út 2.2.2021 | Klára Petrásková

Výhra a Růžičkův hattrick k tomu! Hradec porazil Zlín 5:2

Třetí vzájemný mač, třetí hradecká výhra! Na rozdíl od předchozích dvou ale byla tentokrát v posledních minutách bez nervů. Ještě v polovině poslední části to sice za stavu 3:2 vypadalo na další těsný výsledek obou protivníků, pak si však postupně vzali gólové slovo Kevin Klíma a Vladimír Růžička. Právě druhý jmenovaný nejen potvrdil východočeské vítězství 5:2, zároveň také ve svém prvním gólovém večeru po téměř dvouměsíčním půstu završil hattrick!

Proti Zlínu naskočila v poli hrajících hráčů úplně stejná sestava jako v minulém mači, Dominik Graňák tak ve druhé obranné lajně zažil po návratu z Karlových Varů znovu domácí premiéru v hradeckém dresu. Do branky naskočil tentokrát od úvodní minuty Štěpán Lukeš.

Domácí vedení musel dvakrát schválit videorozhodčí

Po zahřívacích střelách se první větší příležitost naskytla Hradci, když v nabídnuté přesilovce vyprodukoval několik ran. Tu nejzajímavější měl na hokejce Lev, z vrcholu levého kruhu ale nedokázal zacílit přesně za přesunujícího se gólmana. Komerční přestávka pak poskytla hostujícím hráčům čas na promyšlení strategie a po znovuobnovení hry se radovali z otevření skóre.

Jakub Šlahař se z rohu pásma vytočil na levý kruh a přesně umístěnou ranou nad rameno nedal Lukešovi šanci – 0:1. Východočeši však nepotřebovali ani dvě minuty k tomu, aby vrátili stav na vyrovnanou hodnotu. Blain našel průnikovou nahrávkou Vladimíra Růžičku, který nejprve nad kruhem naznačil střelu z nápřahu a poté švihem umístil kotouč kolem brankářovy výstroje do sítě – 1:1. Posléze hra až do 14. minuty plynula bez větších okamžiků dál, pak přišel na řadu třetí zásah.

A jestliže první dva góly byly pro oko diváka pohledné, ten třetí byl vysloveně ubojovaný. Orsava v samostatném úniku nepřekonal Kořénka, k dorážkám se ale sjeli Šalda, Sklenář a Vladimír Růžička, jenž nakonec dostal černou pryž i přes ležícího Noska za čáru. Jeho branku musel dvakrát posvětit videorozhodčí – jednou jej volali sudí na ledě, podruhé si Zlín vzal trenérskou výzvu. V obou případech byl ale gól shledán jako platný, a i když Lvi nevyužili další přesilovku, šli do kabiny s vedením 2:1.

Hradec byl aktivnější a přidal další branku

Na začátek třetiny si připravili šance Růžička se Smoleňákem, prvního jmenovaného však vychytal Kořének a tomu druhému se nepovedlo z obtížné pozice přiklepnout do odkryté svatyně. Následné početní výhody na obou stranách nepřinesly žádné oživení hry, ani jednomu celku se totiž nedařilo usadit na území soupeře.

Nepříliš záživný úsek hry utnul ve 27. minutě východočeský gól. Kořének se ocitl bez hokejky, čehož využil Filip Pavlík, jenž na pravém kruhu zužitkoval Veselého nabídku na ránu z první – 3:1. Hradečtí měli v dalším průběhu i nadále navrch, soupeře herně přehrávali a také střelecké konto obohatili podstatně více než Zlínští.

Gaspar se hezky dostal od modré až k brankovišti, pokus mezi betony ale zhatil Kořének. V přesilovce mířil na hattrick Růžička a na poslední chvíli zasáhl brankářův levý beton, na hraně brankoviště se zase snažil prosadit Koukal. Ani jeden puk však na místě určení neskončil, naopak v závěru ještě musel v oslabení podržet dvoubrankový rozdíl Lukeš.

Zlín vykřesal naději, Mountfield drama nepovolil

Také zbytek zlínské přesilovky zvládli domácí bez inkasování a Jank si navíc vysloužil hlasité uznání střídačky, když v jejím závěru skolil jednoho z protihráčů ukázkovým hitem. Přestože Mountfield měl v předchozím dějství na své straně větší aktivitu a kontroloval také vedení, Berani se jen tak snadno vzdát nechtěli.

Gazda dvakrát za sebou napálil z pravé strany brankářovu lapačku, Svoboda se zase neprosadil v rychlém protiútoku a před Fořtem odstrkala včas puk do bezpečí Lukešova hůl. Na povrch začaly vyplouvat emoce, jejichž důsledkem byla po strkanicích dvakrát hra čtyři na čtyři. Ta první toho moc zajímavého nepřinesla, v té druhé ale Jiří Ondráček dostal mezibetonovou ranou po ledě Moravany zpět do hry – 3:2.

Lvi šli sice následně do oslabení, drama však nedopustili. Kevin Klíma totiž využil toho, že na útočné modré čáře upadl hostující hráč, a doprovázen Cingelem ujížděl dopředu úplně sám. Akci v početní nevýhodě zakončil ranou kolem vyrážečky – 4:2. A v 56. minutě už bylo po zlínských nadějích definitivně pryč. Vladimír Růžička dokončil svůj hattrick střelou z blízka na lapačku a potvrdil domácí tříbodové vítězství.