Zápasy mládeže
čt 7.12.2023 | Tomáš Prodělal

Výhrou 1:0 za postupem! Dorost míří do vyšší nadstavby i play off

Zápasové menu

Svěřenci Jiřího Janouška stále pokračují ve svém nabitém programu. Tentokrát je čekalo střetnutí s celkem s mistrem světa Davidem Moravcem na lavičce – Porubou. Lvi byli od začátku duelu aktivnější, ale nedokázali si vypracovat náskok. To se jim podařilo až ve dvojnásobné přesilovce ranou Karla Studnického. Jiná branka už díky fantastickému Marku Zárubovi nepadla, a tak si Mountfield díky své výhře a rovněž porážce Komety zajistil postup mezi elitní desítku týmů, který současně znamená i účast v play off!

Zápas započal velkou chybou hostujícího obránce a Vondruška se objevil ve velké šanci, mířil na lapačku, prostor tří tyčí však netrefil. Hradečtí nadále tlačili, v náporu jim pomohlo také vyloučení Ostřížka. Během jeho trvání se ale zaskvěl Bernard a vychytal Janečka spolu s Hendrychem. Gólman Moravanů si poté dal repete s Vondruškou, ten však mezeru mezi betony nenašel. S blížící se pauzou se osmělila také Poruba, Ostřížek z velké blízkosti ale neuspěl. Marek Záruba v brance Mountfieldu byl zatím bez práce. „Bylo to složité. Takové zápasy jsou vždy těžší na hlavu, ale kluci mně pomohli a já jsem za to rád,“ cení spoluhráče maskovaný muž.

Ve druhé třetině byl k vidění aktivní hokej z obou stran, který první větší šanci vynesl Porubě. Ostřížek táhl po pravé straně přečíslení dvou na jednoho a našel volného Vehovského, proti kapitánovi hostí se však skvěle přesunul Záruba. „Měl jsem trochu štěstí, že nezvedl puk výš,“ přiznává nechtěnou zásluhu protihráče. Na opačné polovině hřiště byl v několika dobrých šancích Páleník. Zaskakující céčko bylo nejblíže gólu při samostatném úniku, puk se ale těsně překulil nad horní tyčí.

Těsně po polovině zápasu domácí dostali k dobru téměř devadesát vteřin dlouhou přesilovku 5 na 3. Z počátku se nemohli dostat do lepší šance, až Filip Klíma nabyl na modrou Karlu Studnickému, který z příklepu vymetl horní roh branky. Mountfield se nabudil a málem využil také druhý trest Ostravanů. Hendrych se rozjel přes celé hřiště a předal Klímovi, ten rozezvučel vzdálenější tyč. Ani Poruba úplně nezanevřela na útočení a těsně před sirénou mohla vyrovnat, jenže Václavek byl vyčapán Zárubou. „Poruba hrála hodně agresivní hokej,“ uvědomuje si hráč, který za dorost chytá druhým rokem.

Třetí část pořádně rozproudilo až Pánkovo vyloučení, v něm Vehovský nebezpečně nabízel na levý kruh, kde na Ostřížka zívala odkrytá klec, jenže černou pryž podmetl. O chvíli později měl Daniil Skorochod už i ruce nad hlavou. Stalo se tak po jeho pokusu na Zárubovu vyrážečku, ten ale domácí fantom posledních duelů vyškrábl nad břevno a udržel hradecké vedení. „Střílel z kruhu, ale naštěstí jsem viděl, takže nebyl problém střelu chytit,“ odhaluje maskovaný muž.

Svěřenci Jiřího Janouška se v závěru přeci jen osmělili a začali vytvářet tlak na Bernarda. Ten se musel mít na pozoru proti dvěma nebezpečným pokusům Klímy, ale nositel slavného hokejového jména skórem nehnul. To se nepodařilo ani při prázdné brance, kterou netrefili Páleník ani Šichan. Úspěch neslavil však ani závěrečný atak Ostravanů a Mountfield mohl spolu s fanoušky oslavit hubenou výhru 1:0. Osobní děkovačku si vysloužil také domácí gólman. „Hodně jsem si to užil. Ptal jsem se kluků, jestli mám jet, řekli, že ano, tak jsem tam jel. Bylo to vlastně poprvé, co jsem něco takového udělal,“ uzavírá spokojený Marek Záruba.

Výsledek posunul hradecké dorostence na dosah k jistotě postupu, kterou nakonec získali ještě během večera. Šestá Kometa prohrála v Přerově, takže hradecké Lvy už o umístění mezi prvními pěti celky skupiny nemůže nikdo připravit! Po základní části, která končí příští sobotu, je čeká skupina O pořadí v play off. A jak její název napovídá, následně i samotné vyřazovací boje.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Oliver Forejtek 0 0 0 0 0
Patrik Hendrych 0 0 0 0 0
Jakub Hornych 0 0 0 0 0
Josef Janeček 0 0 0 0 0
Filip Klíma 0 1 1 0 0
Ondřej Páleník 0 0 0 0 0
Jan Pánek 0 0 0 0 2
Daniel Pavlík 0 0 0 0 0
David Šichan 0 0 0 0 0
Martin Václavíček 0 0 0 0 0
Radek Vencl 0 0 0 0 0
Jaroslav Vondruška 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Záruba 60 28 0 28 100,00 0 0

Ohlasy k utkání