ne 2.2.2020 | Redakce

Zápas plný zvratů pro Pardubice. Hradec v derby padl 3:4

Na první derby v roce 2020 se hráčům Mountfieldu HK nebude vzpomínat nejlépe. Pardubice šly poprvé do vedení už v 5. minutě a i přes mocnou snahu Hradce vždy odskočily a těsný náskok nakonec nepustily. Lvi měli i kus smůly, když jim nebyla uznána čtvrtá branka, a Dynamo tak v posledním derby této sezóny zvítězilo 4:3. Východočeši tak půjdou do finále Ligy mistrů s hořkou porážkou v zádech.

Trenéři Mountfieldu sestavu oproti poslednímu utkání v Plzni lehce upravili. Odpočinek dostaly mladé pušky Gaspar, Morong a Poppel společně se zkušeným Dragounem. Z osmi beků se přešlo na klasických sedm plus třináct útočníků. Na soupisku naopak přibyli forvardi Kubík, Jergl, uzdravený Perret a nově příchozí Orsava z Brna.

Na každé straně zahřmělo jednou

Začátek utkání pojala obě mužstva aktivně a už od úvodní minuty byly k vidění slušné šance na obou stranách. Vážnější příležitost měl Nedomlel, který nebezpečně vypálil z osy hřiště od modré, ale Kantor srazil jeho pokus lapačkou před sebe a o zbytek se postarali jeho beci. Dynamo udeřilo ze své první možnosti. Lev ztratil ve středu kluziště trestuhodně puk a Pardubice měly před sebou situaci tři na jednoho. Denis Kusý se rozhodl nic nekomplikovat, tvrdě vypálil na zadní tyč a Mazanec byl krátký – 1:0.

Hradec ale obdržený gól zdravě naštval, kopl do vrtule a ve zbytku dějství byl lepším týmem. Vyrovnání přišlo v čase 8:42. Jergl obkroužil pásmo a nahrál na pravou stranu k modré čáře Filipu Pavlíkovi, bomber Lvů vypálil tak tvrdě, jak umí jen on a trefil před bránou stojícího Radima Šaldu, od jehož brusle se puk odrazil do sítě – 1:1! A Mountfield útočil dál, Cingel vybojoval ve své třetině kotouč a rychle přešel kluziště, přičemž ho doplnil Smoleňák, takže vznikla situace dva na jednoho. Po přesném pasu prvního jmenovaného však pálil kapitán Lvů jen vysoko nad.

Pardubice působily od páté minuty poněkud bezradným dojmem a spíš jen přihlížely nájezdům svého nedalekého souseda, který si vytvářel další příležitosti. V jedné z nich se po shluku v mezikruží objevil Jergl sám před Kantorem bekhendový pokus útočníka Hradce však mířil pouze do náruče gólmana Dynama. Další zásah už prvních dvacet minut nepřineslo, takže se šlo do kabin za stavu 1:1.

Start třetiny pro Mountfield, závěr pro Dynamo

Do druhého dějství skočili Lvi jako skutečné šelmy. Skórovali již za 36 sekund. Chalupa zavezl kotouč do rohu kluziště a trpělivě počkal, až mu dojedou spoluhráči z druhé vlny. Jedním z nich byl také Radek Smoleňák, jenž dostal zpětnou přihrávku na pravou stranu k modré čáře a přízemní ranou poslal touš na bránu. Kantor přes skvěle clonícího Cingela neviděl vůbec nic a Hradec tak dokonal obrat a vedl 2:1.

Svěřenci tandemu Martinec – Růžička si udržovali aktivitu na svých hokejkách a Pardubice se dostávaly do šancí jen sporadicky. Zato Mountfield občas zahrozil. Klíma šikovně prohodil obránce a tvrdě vypálil od pravého mantinelu, jeho razantní projektil jen těsně minul břevno klece Dynama. Za chvíli šli do situace dva na jednoho Cingel s Chalupou, ale první jmenovaný si musel po zisku kotouče ve středním pásmu srovnat puk na hokejce, a tak i díky padajícímu bekovi touš na svého parťáka neprocpal.

Tým jižněji položeného města se dostal do šance až po deseti minutách, po chybné rozehrávce se snažil Šalda paží odstrčit puk do bezpečí, ale ten skončil na hokejce Kousala, jenž ranou z ideálního prostoru mezi kruhy mířil pouze těsně nad. 8 vteřin před koncem dějství však Robert Kousal dostal další příležitost, protáhl se skrz beky Lvů a stanul tváří v tvář Mazancovi, jehož ranou na zadní tyč propálil a srovnal na 2:2, což bylo skóre, které platilo i po druhé siréně.

Třikrát video a hořký konec pro Hradec

Úvodní tlak si ve třetím dějství vytvořily Pardubice, Zacharčuk tvrdě vypálil z pravé strany od modré čáry, jenže Mazanec se bleskurychle přesunul a vyrážečkou zlikvidoval nebezpečný projektil. V čase 43:50 se Dynamo ujalo vedení, Paulovič nastřelil kotouč z pravé strany do brankoviště a po teči Matěje Blümela se puk dostal za brankovou čáru.

Hradec ale odpověděl za necelé čtyři minuty, Cingel si sjel z levého hrazení a přihrál do předbrankového prostoru, odkud nekompromisní ranou srovnal Oscar Eklund. Za chvíli dal Mountfield další gól, a to ukázkový. Aleš Jergl unikl bekům Pardubic a parádní forhendovou kličkou zasunul za beton Kantora. Sudí však branku neuznali kvůli tomu, že Kantor vykopl bránu z postavení těsně předtím, než touš přešel čáru, a následně nařídili jen buly před klecí celku z města perníku.

A osudová reakce na sebe nenechala dlouho čekat, Jan Mandát se za chvíli objevil v předbrankovém prostoru a i když se Mazanec nejprve vytáhl skvělým zákrokem, na dorážku už byl krátký. Lvi se už vzpamatovat nedokázali, ačkoliv měli v utkání převahu, kvůli zbytečným chybám v obraně si body neodnesli.

Oskars Cibulskis 0 0 0 -2 0