pá 16.9.2022 | Jan Brůna

Ztracené vedení a prohra po prodloužení. Lvi podlehli Liberci

Dlouho se v ČPP Aréně čekalo na gól a diváci sledovali hlavně souboj kvalitních obran. Půst nakonec prolomil ve 46. minutě Filip Pavlík, který se stal prvním střelcem Hradce v nové sezoně. Na něj ale ještě před koncem základní hrací doby navázal Tomáš Filippi a šlo se do prodloužení, v němž přiřkl hostům dva body a první výhru v ročníku Uvis Balinskis. Dvě přesilovkové branky tak znamenaly, že Lvi na úvod těsně padli, stejně jako před rokem se stejným soupeřem.

Hradečtí trenéři sáhli oproti generálce s Frölundou k několika změnám v sestavě. Obrana se zúžila z osmi členů na šest, vypadli Michael Gaspar a River Rymsha. Pospolu zůstala jen lajna Radka Smoleňáka, do útoku se po zranění vrátil Aleš Jergl na úkor Jana Veselého. Rodák z Kroměříže naskočil vedle dvojčat Klímových v první letce. Marek Zachar nastoupil s rychlíky Radovanem Pavlíkem a Oliverem Okuliarem.

Úvodní část ve znamení souboje obran

Hosté zvolili na ledě soupeře rychlý nástup a v prvních momentech hry Mountfield příliš nepouštěli ven z obranného pásma. A když se tak stalo, nachytali se domácí na ofsajd. Liberec si také vypracoval úvodní šance a mohl si pomoci přesilovkou, jenže v té ujel bekům Zachar, avšak zakončení mu naštěstí pro Tygry nevyšlo.

V početní výhodě se stihl probojovat před Jana Růžičku ještě Martin Faško-Rudáš, hradecký brankář ho ale zblízka vychytal lapačkou. Lvi se pořádně dostali do útočného pásma až před polovinou úvodní třetiny a nechybělo moc a mohli slavit, když se nahozený puk odrazil od hole hráče mířícího na střídačku k Zacharovi, který těsně minul. Na opačné straně hřiště zasáhl Růžička proti dorážce Ondřeje Vitáska.

Východočeši se konečně na delší dobu podívali dopředu a hned přišly zajímavé šance – Graeme McCormack pálil od modré čáry kousek vedle, Smoleňák zase těsně nad břevno. Hráči zpod Ještědu následně dobře ubránili přesilovku Mountfieldu a souboj zadních řad pokračoval i nadále. Adam Najman po svém průniku napálil jen gólmana a nejblíže k úspěšné trefě měl Michal Bulíř, jenž otřel svoji bombu o tyčku. A když ze závaru před Petrem Kváčou nic nebylo, šlo se do šaten za stavu 0:0.

Urputná bitva pokračovala, Lvi neproměnili nájezd

Domácí zaznamenali o poznání lepší start než do prvního dějství a vypracovali si několik střel, ta Nikity Ščerbaka letěla ovšem jen doprostřed brány. Po hezké souhře se snažil zblízka dorážet Martin Štohanzl a neuspěl ani Okuliar po velké chybě Mislava Rosandiče, když neprocpal kotouč mezi tři tyče.

Domácí mohli navázat na svůj tlak v přesilové hře a Smoleňák během ní málem dopravil touš do sítě, ale Hradci nebylo přáno. Následně měl více možností liberecký tým, jenž si zahrál i ve výhodě 4 proti 3, střelou ze slotu ovšem těsně minul klec.

Již potřetí v řadě se ocitl v samostatném úniku Zachar, zatažení protihráčem rozhodčí jako faul nevyhodnotil. To až následný zákrok na Okuliara, který rovněž ujížděl sám na kasu, a tak se konal nájezd. Faulovaný hráč ovšem vůbec netrefil určený prostor a Tygři přežili dosud největší příležitost soupeře. Lvi byli i poté střelecky aktivnější a Zachar už zase pospíchal dopředu, tentokrát mu však překazila postup přerušená hra.

Domácí otevřeli skóre, Tygři ale v závěru vyrovnali

Mountfield se od začátku poslední třetiny držel v útoku a soupeři nedal čuchnout. Zachar prověřil pozornost Kváči ranou za modrou, větší možnost měl však na své holi Okuliar. Slovenský forvard dorážel do odkryté svatyně a zřejmě trefil brusli bránícího hráče. Vadit mu to ale nemuselo, jelikož o chvíli později prolomil obranný val Filip Pavlík, jehož schovaná střela prošla k tyči i díky skvělé cloně Bohumila Janka. Fanoušci v ČPP Aréně se dočkali – 1:0.

Hradec byl na koni a mohl navýšit skóre, jenže souhra Radovana Pavlíka se Zacharem jen těsně brankou neskončila. Hosté se pokusili vrátit do útoku, naráželi však na dobře organizovanou defenzívu Lvů. Hra poté musela být přerušena, ovšem kvůli události v hledišti a do akce museli zdravotníci. Vše dobře dopadlo a mohlo se pokračovat.

Liberečtí nakonec ustáli všechny šance Východočechů na potvrzení vítězství a sami se natlačili do pásma. Naskytla se jim ideální příležitost, když dvě minuty před koncem dostali přesilovku, kterou i přes dobré zákroky Růžičky nakonec střelou mezi gólmana a konstrukci využil Tomáš Filippi a bylo srovnáno na 1:1. Jelikož tento stav vydržel do závěrečné sirény, pokračovalo se prodloužením.

V nastavení udeřili hosté a brali dva body

Hokejisté zpod Ještědu měli na startu prodloužení lepší výchozí pozici, jelikož si do něj přenesli početní výhodu. Po několika náznacích se nakonec v pravém kruhu do puku opřel Uvis Balinskis a prostřelil Růžičku. Zařídil tak svému mužstvu dva body, zatímco Hradečtí svému sokovi porážku ze startu minulého ročníku nevrátili.