út 19.2.2019 | Anna Marie Kokrhounová | Foto: Ivo Dostál / HC Kometa Brno

Z venkovní série 100 % bodů! Hradec přetlačil Kometu 3:0

Tohle se povedlo na jedničku. Podtrženou! Dlouhá venkovní šňůra zápasů je u konce a Hradečtí mohou být více než spokojení. Během čtyř utkání nasbírali dvanáct bodů a svým soupeřům nedovolili více než jednu branku na zápas. Na Kometě začali dobrým výkonem a v první třetině dopravili kotouč za Čiliakova záda hned dvakrát. Ve druhé části úspěšně mařili šance aktivních Moravanů, třetí periodu si Východočeši pohlídali a ještě navýšili vedení po druhé trefě Radka Smoleňáka na konečných 3:0. Brandon Maxwell si navíc připsal první čisté konto v hradeckém dresu!

Před zápasem s brněnskou Kometou v sestavě proběhlo jen pár změn. Do první útočné formace se vrátil Radek Smoleňák, naopak Matej Paulovič zamířil na marodku. Ke svému prvnímu extraligovému zápasu naskočil ve čtvrtém útoku junior Petr Poppel, jeho jmenovec Petr Štindl se ale do sestavy už nevešel. Mezi tři tyče se po třízápasové pauze postavil Brandon Maxwell.

Hradec Kometu přestřílel 11:0 a ujal se vedení

Do utkání vstoupili lépe Moravané a hned od začátku se tlačili do hradecké svatyně. Petr Holík se prokličkoval až před Maxwella, který mu ale pohotově kotouč vypíchl svou hokejkou. Následně se do šance dostávala znovu Kometa a Martin Erat se ocitl sám před hradeckým gólmanem. Ideální střeleckou pozici však prováhal a Brandon Maxwell tak neměl s jeho útočnou akcí vážnější problémy.

Šance si vypracovali také hráči na druhé straně, teč Radka Smoleňáka ale zasáhla pouze tyčku brněnské klece. Kometa vzápětí musela čelit přesilové hře Hradce, kterou Lvi nakonec dokázali využít. Přihrávku Rosandiče ještě Lukáš Cingel zadovkou posílal před branku, tam se však puk odrazil od jednoho z domácích a zapadl do odkryté klece – 0:1. Kometa chtěla na obdrženou branku reagovat, za minutu však vedli Východočeši už o dva góly. Tentokrát se zadařilo Radku Smoleňákovi, který si po levém křídle sjel k brance a jeho střela se od Čiliakova ramene svezla až do sítě.

Hradecké příznivý vývoj utkání nabudil a ještě několikrát ohrozili brněnskou branku. V největší šanci třetiny ujížděl Matěj Chalupa, svůj samostatný únik ale nedokázal dotáhnou do konce, když mu puk v závěrečné fázi utekl od hokejky. Naopak nepříjemný okamžik potkal Petra Koukala, který byl tvrdě dohrán u mantinelu a následně v bolestech odešel do kabiny. Kometa do konce třetiny už nic vymyslet nestihla a do šaten tak Východočeši odcházeli s dvoubrankovým náskokem.

Kometa přitlačila, skórovat se jí ale nepodařilo

Výměna stran svědčila více domácím, kteří začali hradeckou branku ostřelovat ze všech stran. Martin Dočekal měl před sebou dokonce odkrytou svatyni Mountfieldu, avšak mezi tři tyče svou střelu usměrnit nedokázal. Kometa pokračovala v aktivitě. Přečíslení dva na jednoho vyřešil Petr Holík střelou, kterou ale Maxwell ukryl ve své výstroji. I hosté se dostali k několika pokusům, Vincour však ani nadvakrát kotouč za Čiliaka nepropasíroval.

Brno se stále hnalo za vyrovnáním. Velkou šanci měl na své hokejce Petr Holík, který od Zaťoviče obdržel přihrávku těsně před Maxwella. Hradecký gólman se za jeho střelou stihl přesunout a betonem puk vykopnout mimo ohrožení. Čiliak v brance Komety byl také pozorný. Lukáš Vopelka v útočné třetině obral jednoho z Moravanů o kotouč a snažil se zakončit. To se mu však díky pohotovosti slovenského gólmana nepodařilo.

Utkání provázely i tvrdé souboje u hrazení a do kabiny tak musel předčasně zamířit i Michal Dragoun. Lvi se dále snažili své vedení ještě navýšit, ránu Rákose z levého kruhu ale Čiliak vyrazil svým betonem. V závěru prostřední periody si oba celky ještě zahrály ve čtyřech, ani jeden z týmů si však nedokázal vytvořit závažnější šance a po čtyřiceti minutách tak na kostce stále svítilo skóre 2:0 pro Hradec.

Hradec v oslabení navyšoval

V poslední třetině už neměli domácí co ztratit, přechod do útočného pásma se jim ale tolik nedařil a Východočeši je vyháněli daleko od svého brankáře. Dvě minuty důležitého času navíc Kometě ukrojilo oslabení, během kterého mohl brněnské naděje nadobro ukončit Vincour. Jeho střela ale vyletěla vysoko do ochranné sítě. Příležitost skórovat v přesilovce dostali i domácí, tutovou šanci do prázdné brány však nezvládl zakončit Martin Zaťovič.

Už to málem vypadalo, že na Čiliaka sám ujede Patrik Miškář, brněnští obránci se ale včas stihli vrátit a útok hradeckého forvarda zastavili. Brno to stále zkoušelo ze všech pozic, střela Orsavy ale skončila pouze u připraveného Brandona Maxwella. Šest minut před koncem mohli Moravané bojovat ještě v přesilové hře, tu ale nezvládli, když se při vlastním oslabení do mezikruží dostal Radek Smoleňák a svým druhým gólem večera propálil Marka Čiliaka – 0:3.

V posledních minutách utkání už Hradec Kometu do větších šancí nepouštěl a kontroloval hru. Brandon Maxwell se navíc blýskl svou první nulou v sezóně a dovedl svůj tým už k sedmému triumfu nad Kometou v řadě. V tabulce se tedy Hradečtí přehoupli přes plzeňskou Škodovku až na druhé místo.