čt 2.8.2018 | Jan Vavřina

Vstup do sezóny pravou nohou. Hradec přestřílel Přerov 9:2

Takový vstup do sezóny Mountfield HK ještě nezažil. Přestože na přerovský led odcestoval s mladou sestavou a zejména hráči, kteří si své místo v kádru musí teprve vybojovat, odvedl dobrou práci. Od samého začátku diktoval tempo hry, byl aktivní v útoku i zakončení a výsledkem je devět puků v soupeřově síti a výhra 9:2. Dvakrát se trefili Petr Straka a Radovan Pavlík, první seniorskou výhru vychytal Daniel Dvořák.

Nově složené trenérské trio Mountfieldu se rozhodlo v úvodním utkání sezóny otestovat zejména mladíky a hráče, kteří bojují o sestavu. Spousta z nich zažila premiéru v hradeckém dresu nebo seniorském hokeji.

První gól v sezóně obstaral Mislav Rosandič

Do první kategorie patří rovněž Petr Straka, pro kterého začala zkouška v Hradci hodně nešťastně. Hned při prvním střídání skousnout tvrdý střet u mantinelu a ze hry musel na nějaký čas odstoupit. To Matej Paulovič zažil jiný start. Nejprve po krátkém tlaku našel mezírku mezi betony Klimeše, ale puk zamířil jen na tyč. Při druhé šanci byl po milimetrovém pasu od Mislava Rosandiče přes celé kluziště do brejku faulován a hosté si zahráli první přesilovku.

A potrestali jí oba zmínění. Slovenský forvard si za brankou počkal a našel přesně svého krajana na modré čáře. Mislav Rosandič se s ničím nerozpakoval a golfem otevřel střelecký účet nejen zápasu, ale také celé sezóny. Hradci k tomu stačilo přesně deset minut. Na další gól přitom nečekal dlouho, jen 34 vteřin. To se odhodlal ke střele z pravého kruhu Radovan Pavlík a bylo to rázem 2:0.

Poté se osmělili také domácí, jenže to svou nervozitu z kraje utkání už setřásl Daniel Dvořák, který se blýskl dvěma super zákroky. Nejprve předvedl rychlý přesun, poté taky práci betonem proti střelám Jiřího Goiše. V závěru třetiny se domácí přece jen dočkali. Své bohaté zkušenosti zužitkoval Roman Pšurný a v 19. minutě snížil na 1:2.

Druhá část přinesla pět gólů, z toho čtyři hradecké

Také druhá třetina patřila hostům, ti v ní nasázeli svému soupeři celkem čtyři branky. Nejdřív se v 25. minutě krásně trefil Matěj Chalupa. Ten potáhl puk přes osu, přesnou střelu ho otřel o zadní tyčku a zvýšil na 3:1. Dvě minuty na to hrál tým Tomáše Martince v oslabení, vůbec mu to ale nevadilo. Při hře ve čtyřech se dostal dvakrát do brejku Jan Berger a v druhém případě překvapil gólmana rychlou střelou – 1:4.

Uběhly dvě minuty a hlouček hradeckých fanoušků aplaudoval znovu, tentokrát mohl vyvolat jméno Petra Straky, jenž završil bůra svižnou ranou za Klimešova záda. Pět minut po polovině zápasu se trefili taky domácí, svůj druhý zápis v utkání zaznamenal Roman Pšurný.

Východočechy to ale nesrazilo, i nadále se prezentovali svižnou hrou a aktivním forčekingem, který nesl ovoce. I díky tomu stihli šestý zářez ještě před druhou sirénou. Matej Paulovič posunul v přesilovce puk od mantinelu mezi kruhy na Radka Pilaře, jenž se šikovně otočil a překvapil brankáře střelou po ledě – 1:6.

Hradečtí fanoušci se požadované „desítky“ těsně nedočkali

První hvizd ve třetím dějství museli rozhodčí učinit kvůli faulu domácího Novotného. Mountfield měl možnost další přesilové hry a po několika šancích ji využil. Radovan Pavlík zůstal osamocen před Šurým, který do závěrečné části naskočil za Klimeše, a s nabídnutou pozicí nepohrdl. Udělal kličku a překonal také druhého gólmana Přerova.

Závěrečná dvacetiminutovka už nenabízela tak plynulou hru jako předchozí dvě části, docházelo k mnoha přerušením. I přesto držel kotouč více na holi hostující mančaft, který se snažil vytvořit si další slibné příležitosti.

Dvojice takových přišla na rozmezí 55. a 56. minuty. Druhý gól v utkání zaznamenal jemnou tečí Petr Straka, k němu se přidal také Patrik Miškář, jenž zvyšoval už na 9:2. Přestože si hradečtí příznivci přáli pověstnou „desítku“, nedočkali se. Radost z vysoké výhry v základní hrací době jim to ale nezkazilo.

Po odehrání šedesáti minut následovalo prodloužení, v němž branka nepadla. V následujících nájezdech se z deseti střelců prosadil jediný, a to Jaroslav Moučka, jenž přihrál domácím výhru alespoň v dovednostní soutěži.

Kamil Přecechtěl (HC ZUBR Přerov):
Po prohře 2:9 nemůžu být s výkonem mužstva spokojen. Samozřejmě je třeba vzít v potaz, že Hradec je velice kvalitní a silné mužstvo, ale já si myslím, že jsme té vysoké prohře napomohli hrubými chybami a nedisciplinovaností ve hře. Nebylo to utkání, které nám sedlo. Chyby se daly očekávat, ale určitě ne takové, které jsme předváděli. De facto se ty chyby už nedaly zachránit a soupeře poslaly přímo do jednoznačné brankové šance. Takových bylo v zápase neskutečné množství. Na mužstvu bylo cítit, že se trénuje hodně a že jsme měli síly vždycky v prvních pěti minutách třetiny. Pak už odcházely. Je cítit, že tréninky a i to počasí se na nasazení a výkonu trošku podepsaly. S takovým týmem, jako je Hradec, který výborně bruslí a kombinuje, musíte být kondičně naplno připraven.

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Bylo vidět, že šlo o první zápas. Přivezli jsme mladší hráče, ti zkušenější zůstali doma. Líbilo se nám, že byli aktivní celý zápas, hodně bruslili a měli snahu plnit pokyny, které jsme si řekli, a věci, které jsme dělali v tréninku. Dali jsme i některé pěkné góly, to bylo určitě pozitivní. Na druhou stranu, v zápase byla i spousta chyb a věcí, na kterých musíme ještě pracovat. Určitě to nebylo jednoduché utkání, myslím, že výsledek ani neodpovídá průběhu hry. Domácí měli taky spoustu šancí a musím pochválit Dana Dvořáka, který odvedl dobrý výkon.