ne 14.10.2018 | Petr Šatalík | Foto: HC Škoda Plzeň

Z divokého západu s bodem. Hradec prohrál v Plzni po nájezdech

Smolný nádech měl pro Mountfield zápas s indiány. Východočeši od 10. minuty vedli po parádní ráně Radovana Pavlíka. Na začátku třetí třetiny však Plzeňští srovnali v podstatě vlastní brankou Lvů a poslali duel do prodloužení. V něm Hradečtí nedokázali využít přesilovku, navíc neproměnili ani jeden z pěti nájezdů. Trestem pak bylo to, že bonusový bod na soutok Labe a Orlice nedoputoval. Nic to však nemění na tom, že hráči z města pod Bílou věží dál vládnou Tipsport extralize.

Po povedeném domácím souboji s libereckými Bílými Tygry neměl hlavní trenér Tomáš Martinec mnoho důvodů sahat do sestavy. Změna tak přišla jen jedna, a to vynucená. Kvůli zranění nemohl nastoupit Michal Dragoun, centra čtvrtého útoku si tak zahrál Roman Kukumberg. Oproti plánu koučů vypadl ze hry Tomáš Vincour, jeho post ve druhé formaci tak převzal Lukáš Vopelka a Mislav Rosandič se přesunul do útoku.

Hradec šel do vedení překvapivě v oslabení

Plzeňští se do utkání vrhli po hlavě a už po deseti vteřinách se ke střele dostal jejich nejnebezpečnější muž – Milan Gulaš. Zpoza brány obdržel pas na vrchol kruhů, jenže trefil jen dobře postaveného Maxwella. O chvíli později dostal stejný hráč indiánů přihrávku na levou stranu a mířil na zadní tyč, i tam však byl gólman Mountfieldu, který následně vychytal snajpra Škody i do třetice. Lvi přestáli 97 sekund dlouhé oslabení ve třech proti pěti a mohli vyrazit směrem kupředu.

Východočeši pak uzamkli soupeře v jeho pásmu a Frodl musel vykopnout střelu Chalupy z pravého kruhu. Lvi přebrali iniciativu, další pokus vyslal na svatyň Plzně Piché, jenže brankář indiánů byl znovu připraven. Následně ale nestačil, když Mountfield překvapivě udeřil ve vlastním oslabení. Zámorský zastavil akci soupeře na obranné modré, nevědomky tak vyslal vpřed Radovana Pavlíka, který přejel půl hřiště a z levého kruhu poslal parádní ranou na zadní tyč v čase 9:07 Hradec do vedení.

V prvním dějství se hrál i nadále zajímavý hokej, v němž se Plzeňští snažili na vedoucí branku Lvů zareagovat, ale Stachova střela z pravého kruhu mířila nad břevno svatyně Maxwella. Z opačné strany pálil Straka, jenž křižně projel pásmem, ale svým pokusem našel jen připravenou náruč gólmana Hradce. Západočeši nakonec dostali puk do sítě, ale bylo to těsně po zaznění první sirény, a tak Mountfield po dvaceti minutách vedl nejtěsnějším možným rozdílem.

Zajímavé akce se střídaly, ale góly nepadaly

Plzeň vstoupila aktivně také do druhého dějství, Straka obdržel bekhendovou přihrávku z pravé strany na osu hřiště a svižnou ranou orazítkoval levou tyč svatyně Východočechů. Hradečtí odpověděli svou akcí, Graňák dostal touš do prostoru mezi kruhy, zamířil, ale jeho přesný projektil zvládl Frodl vyrážečkou zastavit.

Následně proběhla další část souboje Gulaš – Maxwell, útočník Plzně pálil po křižné přihrávce z levé strany, jenže gólman Lvů předvedl parádní přesun i rozštěp a puk betonem zastavil. Lvi šli chvíli poté do situace dva na jednoho. Cingel vzal odpovědnost na sebe, jenže Frodl jeho pokus na vzdálenější tyč zlikvidoval vyrážečkou. Mountfield se tlačil kupředu i nadále, ránu Chalupy z levé strany ale zastavila pouze boční síť.

Maxwell pak znovu vychytal Gulaše, když lapil jeho střelu z vrcholu levého kruhu. Činit se musel také Frodl, který srazil ránu Zámorského od modré čáry před sebe a o zbytek se postarali jeho beci. Závěr dějství byl hodně hektický, nejprve pálil z bezprostřední blízkosti Cingel, ale trefil jen brankáře Plzně. Na druhé straně Denis Kindl nejprve nepřesně vystřelil a následně se snažil obkroužit klec, ale v zakončení mu zabránil Graňák, díky čemuž trval stav 0:1 i po čtyřiceti minutách.

Indiáni šťastně srovnali a poslali duel do prodloužení

Třetí pasáž odstartovala velkou šancí Cingela, jenž však byl při zakončení seknut Pulpánem, a tak jeho bekhendový pokus jen neškodně orazítkoval beton Frodla. Na druhé straně zaměstnal Maxwella ranou z pravého kruhu na zadní tyč Allen, jenže brankář Lvů ramenem zasáhl. Plzeň pak naprostou náhodou srovnala. Chalupa se snažil v oslabení vyhodit puk, jenže trefil jen před bránou stojícího Vojtěcha Němce, od něhož se puk odrazil do sítě Lvů – 1:1.

O chvíli později mohli Západočeši zápas otočit, Kratěna pláchl obraně Mountfieldu, naznačil střelu, ale následně touš ještě potáhl a vypálil, jenže puk z jeho čepele těsně minul pravou tyč klece Lvů. Chalupa pak mohl svou chybu napravit, v oslabení šel sám na Frodla, ale ranou mezi betony ho ani moc neohrozil, brankář Škody už klečel na ledě předem.

Pulpán následně ohrozil bránu Východočechů ostrou ranou z levé strany od modré čáry. Maxwell srazil puk hrudí před sebe a jeho beci ho pak zametli pod něj. Hradecký brankář čaroval i nadále, když parádním semaforem zastavil střelu Jakuba Kindla z levého kruhu. Ze stejného prostoru pak pálil bekhendem i Gulaš, jenže strážce svatyně Lvů ho znovu vychytal. V závěru mohl rozhodnout Miškář, který se snažil vymíchat Frodla, ale ten se bravurně roztáhl, puk zastavil a poslal duel do prodloužení.

Bod navíc zůstal na západě Čech

V prodloužení hráli Lvi po faulu Jakuba Kindla na Radovana Pavlíka přesilovku, v níž si však Mountfield větší šanci nevypracoval. Následně se snažil překonat Maxwella znovu Gulaš, ale ten ho v tomto střetnutí definitivě vynuloval. Těsně před koncem prodloužení parádně zakombinovali Pavlík s Miškářem, ale druhému jmenovanému padl obětavě do střely Vráblík. Rozhodnout tak musely nájezdy. V nich se trefil jediný, vůbec poslední, střelec. Vojtěch Němec předvedl povedenou kličku do forhendu a přisoudil tak Západočechům bod navíc. Lvi i přesto zůstávají na čele extraligy.