pá 13.8.2021 | Tomáš Kalas

Vítězně doma i podruhé! V souboji dvou Hradců vyhrál český

I druhý domácí zápas během přípravného období hradečtí hokejisté zvládli. Výhře nad Štýrským Hradcem položili základ již v první třetině, kde si vytvořili dvoubrankový náskok. A ten se nesnižoval, ba naopak. V každé periodě dokázal Hradec dát alespoň jednu branku a po výhře 6:4 tak před sympatickou diváckou kulisou mohli Východočeši slavit třetí triumf v řadě.

V duelu s rakouským soupeřem trenéři opět zamíchali sestavou a dali prostor hráčům ze širšího kádru. Volno tak dostal i finský brankář Henri Kiviaho, na první polovinu se do brány postavil Štěpán Lukeš, kterého v 31. minutě vystřídal při své premiéře za hradecký A-tým Tomáš Sajdl.

Hradec v první třetině vsítil rovnou tři branky

Skóre se v hradecké aréně měnilo už po čtyřech a půl minutách. Po četných střeleckých pokusech z předbrankového prostoru se odražený puk dostal na hokejku Jakuba Orsavy, který z pravého kruhu pověsil kotouč pod víko. Hradci se dařilo snadno přehrávat střední pásmo, z čehož pramenily další šance, avšak Peters za svá záda dlouho nic nepouštěl.

Graz dopředu hrozil víceméně z brejků a Hradec herní převahy využil k druhému zásahu po necelých 11 minutách hry. Všechno započalo zachycenou rozehrávkou Peterse a další nepřehlednou situací na brankovišti, kde dostrkal kotouč do branky Petr Poppel. Štýřané však rychle snížili po vyhraném buly v útočném pásmu, když se puk odrazil k Lukasi Kainzovi a Lukeš nedokázal na střelu nad rameno u bližší tyče reagovat – 2:1.

Ačkoliv po vstřelené brance Rakušané výrazně zlepšili svůj herní projev a měli gólové šance, a to i díky přesilovce, poslední slovo ve třetině měl Hradec. Defenzíva hostí zapomněla minutu a půl před koncem na Martina Štohanzla, který se dostal do úniku povedeným pasem od Blaina za obránce a suverénně zakončil pod horní víko branky hostí. Oboustranně aktivní hokej tak nabídl v první třetině rovnou čtyři branky, přičemž Východočeši skórovali třikrát.

Po druhém dějství vedli Lvi o tři branky

Hradečtí se do toho na startu druhé třetiny opřeli, hodně tomu napomáhala i přesilovka přenesená z první dvacetiminutovky. Aktivní byla zejména třetí a čtvrtá útočná formace, přičemž se útočníci často dostávali do úniků, stav 3:1 ale i nadále platil. A to i po téměř minutu a půl trvající hradecké přesilovce 5 na 3, když přílišnou agresivitu předvedli v souboji na brankovišti Boivin s Ograjenšekem.

V navazující výhodě 5 na 4 se ale již Lvi trefili. Lukáš Cingel měl hodně prostoru nad kruhy a sjel si tak proti stažené obraně Grazu až na vrcholky kruhů, odkud přesným zakončením zápěstím vymetl šibenici Parkerovy branky. Hradec tak v čase 28:29 vedl již 4:1.

Do druhé půlky utkání se trenéři domácích rozhodli poslat do branky mladého Tomáše Sajdla, který byl překonán už po dvou minutách svého pobytu v brance. Sotva naskočil vyloučený Bohumil Jank na led, tak Mario Altmann zůstal nepokrytý na levém křídle a prostřelil Sajdla skrze bližší tyč. Poslední slovo ve třetině měli ale domácí, a to pouhých 12 sekund před sirénou. Richard Nedomlel si dojel pohotově odražený pokus a po úspěšné dorážce to bylo zase o tři.

Hradec si dokráčel pro výhru

Ani ve třetí třetině se nemuselo na branku čekat dlouho, přesněji pouhé dvě minuty a 40 sekund k tomu. Rakušané se dostali na dvoubrankovou ztrátu poté, co pokus Lukase Kainze z levého kruhu propadl za Sajdlova záda. Dalo se tak čekat, že do toho budou chtít 99ers šlápnout a ještě utkání zdramatizovat.

To se jim ale dlouho nedařilo, domácí drželi soupeře na distanc a nepouštěli jej do větších příležitostí, které si sami tvořili. Radek Pilař mohl na konci 49. minuty dát razítko na hradecký triumf, ale napálil jenom Petersovy betony. Hosté se do hry dostali pořádně až deset minut před koncem díky přesilové hře po vyloučení Sklenáře, jenže veškeré nepříjemnosti vyřešil Tomáš Sajdl v hradecké brance.

Definitivní potvrzení třetí výhry ze čtyř utkání přišlo tak v přesilovce na druhé straně. V půlce 54. minuty našel Poppel napříč pásmem na pravém kruhu volného Lukáše Cingela, jehož zakončení šlo mimo dosah Peterse. Sice ještě Graz v přesilové hře osm sekund před koncem snížil na 4:6 z hole Andrewa Gordona, ale na hradecké výhře to nic neměnilo. Lvi se tak výhrou dobře naladili na souboj ve Znojmě, který je čeká ve středu 18. srpna proti Vídni.