Diskuzní fórum

Pokud chcete diskutovat, prosím přihlaste se, nebo si vytvořte nový účet.
Není ten hokej přece krásná hra?Ať uděláme krok doleva nebo doprava stejně šlápneme jen do houna.Proto asi existují ty "svobodný volby" na světě. Smajlík
Množství rtuti a chlororganických látek ve vodě a půdě na některých místech tisíckrát až milionkrát přesahuje limity doporučené Světovou zdravotní organizací (WHO). Zdejší voda je přitom místními obyvateli stále používána k pití a na umývání.

Odpovědná péče, nebo katastrofa na pokračování?
Když společnost Union Carbide továrnu opustila, „zapomněla“ v ní obrovské množství nebezpečných jedů. Zanechala obyvatelům Bhópálu otrávenou podzemní vodu a jedovaté dědictví, které ještě dnes ohrožuje jejich zdraví. Za to však nový majitel, společnost DOW, odmítá nést odpovědnost. Firmu nezajímá, že asi 20 000 lidí žijících v okolí chemičky nemá dnes jinou možnost než používat vodu zamořenou toxickými látkami. Neblahým zdravotním účinkům toxických látek je tak vystavena už druhá generace a postižené děti se už začínají rodit dětem těch, kteří zažili osudnou prosincovou noc. Smajlík
Ti komouši a demokrati.Kdo je větší houno,kdo ví.

Ty auta.
Jestliže se v Německu vysloví termín Porsche, jde o automobil, automobilový průmysl. Jestliže se vysloví stejný termín ve Vratislavicích, které nemají s výrobou automobilů nic společného, jde o konkrétní osobu, která má nacistickou minulost. Tato fakta nejsou v ´památníku´ samozřejmě uvedena," zlobí se Jirásko.V Německu žil a něco podobného by tam prý nebylo myslitelné.

Poukazuje na to, že zakladatel automobilky Volkswagen byl členem NSDAP, vysoký důstojník zločineckých jednotek SS. Mimo jiné mu byl propůjčen prsten s umrlčí lebkou (Totenkopfring), který dostal od šéfa SS Himmlera. Upozorňuje i na to, Ferdinand Porsche byl vyznamenán Řádem válečného záslužného kříže. Vyznamenání založeného Hitlerem v době třetí říše. Smajlík

Takový Hugo Boss byl jen neúspěšný krejčí, ale když vstoupil k nacistům, kterým pak navrhnul a začal šít uniformy, jeho firma šla raketově nahoru. Podobný příběh, jako Porscheho firma. Podobně, jako si u nás v kariéře pomáhal kdekdo za komunistů tím, že k nim vstoupil. Porsche je nadto odsouzený válečný zločinec, který ve svém podniku zneužíval práci vězňů.

Srát na to všechno.Ať žije hokej a lidi co opravdu nejsou jen ovce,ale dokážou být vlkem. Smajlík

Chemická havárie…
V noci z 2. na 3. prosince 1984 došlo v indickém Bhópálu k největší průmyslové havárii v historii. Z chemičky patřící americké firmě Union Carbide (dnes součást DOW Chemicals) uniklo více než 40 tun metylisokyanátu, kyanovodíku a dalších smrtelně nebezpečných plynů. Do chemického reaktoru vniklo větší množství vody, což vyvolalo bouřlivou reakci a ta vedla k obrovskému zvýšení tlaku a teploty. Vítr pak roznesl smrtící chemický koktejl do okolí. Podle svědectví místních obyvatel nikdo nebyl varován, protože poplašné zařízení prý bylo vypnuto.

…a její oběti
Účinek jedů na lidi žijící v okolí chemičky byl strašlivý. Mnozí zemřeli ve svých postelích. Jiní se osleplí vypotáceli ze svých domů, dusili se a zemřeli na ulici. Ještě více lidí zemřelo později v centrech první pomoci a v nemocnici. Toxické plyny lidem „spálily“ tkáně očí a plic, vstoupily do krevního řečiště a poškodily řadu dalších tělesných systémů. Prvními akutními příznaky u postižených byly zvracení a pocity pálení v očích, nose a krku. Smrt většinou způsobilo respirační selhání. U některých způsobily toxické plyny tak masivní vnitřní sekreci, že se plíce zaplnily tekutinou. U jiných vedlo k udušení křečovité stažení dýchacích cest. Mnoho z těch, kteří přežili první den, bylo nalezeno s poškozenými plicními funkcemi. U obětí, které katastrofu přežily, prokázaly lékařské studie neurologické symptomy zahrnující bolesti hlavy, poruchy rovnováhy, depresi, únavu, vyčerpání, podrážděnost, ale také poškození a abnormality trávicí trubice, pohybového aparátu, rozmnožovacího a imunitního systému. Během jediné noci zde na následky otravy zemřelo několik tisíc lidí. Další stovky tisíc byly postiženy a trpí následky této havárie dodnes.

Živí závidí mrtvým
Vzhledem k rozsahu katastrofy se přesné údaje o počtu obětí havárie asi nikdy nepodaří zjistit. Během prvních tří dnů zahynulo asi 8 000 lidí. Dodnes už má chemička na svědomí asi 20 000 mrtvých a na následky postižení prý v průměru každý den umírá jeden člověk. Celkem bylo postiženo asi 520 000 lidí.

Společnost Union Carbide byla po havárii požádána, aby co nejdřív odškodnila alespoň ty, kteří zůstali trvale neschopní práce. Firma však odmítla zaplatit 220 milionů dolarů, které v rámci takzvaného předběžného vyrovnání požadovaly organizace sdružující oběti katastrofy. Společnost raději po léta platila armádu právníků, kterým se úspěšně dařilo prodlužovat nekonečné soudní spory.

V roce 1989 – po pěti letech – se indická vláda rozhodla přistoupit na mimosoudní vyrovnání ve výši 470 milionů dolarů. Výplata odškodnění činila 270 až 530 dolarů na osobu. To postiženým často nestačilo ani k zaplacení nutné lékařské péče za pět let, které od katastrofy uplynuly. Přitom mnozí z těchto lidí a jejich dětí jsou nemocní i nadále a patrně zůstanou nemocní po celý život. Přibližně 150 000 lidí stále potřebuje akutní lékařskou péči, ale kompenzace se na ně nevztahují. Mnozí postižení říkají, že by bylo lepší, kdyby bývali zemřeli hned po havárii…

Nikdo není odpovědný?
Havárie v Bhópálu je učebnicovým příkladem toho, jak chemický průmysl odmítá přijmout odpovědnost za škody, které prokazatelně spáchal. V roce 1999 společnost Union Carbide fúzovala s firmou DOW Chemicals (dále jen DOW). DOW zakoupil Union Carbide za 9,3 miliardy dolarů, čímž vznikla druhá největší chemická společnost na světě. Roční příjmy DOW dnes činí přes 20 miliard dolarů a jeho majetek přes 30 miliard dolarů. DOW však nekoupil pouze majetek společnosti Union Carbide, ale je odpovědný i za její závazky. Odpovědnost za tragédii v Bhópálu však odmítá připustit. Prý proto, že právní odpovědnost je stále ještě zkoumána americkými soudy. Od roku 1984 bylo jménem obětí a přeživších ve snaze získat přiměřenou kompenzaci zahájeno u amerických federálních soudů přes 140 případů. Tyto soudní pře pokračují dodnes.

Stovky tun jedů a otrávená voda
Společnost Union Carbide svůj závod ihned po havárii opustila, ponechala oběti jejich osudu a zanechala na místě jedovaté dědictví. Nedávné výzkumy ukázaly, že místo havárie a jeho okolí je stále kontaminováno vysoce toxickými látkami. Katastrofa v Bhópálu tak nenápadně pokračuje dodnes.

Experti Greenpeace v roce 1999 celý komplex opuštěné chemičky prohlédli, aby zhodnotili ekologickou situaci v místě havárie i v jeho okolí. Vědecký tým nalezl a zdokumentoval nezajištěné skládky jedovatých pesticidů a dalších nebezpečných odpadů rozptýlené po celém areálu. Analýzy prokázaly závažnou kontaminaci půdy i podzemních zásob pitné vody těžkými kovy a chlorovanými chemikáliemi.

Ve vzorcích půdy byly nalezeny například rtuť, olovo, nikl, měď, chrom, hexachlorcyklohexan, chlorbenzeny a další nebezpečné látky. Zamoření areálu a jeho okolí bylo způsobeno jak samotným provozem chemičky, tak i pozdějšími úniky toxických odpadů po havárii.

Množství rtuti a chlororganick / Příspěvěk byl moc dlouhý a proto byl uříznut.
Nevědomost neomlouvá.
Řepka vykvetla kvůli teplu moc brzo, její pyl je všude. Za žlutá auta ve městech ale nemůže
Uprostřed měst to bývají vetšinou jehličnany, které dokážou pokrýt pylem kapoty aut. Smajlík Smajlík

Pokud ale lidé na Václavském náměstí volají po slušné vládě a slušném premiérovi, tak jakkoli jsou mi ta hesla sympatická, míjejí se podle mě s realitou. To by totiž museli demonstrovat posledních třicet let, protože po listopadu 1989 jsme se s žádnými slušnými lidmi v politice nepotkali, a jestli ano, velice brzy z ní zmizeli.

Státnímu zastupitelství osobně věřím, není to poprvé ani naposledy, co čelí nějakým tlakům. Ohrožení nezávislosti justice nepřišlo s Andrejem Babišem, stačí si připomenout kauzu Čunek. Přesvědčení demonstrantů, že Babiš je jakousi žábou na prameni, který jinak vydává čistou vodu, je možná pochopitelné, ale není správné.

Andrej Babiš je produktem systému, který tu vznikal v 90. letech minulého století za aktivní spolupráce všech tzv. demokratických stran, které proti němu nyní brojí. Ne že by to často nedělaly oprávněně, ale fakt je, že Babiš získal obrovský majetek právě v letech, kdy platila hesla o předbíhání ekonomiky před právem, nerozlišení čistých a špinavých peněz, potřebě zhasnout, aby se zprivatizoval komunistický majetek atd.

Když dnes ODS a TOP 09, konkrétně pan Kalousek, označují Babiše za zloděje a podvodníka, tak bohužel platí, že oni přispěli ke zrození Babiše a řady dalších českých oligarchů, kteří zásadním způsobem ovlivňují českou politiku. Sice nejsme úplně na Ukrajině, ale musíme si nalít čistého vína v otázce, do jaké míry my jako občané u voleb rozhodujeme o směřování České republiky a do jaké míry se ta skutečná rozhodnutí odehrávají někde v zákulisí vlivných podnikatelských a lobbistických skupin.

Andrej Babiš udělal jen to, že zrušil vazbu mezi lobbisty, politickými stranami a konkrétními firmami a sám sobě je politikem, lobbistou i tou firmou, která prosazuje svoje zájmy. Model Agrofertu je akorát do očí bijící.

To určitě ano. Babiš jako otevřený oligarcha nám paradoxně odkryl skutečnost. Nedělejme si iluze, že to je jen Andrej Babiš, to je totiž základní omyl všech 120 tisíc lidí, kteří se v úterý shromáždili na Václavském náměstí. Jde o systémový problém. Po třiceti letech znovu bojujeme snad ne o demokracii, ale o její charakter.

A ta nestojí a nepadá s Andrejem Babišem a Marií Benešovou. I kdyby nakrásně tito dva lidé odešli, na systému se nezmění vůbec nic. Představa, že odvoláme Babiše a hned nastane ráj na zemi a přijdou slušní lidé, je naivní. Vždyť oni nejsou ani v těch tradičních stranách. Navíc jsme v situaci, kdy se zásadně mění ekonomický model světa, přecházíme ke čtvrté průmyslové revoluci, k digitalizaci, robotizaci atd. Žádná ze stran, vládních či opozičních, nepředstavila reálný, smysluplný program pro Českou republiku jak v oblasti klimatické změny, tak v přechodu od montoven k digitální vzdělanostní společnosti.
Jakkoliv je sympatické, že lidem není lhostejné, co se kolem nich děje, a jdou svůj názor vyjádřit na náměstí, jsem trochu skeptický k přetavení občanského vzdoru v konkrétní politickou akci. Myslím, že ani Babiš z toho nemá strach, protože na náměstí nechodí lidé, kteří ho volí.

Drtivá většina z nich jsou velmi dobře situovaní absolventi nebo studenti vysokých škol. Znám řadu podnikatelů, kteří tam tráví večery s manželkami, rodinami a přáteli. To nejsou návštěvníci třetí nebo čtvrté cenové skupiny, naopak. Profitují z procesu globalizace a tuzemského vývoje za posledních třiceti let. Jezdí tam také lidé z jiných měst, ale i ty můžeme považovat za elitu.

Nejsou to voliči ze severních Čech a Moravy, kteří dali hlas Miloši Zemanovi nebo hnutí ANO či SPD. Zdá se, že na tuto skupinu na rozdíl od listopadu 1989 se tento protestní étos ani nerozšíří. Ona je totiž s touto vládou spokojená, dostává od ní nemalé sociální benefity, vnímá, že rostou důchody a platy státních zaměstnanců.
Venkov se diví, co ti Pražáci blbnou. Má se dnes totiž dobře, rozhodně lépe než za pravicových vlád. Naopak strach má Babiš z toho, co přijde z Bruselu.
Ta politika je opravdu legrační a proto na ni sééééru. Smajlík

Když už se kecá o sračce jménem Černobyl,tak je třeba i vědět něco o sračce jménem Bhopál z roku 1984.

Během jediné noci zabila americká chemická továrna v indickém Bhópálu více lidi než teroristé při útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku. Tisíce mrtvých v srdci Ameriky vyvolaly vojenskou operaci v Afghánistánu s cílem potrestat viníky, trosky budov byly ani ne po roce odklizeny a rodiny obětí obdržely velkorysé odškodnění. Ale v Indii pokračuje chemická katastrofa. Opuštěná továrna je stále plná jedů, oběti nedostaly odškodnění žádné nebo symbolické a nepotrestaní viníci žijí v přepychu.

Chemická havárie…
V noci z 2. na 3. prosince 1984 došlo v i / Příspěvěk byl moc dlouhý a proto byl uříznut.
Dobře Voras! Když zásady, tak zásady. Babiše do koše a Milouše zpátky na Vysočinu.
Už to tu někde bylo. Mluvil o své karieře když nastupoval do Hradce . Tak to bude někde v diskuzi z té doby. Zajímavé čtení o osudu člověka a nemoci co ho potkala.
někdo s celým článkem?

odkaz
bingo... jakube...

odkaz
08.06.2019, 11:08
Takže letos koukám bude MC asi jen se 3 týmy, dost totiž pochybuji, že Slovan přijede v tom stavu, jakým je. Smajlík Smajlík Smajlík
až budete slyšet.. číst... hoh...od poloolsíků...

odkaz
Zobrazit od data:
Počet příspěvků na stránku:

Zaregistrujte si své uživatelské jméno a nikdo se za vás již na fóru nebude vydávat! Základní registrace je zdarma.

Jsou diskuse vaším denním chlebem? Pořiďte si profi-registraci s vlastní ikonkou, prohledáváním dalšími službami. To vše jen za jednu SMS! více o profi registraci.

 
  • Pro přispívání do diskuzního fóra je kromě základní registrace nutné zažádat o povolení Vaší přezdívky. Jste-li již registrovaní, autorizační e-mail s přezdívkou, kterou jste zvolili při registraci, odešlete na e-mailovou adresu redakce@mountfieldhk.cz. Heslo pro přihlášení na diskuzní fórum v e-mailu neuvádějte.
  • Chcete-li udělat nový řádek, stačí zařádkovat enterem, netřeba používat html tagy.
  • Děkujeme, že se zde na fóru budete chovat jako slušní lidé.
    Redakce si vyhrazuje právo mazat vulgární, urážlivé nebo nesmyslné příspěvky, stejně tak příspěvky obsahující osobní útoky. V krajním případě pak odepřít přístup uživateli.