út 26.2.2013 | Filip Červinka, Sanny Muharem

Vyrovnáno! Hradečtí zvládli důležitou bitvu, Olomouc porazili 3:1

Královští lvi před sebou měli v úterý veledůležité klání, na svém ledě totiž potřebovali zdolat Olomouc, aby vyrovnali stav série. A to se podařilo! Východočeši vstoupili jako v předchozím duelu do utkání dobře, v jedenácté minutě se ujali vedení. V závěru další části pak navýšili svůj náskok a do poslední dvacetiminutovky vstupovali dobře naladěni. Jenže Kohoutům se podařilo snížit na rozdíl jediného gólu a bylo zaděláno na drama. Hradec Králové si to ale i přes zvýšenou aktivitu hostů pohlídal, vstřelil gól do prázdné branky, zvítězil 3:1 a vyrovnal sérii na 2:2. V pátek tedy znovu vyjíždí do Olomouce, kde se bude snažit vybojovat mečbol.

Jednobrankové vedení pro Královské lvy

Hned na začátku zápasu projel celé hřiště hradecký forvard Luděk Brož. Následná mela před brankářem ukázala, jak se liší play-off od základní části. Úvod první periody představil naprosto stejný obrázek jako pondělní utkání. Hradečtí byli nastěhovaní před Kašíkem a pouštěli se do odvážných akcí. Olomoučtí mohli mít po pár minutách puk v síti hned několikrát. Jejich fantom v bráně však neustále odolával.

Brzy se hra alespoň na chvilku vyrovnala a k vidění byly střelecké pokusy na obou koncích hřiště. Avšak více práce měl nadále gólman Mory. Dva na jednoho v podání Bergera, který nahrál Valáškovi, brankou neskončilo. Kašík se proti bekhendové kličce Valáška roztáhl jako pružina. Do vedení se dostali stejně jako v předchozím utkání domácí hráči. V chumlu před brankou se po střele Koríma nejlépe zorientoval Zdeněk Kubica, který trefil částečně odkryté místo olomoucké svatyně – 1:0.

Vstřelená branka Hradecké patřičně nabudila. Vyvářeli si velký tlak a Olomouckým se jejich útočné kreace jen stěží dařilo bránit. Jediný tlak, který si Hanáci dokázali vytvořit, byl v přesilové hře v závěru úvodní části. Diváci své domácí miláčky za předváděnou hru patřičně odměnili.

Další trefa do černého v síti Hanáků

Do druhé třetiny vstoupili oba soupeři se čtyřmi hráči v poli. Tentokrát bylo k vidění vlažnější tempo. Aktivnější byli přeci jenom znovu domácí., avšak nebyla to jednoznačná převaha jako v první třetině. Olomouc přeřadila na vyšší rychlostní stupeň, hradecký útočník Třetina se krásně obtočil kolem branky Kašíka a pokoušel se nikým neatakovaný poslat černou pryž po zemi. Tam to ale měl olomoucký fantom pohlídané.

Hradečtí si z pondělního výbuchu vzali ponaučení. Jejich obrana v druhé periodě nepůsobila tak bezradně a rozháraně. Hra se systematicky střídala z jednoho konce kluziště na druhý. Olomouc hrozila především v přesilovkách. O ty nezůstaly ochuzeni ani domácí hráči, žádná branka však v nedohlednu. Série nepřesných přihrávek z tábora Hradeckých umožnila týmu Mory spoustu šancí.

Dramatická hra vyvolávala spoustu emocí. Jedna početní výhoda střídala druhou. Tvrdá hra Olomouckých nedovolovala domácímu týmu se v přesilovkách prosadit. Oba mančafty se snažily o dojíždění hráčů až na hranici nedovolených zákroků. V závěru prostřední části přišlo navýšení vedení Královských lvů. Jan Berger přesnou bombou vymetl pavučinu Kašíkovy svatyně. Trefil se přímo nad jeho lapačku a branka to byla zasloužená – 2:0.

Hradec si vítězství v dramatickém finiši pohlídal

Jak jinak mohla začínat další třetina než aktivní hrou. Mora se hned pustila do útoku, nemohla na nic čekat. Střela z každé pozice, to byl jejich plán. Kapitán domácích Michal Tvrdík ale odpověděl Olomouci individuální akcí přes celé pásmo. Jeho střelu však vyrazil pozorný Kašík v brance Moravanů. Stíhací jízdu olomouckého celku skvěle bránila domácí družina.

Nejvíce o sobě dával vědět Luděk Brož. Pokoušel se neustále vysílat na Kašíka tvrdé projektily, se kterými měl brankář hostujícího týmu velké problémy. Olomoučtí začínali až moc faulovat. Připravovali se tak o možnost snížení a vykřesání naděje na obrat. Hradec hrál naopak ve velké pohodě, ve svém tlaku nepřestával a důraz do branky byl jeho devízou.

Olomouc se nakonec snížení dočkala. Po vyhrané buly v útočné třetině skóroval Ondřej Kříž, prosadil se střelou tahem nad vyrážečku Luňáka – 2:1. Hráče hostujícího týmu vstřelená branka jasně nakopla. O drama bylo rázem postaráno. Domácí měli čím dál větší problémy s olomouckým pohybem. Avšak Hradečtí stále potili krev a snažili se co nejrychleji přistupovat k hráčům protivníka.

V závěru utkání provedl nesmyslný útočný faul hostující útočník Diviš. To samé minutu před koncem udělal i domácí hráč. Trenér Hanáků se odhodlal ještě k odvolání svého gólmana. Tento risk se jim nevyplatil a do prázdné branky pečetil výhru Královských lvů Vladimír Říha – 3:1.

Miloš Říha (Královští lvi Hradec Králové):
Po přechozím zápase jsme museli změnit obranu, protože jsme byli jako blázni a emoce jsme projevovali úplně špatným způsobem. V první třetině jsme měli ještě víc šancí a mohlo to být 3:0, mohli jsme být klidnější. Druhý gól to ale přihrál na naší stranu. Myslím, že jsme měli problémy jenom po inkasovaném gólu, kdy jsme šli do čtyř a byli pod tlakem, Olomouc měla šance na vyrovnání. Myslím, že rozhodlo, že jsme hráli dobře do obrany.

Jan Tomajko (HC Olomouc):
Nezačali jsme úplně dobře, ale naštěstí to po první třetině bylo jenom 1:0. Podle mého názoru rozhodl druhý gól, který jsme inkasovali pět minut před koncem druhé třetiny. Ztrátu jsme i přes zlepšený výkon nedohnali. Bohužel je to 2:2 a začíná se od nuly, nedá se nic dělat.