st 11.11.2020 | Lukáš Foff

Vendeta dokonána, Hradec vrátil Vítkovicím dva dny starou porážku

Dohrávka 2. kola dlouho vypadala jako přes kopírák s pondělním duelem, akorát v opačném gardu. Jako první se dostaly do vedení Vítkovice, Východočeši ale skóre obrátili a zdálo se, že to bude konečný stav. Pak ale Filip Hronek po šťastném odrazu zvýšil na 3:1, jenomže Hruška za Moravany okamžitě kontroval. To však byl poslední přesný zásah, takže Mountfield připsal na své konto první body po restartu soutěže.

Trenéři po první prohře v sezóně sáhli do sestavy jen lehce. V obraně místo Radima Šaldy nastoupil uzdravený Bohumil Jank, v útoku ze sestavy vypadl Aleš Jergl a naopak poprvé v letošním ročníku do utkání zasáhl Matěj Chalupa, který rovnou šel do první formace. Do čtvrté se přesunul Jakub Orsava.

Na rozdíl od prvního souboje šly do vedení Vítkovice

Začátek duelu se nesl v podobném duchu jako nedávný vzájemný zápas. Hradec do něj vstoupil aktivněji a vybojoval si přesilovou hru, jenomže v těch po restartu nepůsobí vůbec dobře. Dolejš neměl žádnou složitější práci a krátce po konci oslabení tak udeřili Vítkovičtí. Jan Hruška z otočky poslal krásný pas skrz brankoviště a v čase 4:29 Dominik Lakatoš pohodlně uklízel do prázdné brány.

Přesilovku si poté zahráli i hosté, ale dopadli v ní možná ještě hůř než Hradec. I když jen pár centimetrů dělilo Rideru od tutovky, protože Marosz se nádherně protáhl celou obrannou řadou, ale sudí spatřili ofsajd a celou akci zastavili. Ve 13. minutě přišla zřejmě největší šance Východočechů, když Lukáš Cingel střílel z levého kruhu a k dorážce na ose hřiště se dostal Radek Smoleňák. Ten si puk ještě potáhl, ale trefil jen hrudník jistě chytajícího Daniela Dolejše.

Lvi se snažili hodně střílet, ale většinou to bylo z těžkých pozic a snažili se sázet na dorážky. K těm často nebylo daleko, ale domácí hokejisté buď netrefovali bránu, anebo dokonce ani puk. Na konci 19. minuty se Vítkovice dostaly k podobné šanci, ze které skórovaly, ale Filip Pavlík tentokrát vytáhl nedovolený zákrok, jímž šanci zneškodnil. I přesto, že Mountfield svého soupeře více než dvakrát přestřílel, po první třetině vedli Moravané.

Hradec opticky dominoval a alespoň srovnal skóre

Domácí nastoupili do druhé části v oslabení, ale byli to oni, kdo si vypracoval první tutovku. Teda tutovku by Perret měl, kdyby si v jasné pozici zpracoval puk. Vzápětí při střele z otočky Radek Smoleňák zasáhl bekhendem obličej soupeře a sudí jej po krátké poradě poslali na trestnou lavici. Jenomže v oslabení byli hradečtí hráči pořádně aktivní, ale gól Dolejšovi nedali. To se povedlo až Radku Smoleňákovi, který zůstal zapomenutý při výjezdu z lavice hanby a krásným bekhendovým blafákem srovnal na 1:1 v čase 24:37.

Hrál se mnohem hezčí hokej než v první třetině. Nedomlelovy bomby od modré byly zblokovány a z následného brejku se Vítkovičtí málem dočkali druhého gólu, když nastřelili horní tyčku Mazancovy brány. Jasný gól pak odmítl Matěj Chalupa, který po nádherné kombinaci prvního útoku střílel do poloprázdné brány, ale trefil betony přesouvajícího se Dolejše.

Východočeši i konec třetiny zvládali velmi dobře. Paradoxně nejhůře hráli, když měli přesilové hry. Jinak svého soupeře motali v pásmu a ten se snažil vyrážet jen do občasných brejků. I tak si ale Mazanec musel připsat několik těžkých zákroků. Na druhé straně zase držel svůj tým Dolejš, takže po druhé dvacetiminutovce svítilo na kostce nad ledem skóre 1:1.

Hronek dvěma góly rozhodl o těsné výhře Hradce

Na začátku třetí periody nejprve Hradečtí hráli 16 sekund přesilovku pěti proti třem, tu ale strávili u mantinelu, kde bojovali o puk. Smoleňák pak navíc sám podrazil soupeře, takže z početní výhody nebylo nic. Jenomže prakticky okamžitě po skončení hry ve čtyřech šel Mountfield znovu do přesilovky, kterou poprvé sehrál dobře na Filipa Hronka, který parádně zavěsil do horního růžku brány – 2:1.

S fauly se roztrhl pytel, ale další podobnou šanci domácí nezužitkovali. Vítkovice musely začít hrát víc ofenzivně a v 50. minutě pálil Štencel, po jehož zakončení se ještě strhla mela, ve které byl hodně aktivní Filip Hronek. Do slušné pozice se dostal také Lukáš Krenželok, jenomže Mazanec potvrzoval výtečnou formu, kterou má od začátku sezóny. V 52. minutě Mallet ošklivě sestřelil Chalupu, ale rozhodčí to posoudili jako podrážení a ne jako faul kolenem, takže Kanaďana poslali pouze na dvě trestné minuty.

V závěru zápasu Hradec hrál více na puku a hlídal si náskok, navíc se mu jej ještě velmi šťastně podařilo zvýšit. Filip Hronek nahazoval od mantinelu před bránu a Adam Polášek nešťastně puk srazil přímo mezi betony Dolejše. Už se zdálo, že je rozhodnuto, ale v čase 58:02, tedy o 19 sekund později snížil Jan Hruška a zajistil hostům naději do poslední dvouminutovky. V té ale už žádná šance nepřišla, takže Hradec zvýšil svůj náskok v aktuální tabulce na třetím místě na 4 body před Libercem.