marek Čiliak byl bezchybný. Hosté zvítězili v ČPP Aréně vysoko – 5:0.

Jedinou změnou v hradecké sestavě bylo, že do druhého čtvrtfinálového zápasu nastoupil Petr Koukal v první formaci po boku Radka Smoleňáka a Matěje Chalupy. Vystřídal tak Daniela Rákose, který putoval na jeho místo do čtvrté lajny.

Jako přes kopírák. Hradec tlačil, skórovalo Brno

Domácí hokejisté nastoupili do zápasu výborně a po zásluze měli jako první gólové šance. Marek Čiliak ale opět své spoluhráče podržel a dal jim prostor se aklimatizovat. Domácí nevyužili ani přesilovou hru, takže stejně jako v prvním čtvrtfinále přišel krutý trest. Kometa zužitkovala svoji početní výhodu po jedenácti vteřinách stejným signálem. Jakub Orsava dostal přihrávku zpoza brány od Jana Hrušky a přesně zakončil – 0:1.

Východočeši se tím ale tentokrát nenechali zaskočit a hráli aktivně dál. Roman Kukumberg přebruslil svoje strážce, ale opět nechal Marka Čiliaka, aby ukázal, že v play off je hotový mág. Velmi sporný moment pak přišel těsně před polovinou třetiny. Kometa dosáhla branky, ale sudí ji pro kontakt Dočekala s Maxwellem neuznal.

V 16. minutě výborně napadal Daniel Rákos a už se zdálo, že pojede sám na bránu. Rozhodčí však usoudili, že svého soupeře sekl, takže hradecký forvard putoval na trestnou. Tam si stihl sednout, ale pro ručník se už nenatáhl. Jan Hruška totiž zužitkoval také druhou kompletní přesilovku a srazil tím sebevědomí domácích na bod mrazu.

Mueller se poprvé prosadil, Čiliak svou bránu zamkl

Lvi si do druhé třetiny přenesli přesilovou hru a snížení měl na hokejce Filip Pavlík. Přesouvající se Marek Čiliak ale potvrdil svoji extratřídu a kotouč chytil. Na ledě začalo také trochu přituhovat, při hře ve čtyřech se objevil v šanci Daniel Rákos, ale místo u bližší tyčky netrefil ideálně.

Kometa vyhazovala puky a poctivě bránila. Občasná oslabení navíc také zvládala s grácií. Když už byli hradečtí Pavlíkové v přečíslení, puk jim sjel z hokejky, Mountfieldu se zkrátka vůbec nedařilo najít na Moravany recept. V jasné šanci navíc selhal také Lukáš Cingel, a tak Kometa přidala pojistku.

Ihned po útočném buly vyplaval za obranou Peter Mueller a z bezprostřední blízkosti zvedl puk přímo pod horní tyčku – 0:3. Mezi střelce se mohl zapsat také bývalý hradecký hráč Bedřich Köhler, ale zřejmě se mu svého bývalého zaměstnavatele zželelo, protože samostatný brejk zakončil pouze střelou do tyče. A když Petr Holík místo střely do prázdné brány ještě exhibičně přihrával, svítil na kostce stav 0:3.

Kometa pohodlně dokráčela za vítězstvím

Na začátku třetí periody to Radek Smoleňák opět přehnal s důrazem a hradecká přesilovka tak skončila velmi záhy. Brněnští hráči hráli přesně to, co potřebovali a domácí tým do ničeho nepouštěli. Ve 48. minutě navíc měli Hruška s Eratem velkou gólovku, ale první jmenovaný vysoko přestřelil.

O dvě minuty později předvedl asi nejsvětlejší hradecký okamžik v zápase Matěj Chalupa. Ten vzal puk v obranné třetině, projel nádherně celé hřiště, ale opět trefil pouze výborného Čiliaka. O půl minuty později to ale byli opět modro-bílí, kdo křepčil radostí. Peter Mueller byl před brankovištěm opět nejšikovnější a nadvakrát úspěšně zakončil.

Hradec se snažil přidat alespoň na důrazu, ale i v tom se Moravané domácím vyrovnali. Zůstávali v klidu a nenechali se vyprovokovat do žádné větší potyčky. Už to vypadalo, že utkání takto skončí, když v 59. minutě Tomáš Vondráček švihem trefil z kruhu přesně protější růžek a přidal pátý kousek za Maxwellova záda. Kometa urvala na východě Čech oba body a do Brna pojede s pohodlným náskokem v zádech.

Maris Bičevskis 0 0 0 -1 2
Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 0