Zápasy
po 14.1.2013 | Luboš Vácha, Sanny Muharem

Východočeši v závěru sice srovnali, prodloužení však patřilo Havlíčkovu Brodu

Zápasové menu

Královští lvi toužili před začátkem obrat o body Havlíčkobrodské a v tabulce se dotáhnout. Plán v úvodu vcelku vycházel. Jak již bývá ve vzájemných zápasech zvykem, i tentokrát se jednalo o dramatický souboj. Hradec Králové vedl v první části hry již o dvě branky a kráčel si pro body, tým z Vysočiny ale dokázal třemi góly otočit stav. V samém závěru se však hokejistům zpod Bílé věže podařilo ještě vyrovnat, v prodloužení ale opět doplatili na nedisciplinovanost. Domácí tým rozhodl o své výhře 4:3 v přesilové hře a získal o jeden bonusový bod navíc.

První třetina? Patřila Davidu Švagrovskému

Havlíčkův Brod dostal v úvodu první části velikou výhodu, když mohl hrát 64 sekund dlouhou přesilovku pět na tři. Rebelům se ji ale nepovedlo využít. Jednu šanci v ní měl Ondráček, který se v na levé straně pásma hostí opřel do puku, svižná pumelice prolétla brankovištěm mimo klec. Následně se na koně dostali spíše Královští lvi.

Velice nebezpečnou ránu golfem vyslal na Dolejše obránce Vágner, jenž o pár centimetrů minul pravou tyčku. Na druhé straně pálil zápěstím Kostourek. Měl sice dostatek času a prostoru, střela mu ale při nápřahu příliš nesedla a postrádala tak potřebnou přesnost.

Hostující celek se dostal jako první do vedení. Během 15. minuty se Královští lvi usadili v útočné třetině, Michal Tvrdík si po Dolejšově pravé ruce svižně vyměnil kotouč s Janem Bergerem. Ten si vymíchal domácí obranu, bez čekání neservíroval kotouč mezi kruhy, kde si jej sjel jako raketa dojíždějící David Švagrovský a dělovkou z jízdy procedil snažícího se gólmana – 0:1.

Krátce na to měl další obrovskou šanci aktivní Berger, jenž důrazně střílel z pravého kruhu, ale těsně minul. Rebelové obdrželi další branku, a to přímo do šatny. V závěru třetiny posunul Michal Tvrdík puk na modrou čáru, odkud razantně nahazoval Zdeněk Čáp. Jeho pokus tečoval v mezikruží stojící znovu David Švagrovský a nasměroval černou pryž za brankáře – 0:2.

Vyrovnání Havlíčkova Brodu

Rebelové zkoušeli vykřesat jiskru naděje ve 24. minutě, kdy se před brankou soupeře nebezpečně promenádoval Havel, který však Ostrčilovo nahození nedokázal zpracovat. Havlíčkův Brod se snížení stavu dočkal v 29. minutě. Rebelům se naskytla početní výhoda, kterou dokázali zužitkovat. Jan Soldán přiťukl kotouč do levého rohu, kde se pohyboval Milan Kostourek, jehož mířená nahrávka skrz Čechovo brankoviště našla hokejku najetého exhradeckého Lukáše Havla – 1:2.

Svěřenci trenérů Jiřího Recha a Milana Chalupy se mohli ke konci prostřední dvacetiminutovky radovat z vydřeného vyrovnání. Ondřej Stehlík nahrál skrz útočné pásmo na protější kruh, kde se napřáhl Petr Polodna, jenž tvrdým golfem napálil kotouč za Čecha, který se již nestihl přesunout a bylo vyrovnáno.

Havlíčkobrodští ještě dohrávali zbytek třetiny v početní výhodě, tu nevyužili. Nebezpečně z úhlu při ní střílel Polodna. Po něm pak nadvakrát Pavel Musil, následně to od modré zkoušel Pavlík, avšak marně. Krátce na to už Kotlinou zazněla siréna signalizující pauzu.

Dramatický závěr vítěze neurčil

Královští lvi se museli bránit také na začátku poslední části. Ve vlastním oslabení se na Dolejše vydal Berger, kotouč mu za pět minut dvanáct vypíchl Jelínek. Velikou šanci měli domácí při své další přesilovce. Ostrčil prudce nahodil puk k Rytnauerovi, který z levé strany brankoviště posunul kotouč na Ondráčka, Čech se stihl přemístit a jeho střelu z bezprostřední blízkosti zlikvidovat.

Střelecké prokletí obou celků bylo zmařeno v 58. minutě během další početní výhody domácího celku, který ji využil. Milan Kostourek si všiml u druhé tyčky číhajícího Ladislava Rytnauera, jenž přesnou bombou z první zvýšil stav utkání na 3:2. Už se zdálo, že je hotovo, ale opak je však pravdou. Rebelové šli totiž po Havlově faulu do čtyř. Při obrovském tlaku Královských lvů se v prostoru pravého kruhu dobře zorientoval Patrik Moskal, který vyrovnávací trefou rozjásal malou skupinku Hradeckých – 3:3.

Hradec doplatil zbytečné vylučování

Šedesát minut hry vítěze neurčilo. Muselo se tedy prodlužovat. V polovině prodloužení byl vyloučen Hendrich a Rebelové tak dostali příležitost k možnému rozhodnutí duelu. To se jim těsně před koncem prodloužení podařil Milan Kostourek posunul kotouč na Ladislava Rytnauera. Obnovená spolupráce ze závěru třetí třetiny znovu znamenala gólový úspěch, když druhý jmenovaný z prostoru mezi kruhy a modrou čárou poslal kotouč za Čechova záda. Rytnauer tak Rebelům zařídil dvoubodový zisk.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jan Berger 0 1 1 0 4
Luděk Brož 0 0 0 0 0
Vít Budínský 0 0 0 0 2
Zdeněk Čáp 0 1 1 -1 0
Petr Haluza 0 1 1 0 2
Ladislav Havlík 0 0 0 0 0
Jiří Hendrich 0 0 0 -1 6
Milan Karlíček 0 0 0 0 12
Martin Klement 0 0 0 1 0
Šimon Macháň 0 0 0 0 0
Michal Mikeska 0 0 0 0 2
Patrik Moskal 1 0 1 0 0
Aleš Půlpán 0 0 0 0 0
David Roupec 0 0 0 1 2
Vladimír Říha 0 0 0 -1 0
David Švagrovský 2 0 2 1 0
Michal Tvrdík 0 3 3 0 0
Martin Vágner 0 0 0 0 0
Milan Valášek 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Jakub Čech 64 36 4 32 88,89 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Rech (HC Rebel Havlíčkův Brod):
Samozřejmě, Hradec je kvalitní mužstvo a má dostatek bodů. My jsme se na to nějak připravovali. Prvních deset minut bylo z naší strany docela dobrých až na to pět na tři. To bylo příliš statické, byl tam Havel, který měl šanci, Kosťa (Milan Kostourek – pozn. red.) mohl dávat do prázdné brány. Bohužel, hraje se na góly. Kdybychom to využili, tak se hraje jinak. My jsme pak udělali hrubku, dostali jsme gól a nakonec byla první třetina 0:2. Pak jsme si řekli v kabině, že musíme dát kontaktní gól, což se nám podařilo a nakonec jsme ve druhé třetině vyrovnali na 2:2. V závěru to bylo velmi hektické, zbytečné vyloučení Lukáše Havla. Prostě takovémuto zkušenému borcovi se to nemůže stát, aby byl takto vyloučený. Měl prostě zavřít pusu a odejít odtamtud, ne se ještě napřáhnout, nebo co to tam bylo. Ale prostě byl vyloučený a zase jsme dostali gól – to znamená zase bod mínus. Myslím si, že první dvě minuty v prodloužení byli lepší hosté, nicméně jsme dokázali využít přesilovku a dva body jsou doma. Díky za ně a teď musíme uhrát nějaké body v Mostě.

Jiří Kučera (Královští lvi Hradec Králové):
Já myslím, že jsme si ten zápas prohráli sami. Začali jsme dobře, první třetinu jsme vyhráli 2:0. Zhruba do půlky zápasu jsme měli ještě dvě nebo tři gólovky, ale pak jsme zase začali hrát to, co je naše největší nemoc. Začali jsme tahat puky do pásma, nevyhodili jsme je a soupeř toho využil. Pak jsme měli drobet štěstí, jak měl soupeř přesilovku pět na tři. Pak jsme sice dostali gól v oslabení, ale v šest na čtyři jsme dali na 3:3. Prodloužení, tam jsme bohužel měli další vyloučení a dostali další gól.