Zápasy
čt 8.3.2012 | Sanny Muharem, Lukáš Souček

Parádní výkon týmu a nula Jakuba Čecha! Klíč ke třetí výhře nad Jihlavou

Zápasové menu

Hradečtí to dokázali a odvrátili konec sezony! V šestém čtvrtfinálovém utkání na domácí půdě Jihlavu opět porazili a vynutili si tak sedmý zápas série. Ke třetímu vítězství v play-off nasměroval domácí tým Ondřej Poživil, který otevřel skóre utkání v sedmnácté minutě. Na začátku druhé třetiny zvýšil na rozdíl dvou branek Lukáš Havel a výhru Východočechů pečetil prvním gólem v letošním play-off Martin Koudelka. Dalším strůjcem důležitého vítězství byl brankář Jakub Čech. Ten pochytal všech 35 střel soupeře, v sérii udržel druhé čisté konto a po zásluze byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

V šestém čtvrtfinále musel Hradec zvítězit, naopak Jihlavě hrála do karet výhra z domácího zápasu. Východočechům chyběl zraněný Jan Berger, ani to však svěřence trenéra Jiřího Mičky nezastavilo v cestě za vítězstvím. Padl dokonce i rekord divácké návštěvy, do ochozů královéhradeckého stadionu se přišlo podívat 2862 diváků. Ti v desáté minutě předvedli povedené choreo, které se neslo v červenožlutobílé barvě.

Začátek utkání jako na houpačce

Úvod utkání provázelo svižné tempo a poprvé se přerušovalo až ve třetí minutě, když usedl za katr jihlavský hráč. Ovšem přesilovka Východočechů neznamenala nějaké větší nebezpečí. Do první vážnější šance se dostali hosté. V nadějné pozici se octil Roman Maliník, ale Jakub Čech si připsal úspěšný zákrok.

V sedmé minutě poprvé pořádně vystrčil růžky i domácí celek. Z nulového úhlu se šikovně snažil procpat puk za záda Halmošiho Michal Tvrdík. Na jihlavského muže v masce si ale nepřišel. Následně se z trestné lavice dostal do úniku Michal Jeslínek, jeho samostatný nájezd zastavil Karlíček za cenu faulu. Přesilovka však v Jihlavě nevyšla podle představ.

Následovala hluchá pasáž, kdy si oba celky půjčovaly puk. Pak ale přišla sedmnáctá minuta, ve které se poprvé měnilo skóre. Čtvrté hradecké formaci se zvýšená aktivita vyplatila. Tomáš Karpov nic nezabalil, vybojoval puk zpod těla Halmošiho a vybídl ke skórování Ondřeje Poživila, na kterého zívala prázdná branka – 1:0.

Produktivní byl opět jen Hradec

Do druhého dějství vstoupila aktivně Jihlava, branku však vstřelit nedokázala. Nejblíže k ní měl Martin Filip, jenž se ocitl před brankovištěm Čecha. Propasírovat puk za brankovou čáru ale nedokázal. Naopak síť se vlnila na opačné straně kluziště. Václav Čížek totiž vytáhl ze svého repertoáru nezištnou přihrávku o mantinel, přičemž puk našel volného Lukáše Havla, který mohl postupovat sám. Havel se neukvapil a chladnokrevně zakončil do vzdálenějšího růžku – 2:0.

V další slibné šanci se pak objevil Adam Rufer, ale trefil pouze tyčku Halmošiho svatyně. Posléže přišlo vyloučení Královéhradeckých a s tím i velký nápor Dukly. Jihlavská pětka dlouho svírala domácí hráče, nikdo z hokejistů ve žlutém dresu ale nedokázal dopravit kotouč do branky. Jakub Čech odolával každé střele, nejnebezpečnější vyslal Jiří Dobrovolný.

V závěru třetiny měli Jihlavští velký tlak, proti změně stavu byl opět Jakub Čech. Nejprve se do volného prostoru prokličkoval Michal Jeslínek, jeho ránu hradecký mág zlikvidoval s velkou jistotou. O pár sekund později zakončovali Filip s Kolafou, opět jim Čech vystavil jasnou stopku.

Třetí třetina znamenala třetí pojistku

Začátek třetí části nabídl další početní výhodu pro Jihlavu. Avšak přesilovky prim v zápase rozhodně nehrály. Ani jednomu z celků se nepodařilo udeřit. Důkazem toho může být poslední hradecký gól. Ve vlastním oslabení vybojoval puk Patrik Moskal a společně s Martinem Koudelkou se vydali do přečíslení. Oba dokázali vymyslet excelentní kombinaci, kterou zakončoval druhý jmenovaný hráč do prázdné svatyně – 3:0.

Rázem nato se ale Jihlava málem dočkala. Daniel Hodek si vyjel na vrchol pravého kruhu, odkud vyslal nekompromisní střelu, ta se zastavila o tyčku domácí klece. Stejným počinem se prezentoval i Tomáš Karpov na druhé straně kluziště. Z těžké pozice totiž vypálil a také rozezvonil konstrukci brány.

V závěru utkání přišla i třešnička na dortu. Do sebe se pustili Jiří Hendrich a Kriss Grundmanis. Hradecký obr povalil svého protihráče na zem a tribuny tleskaly. Následně měl šanci ještě Tomáš Karpov se Zdeňkem Kubicou, ani jeden ale další trefu přidat nedokázal. Série se tedy stěhuje znovu na Vysočinu, kde se definitivně rozhodne o postupujícím do semifinále.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Ján Bendík 0 0 0 1 4
Vít Budínský 0 0 0 1 0
Václav Čížek 0 1 1 1 2
Lukáš Havel 1 0 1 1 0
Jiří Hendrich 0 0 0 1 2
Lukáš Chmelíř 0 0 0 1 0
Jiří Kadlec 0 0 0 1 0
Milan Karlíček 0 0 0 1 4
Tomáš Karpov 0 1 1 1 0
Martin Koudelka 1 0 1 1 0
Zdeněk Kubica 0 0 0 0 0
Václav Lesák 0 0 0 1 0
Rostislav Marosz 0 0 0 0 0
Patrik Moskal 0 1 1 0 0
Ondřej Poživil 1 0 1 1 0
David Roupec 0 0 0 1 0
Adam Rufer 0 1 1 0 0
Michal Tvrdík 0 0 0 0 0
Martin Vágner 0 0 0 1 0
Martin Záhorovský 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jakub Čech 60 35 0 35 100,00 0 2

Ohlasy k utkání

Jiří Mička (HC VCES Hradec Králové):
Do zápasu jsme chtěli vstoupit stejně jako do předchozích domácích, ale první třetinu jsme příliš dobře nezvládli. Naštěstí dal Ondra Poživil uklidňující první gól, který byl pro nás hodně důležitý. Pak jsme si řekli, že po Jihlavě musíme ještě víc šlapat, abychom měli víc střel a víc šancí. Dali jsme gól na 2:0, tyčku a ještě byla škoda, že Adam Rufer netrefil z úhlu prázdnou bránu. Do třetí třetiny jsme si řekli, že se nesmíme stáhnout do obrany a musíme hrát celých dvacet minut aktivně. Když jsme dali v oslabení krásného góla na 3:0, bylo po zápase.

Patrik Augusta (HC Dukla Jihlava):
Z mé strany je hodnocení jednoduché. Nedali jsme góla, takže jsme nemohli pomýšlet na výhru. Začali jsme celkem dobře a v první třetině jsme si vytvořili několik šancí, které jsme ale neproměnili. Hradec svou šanci naopak využil, dostal se na koně a po naší hrubé individuální chybě přidal druhý gól. Za stavu 2:0 jsme se už k větším příležitostem nedostávali a Hradec odehrál závěr velice dobře.