ne 19.9.2021 | Jan Vavřina | Foto: David Peška / PSG Berani Zlín

Ze Zlína se dvěma body. Aktivnější Hradec zvítězil po nájezdech

Napínavou podívanou přineslo 5. kolo nejvyšší soutěže. Hradečtí byli na ledě Zlína po celé utkání aktivnější, soupeře přestříleli 47:22 a dvakrát vedli. Jenže Berani dokázali pokaždé korigovat a dotáhli utkání do nastaveného času. V něm gól nepadl, následné nájezdy pak nabídly 9 sérií! V té poslední uspěl Filip Pavlík, a protože Štěpán Lukeš Bedřicha Köhlera podruhé ze tří pokusů vychytal, zapsal Mountfield třetí výhru v řadě.

Po úspěšném domácím představení nebylo třeba radikálně sahat do sestavy, k nějakým kosmetickým změnám ale přeci jen došlo. Pozice brankáře a defenzivní řady zůstaly beze změn, stejně tak první dva útoky. Do toho třetího se posunul Kelly Klíma, ve čtvrtém se vedle Pilaře a Kevina Klímy poprvé v soutěžním utkání představil Patrik Lamper. Mimo hru naopak zůstal Petr Koukal.

Hradec opět skóroval v prvním střídání

Stejně jako v loňské sezóně i letos se z hradeckých hráčů stali experti na branky v úvodních minutách. Proti Kladnu stačilo Smoleňákovi 20 vteřin, ve Zlíně to trvalo jen o dvě vteřiny déle. Hned v prvním střídání totiž Aleš Jergl nabral rychlost a taky puk na čepel, projel celé hřiště a precizním bekhendovým blafákem otevřel skóre. Zlínští se rychle oklepali a několikrát soupeře dostali pod tlak, vyložené šance ale chyběly.

Stačilo však jedno hradecké vyloučení a bylo srovnáno. Zlín se správně rozestavil v pásmu, Kubiš vypálil z vrcholku kruhu a puk se následně odrazil od betonu Lukeše před Tomáše Mikúše, který už měl před odkrytou klecí jednoduchou práci. Lvi se snažili odpovědět taktéž v početní výhodě, jenže Oksanenovu bombu z první brilantně zastavil Kašík svou lapačkou. Z následného tlaku to ještě z dobrých pozic zkoušel Jergl, zlínský gólman však byl pozorný.

Když se blížil konec periody, začala se hra nepříjemně kouskovat a oba týmy se opakovaně dopouštěly prohřešků proti pravidlům. Tempo tak znatelně opadlo a stejně tak ubylo i šancí na obou stranách. K dalším musela Lvům dopomoci přesilovka, to když Smoleňák dostal od Lalancetta přesný křižný pas, ale než si srovnal puk na čepeli, Kašík se stihl skvěle přesunout. V samém závěru třetiny ještě došlo k pěstní rozmíšce mezi Kubišem a Kellym Klímou, ale stav zůstal nezměněn.

Vyrovnaná druhá třetina branku nepřinesla

Zdálo by se, že po první třetině už budou hráči v tempu a navíc, že už budou mít seřízená mířidla. Velmi často z holí ale létaly nepřesné projektily, do kterých gólmani ani nemuseli sahat. Zejména Oksanen se dokázal dostávat do slušných střeleckých pozic, zamířit do černého nebo alespoň mezi tři tyče se mu však vůbec nedařilo. A i když se hra přelévala ze strany na stranu, příliš vzruchu úvodní minuty nepřinesly.

Gólová možnost přišla jako první na straně Beranů a hned byla obrovská. Šlahař parádně pasem skrz pásmo našel Köhlera, který ještě vylepšil pozici pro Žižku. Zlínský veterán ale sám před Lukešem selhal. Na druhé straně rozčeřila stojaté vody před Kašíkem čtvrtá pětka Hradce, ale ani Lamper z voleje ani Kalina od modré zlínského gólmana nepřekonali.

Ještě blíž k tomu měl znovu v přesilové hře Lev, který svižnou ranou tahákem trefil horní tyč zlínské brány. Posledním výraznějším momentem bylo přečíslení Zlína, které ale parádně dobruslil Nedomlel. Ten obětavě padl k zemi a zablokoval přihrávku Hejcmana a tak Berani ani nezakončili. Po čtyřiceti minutách tedy platil stejný stav jako po dvaceti.

Lvi podruhé vedli, Berani znovu dorovnali z přesilovky

Úvod třetí části vyšel lépe hostům z Hradce Králové. Blain nejprve vybojoval faul na svou osobu a v následné hře ve čtyřech přišel druhý zářný moment pro Aleše Jergla. Ten obkroužil pásmo, na modré čáře puk nahodil do ohně a i díky dobré cloně Jordanna Perreta puk propadl mezi betony brankáře Kašíka. Bylo sympatické, že se Lvi po tomto gólu nezatáhli a stále vyvíjeli aktivitu směrem vpřed.

Mountfield nadále držel svého soupeře zkrátka, nepouštěl ho do vyložených šancí, ba ani do střeleckých pokusů. To mohlo představovat riziko pro Lukeše, který se v brance nemohl dostatečně rozehřát. Pokud už na něj ale letěl nějaký puk, působil sebejistě. Na přesilovkovou dělovku Zdeňka Okála z první však nedosáhl a Zlín tak opět vyrovnal v početní výhodě.

Závěrečné minuty patřily jednoznačně Hradci. Defenzívě Beranů nejprve při hře ve čtyřech hodně zamotala hlavy dvojčata Klímovi, když po Kevinově přenechání zakončoval zblízka Kelly. Poté ještě obrovskou šanci spálil Orsava, který tečoval střílený pas přímo před Kašíkem a k rozhodující brance chybělo pár centimetrů. A když v závěru na druhé straně Kubiš těsně přestřelil horní tyč, šlo se do nastavení.

V prodloužení gól nepadl, nájezdy rozsekl Pavlík

Úvod prodloužení přinesl aktivitu hostů, Jergl si věřil a v náznaku přečíslení sám perfektně vypálil. Kašík byl ale na bližší tyči se svou lapačkou pozorný a hlavně dostatečně rychlý. Zlín se ze soupeřova tlaku nemohl vymanit a za celých pět minut si pořádně nesáhl na puk nebo se s ním sotva dostal za polovinu. Když se mu to povedlo, zasáhl v poslední půlminutě Fryšara jen boční síť a rozhodnout tak musely samostatné nájezdy.

Rozuzlení nakonec přišlo až v deváté sérii nájezdů. Za Zlín skóroval pouze Köhler, za Mountfield nejprve přesnou ranou pod víko srovnal Kelly Klíma a svým typickým způsobem, tedy ranou nad beton rozhodl o bonusovém bodu Filip Pavlík. Hradec si tak připsal třetí výhru v řadě.