st 5.4.2023 | Lukáš Foff

Žolík hrdinou! V prodloužení rozhodl o výhře Patrik Miškář

126 minut se čekalo v sérii Vítkovic s Hradcem na první gól a pak padly tři v rozmezí necelých čtyř minut. V tu chvíli vedli domácí 2:1, ale Lvi se nevzdali a dvěma brankami, které extrémně dlouho zkoumalo video, otočili vývoj. 230 vteřin do konce srovnal Graem McCormack a v prodloužení se velmi rychle prosadil hradecký odchovanec Patrik Miškář, který se přitom v sestavě objevil po roce a devíti dnech.

🥳

Nesmírně děkujeme za podporu, Hradečáci 👌 Šťastnou cestu domů a uvidíme se v sobotu 🥰 🎟️ mountfieldhk.cz/vstupenky

Zveřejnil(a) Mountfield HK dne Středa 5. dubna 2023

Hradečtí trenéři byli opět nuceni sáhnout do sestavy, protože pro zranění nemohl nastoupit železný muž extraligy Jakub Lev. Jeho série se tedy zastavila na 659 utkáních v řadě, ve kterých účinkoval. Jeho místo na centru první formace zastal Patrik Miškář.

Ostravar aréna viděla pátou bezgólovou třetinu v řadě

Druhé semifinále začalo zhurta, protože už ve druhé minutě se do tutové šance dostal Roberts Bukarts, který ale ze dvou metrů přestřelil bránu Matěje Machovského. Ve čtvrté minutě potřetí v sérii fauloval Peter Krieger a nově složená hradecká přesilovková formace měla pár zajímavých náznaků, jenomže ke gólu to přes Aleše Stezku nevedlo.

V 11. minutě agilní Jordann Perret vybojoval na svou osobu druhý faul a po střele Filipa Pavlíka nebezpečně dorážel Mislav Rosandič, jenomže ke smůle hostujícího týmu zamířil o kousek vedle. Zřejmě největší šance první třetiny se zrodila v čase 14:15, kdy Dominik Lakatoš načasoval prudkou přihrávku na hůl Robertse Bukartse, ale ten podruhé v zápase selhal, tentokrát tečoval puk těsně vedle pravé tyče.

Obě mužstva pokračovala v hraní ze zajištěných obran, takže větší příležitosti byly k vidění zřídka. Do pozice připomínající šanci se dostal Aleš Jergl v 17. minutě, ale jeho střela trefila Stezku přesně do výstroje. Těsně před koncem třetiny se ještě k ohrožení brány dostala aktivní dvojice Ethan Werek – Jan Eberle, ale ani ta nezaznamenala sukces. Richard Jarůšek se ještě pokusil Kanaďana vyprovokovat k potyčce, ale ten se nenechal. S připočtením prodloužení v úvodním semifinále tak diváci ve vítkovické hale čekali na gól ze hry už pět třetin.

Domácí tlačili v přesilovkách a trefili i břevno

Druhá dvacetiminutovka odstartovala solidní šancí Mountfieldu HK, protože Jergl s Lalancettem jeli proti jedinému bekovi. První jmenovaný se rozhodl pro přihrávku žabičkou, ale poslal ji příliš dlouhou, takže Kanaďan jen marně promáchl. Ostravané přidali na důrazu, což vyvolalo ve 28. minutě první vážnější strkanici, po které se pokračovalo ve čtyřech na obou stranách. Hradečtí v tomto počtu dostali ještě jednou šanci k přečíslení, kterou táhl Radovan Pavlík a ten se tentokrát rozhodl střílet sám, jenomže domácí brankář vytrčil svoji vyrážečku přesně.

Vítkovice měly ve druhé třetině více ze hry a Machovský musel dávat dobrý pozor. Zvlášť poté, co nejprve byli za vzájemnou potyčku vyloučeni Štohanzl a Lakatoš a vzápětí se ke svému spoluhráči přidal na trestné lavici i Perret. Přesilovka čtyři na tři byla pro Rideru velkou možností a málem ji využila. Na hradeckého gólmana létalo spoustu střel, až jedna zazvonila o břevno a dopadla těsně před brankovou čáru.

Lvi oslabení ubránili, jenomže prakticky okamžitě po jeho vypršení se dalšího faulu dopustil Bohumil Jank. Východočechům docházely síly, ale dvakrát měli štěstí, protože Mueller i Bukarts při střelách zlomili hokejky. Zbytek početní nevýhody už Hradec přestál a byl velmi rád, že prostřední perioda skončila. Neuvěřitelná série bez branky ze hry tak pokračovala dál.

Najednou to šlo! Ve třetí části padly čtyři góly

Ve třetí třetině najednou odpadly zábrany a začal se hrát aktivní útočný hokej. Hned zkraje jel sám na Machovského Lindberg, ale svůj bekhendový blafák poslal hodně vedle brány. Ve 46. minutě fauloval v brankovišti soupeře Matěj Machovský a Vítkovice prolomily střelecké trápení. Golfákem dal první gól ze hry v sérii po 126 minutách Dominik Lakatoš – 1:0.

Hradečtí branku rozporovali výzvou, ale úspěšní nebyli, takže museli zvládnout oslabení. To se jim podařilo, ale v plném počtu se dlouho nehrálo. Za potyčku byli vyloučeni Miškář a Stehlík a ve hře čtyři na čtyři se jako první prosadili Lvi. V čase 48:49 dostal od Perreta mezi kruhy krásnou přihrávku Jérémie Blain a bez přípravy ji poslal do sítě. Po 67 sekundách ale Ostravar aréna vypukla radostí podruhé, protože pas Patrika Kocha směřující před bránu se odrazil od brusle Petra Kaliny a skončil za Machovským – 2:1.

Hradec Králové ale nehodlal složit zbraně a začal hrát velmi aktivně. Ridera se vydržela bránit až do 57. minuty, ale přesto Stezka podruhé kapituloval. Oliver Okuliar na hraně brankoviště skvěle clonil domácímu brankáři a toho využil krásnou ranou Graeme McCormack. Na základě výzvy Vítkovic situaci sudí zkoumali extrémně dlouho, ale nakonec rozhodli ve prospěch útočícího týmu. Východočeši tak měli šanci rozhodnout v přesilovce, ale Radek Smoleňák na brankovišti trefil pouze reprezentačního gólmana a podruhé v řadě se tak šlo do prodloužení.

Snový návrat do sestavy, Miškář bruslí rozhodl

Prodloužení bylo v režii hostů, kteří si vypracovali šanci hned na začátku, ale tu Aleš Stezka ještě ustál. V čase 61:59 ale všichni fanoušci Hradce Králové vyskočili metr do vzduchu. Z levé strany nahodil puk do brankoviště Ethan Werek a velmi důrazný byl Patrik Miškář, který nejprve puk trefil hokejkou do betonu Stezky a pak jej bruslí dopravil do sítě. Rozhodčí opět velmi dlouho zkoumali, jestli branka může být uznána a nakonec shledali, že ano. Hrdinou se tak stal hráč, který nahradil zraněného Jakuba Lva a v hradeckém dresu se objevil po roce a devíti dnech. Lvi tak pojedou na východ Čech s vedením 2:0.