Zápasy
út 4.3.2014 | Martin Voltr

Hradec doma bodoval podeváté v řadě, Liberci však padl v nájezdech

Play-off si už hokejisté Mountfieldu zajistili v neděli, proti Liberci jim ale v posledním domácím zápase před vyřazovacími boji šlo ještě o posun do první čtyřky a nabytí nezbytného sebevědomí. Ofenzivně ladění Bílí Tygři šli na jejich ledě třikrát do vedení, na což sice Hradečtí pokaždé reagovali, ale v nájezdech přece jen padli. Hradec i tak doma bodoval podeváté v řadě, základní část uzavře páteční bitvou na ledě Plzně.

Bez dvou nejproduktivnějších beků se museli v úterním souboji obejít hradečtí trenéři. K Renému Vydarenému se přidal i nemocný Peter Frühauf, do první obrany se tak postavil Zdeněk Čáp a svůj počet startů rozšířil také junior Tomáš Prokop. Brankář Pavel Kantor dostal volno, jeho místo zaujal Ondřej Kacetl, který se do extraligy vrátil hned dva dny po vypadnutí z prvoligového čtvrtfinále s Havlíčkovým Brodem.

Hradec odpověděl na vedoucí gól soupeře

Pro koho mělo ale utkání pikantní příchuť, to byl Tomáš Pospíšil. Ještě donedávna liberecký útočník teď už reprezentuje hradecký hokej a proti svému bývalému zaměstnavateli nastoupil vůbec poprvé. Právě on měl první velkou šanci zápasu, hned ve druhé minutě ho z rohu parádně našel Rudolf Červený, ale Pospíšil nedokázal prudký puk poslat mezi tři tyče.

Postupně se tak o kousek větší aktivity chopili Bílí Tygři a v sedmé minutě přišel první gól. Tomáš Urban vyhrál buly dopředu a jeho následná střela se s přispěním nešťastného Čápova zásahu dostala za Kacetlova záda – 0:1. Libereckou dravost to jen podpořilo, další hrozbu připravili opět vytáhlý Urban, dorostenec Zacha nebo rychlík Bartek. Zvlášť proti šanci posledně jmenovaného se ale Kacetl zaskvěl.

Mountfield se do šancí dostával jen sporadicky, i přes slušné tempo nenabízela hra oboustranně příliš nebezpečných okamžiků. Stačila však jedna parádní akce elitní formace a bylo vyrovnáno! Kudrna přejel s pukem modrou čáru, natáhl na sebe protihráče a přenechal Šimánkovi, jenž udělal to samé pro Tomáše Mertla. Posledně jmenovaný završil akci nádhernou střelou do druhého růžku – 1:1.

Tygři se vždy posunuli o krok napřed

Druhá třetina už ve srovnání s tou první zvedala fanoušky ze sedadel o poznání častěji. Poprvé hned po dvou minutách, kdy ale Červenému v přečíslení kotouč ujel – a hned vzápětí přišel trest. Přesná Zachova přihrávka přes hradeckou obranu našla veterána Petra Nedvěda, který v sólu svou bekhendovou kličku se štěstím protlačil pod Kacetlem za čáru – 1:2.

Hradec tak znovu prohrával. Znovu ale dokázal najít odpověď, a tentokrát hodně rychle. Zase se o to postaral první útok, když Kudrna opět hledal Šimánka, ale puk propadl až na Bohumila Janka. Jeho ztečovaná dorážka zaplula mezi Lašákovými chrániči a pro hradeckého obránce znamenala vůbec první extraligový gól kariéry – 2:2!

Oba soupeři si následně poprvé vyzkoušeli hru v početní výhodě. Víc ale do děje hry zasáhla Ptáčkova dělovka, kterou schytal do kotníku pravé nohy bijec Jan Výtisk a z utkání musel odstoupit. Útočné choutky Severočechů to ovšem neoslabilo, střední pásmo překonávali stále s velkou lehkostí a často bušili na nerozhodný stav.

Mountfield jako by opět vyčkával na sílu svého nejproduktivnějšího útoku. Když ale Mertl neproměnil Jankovu střílenou nabídku, podruhé v prostředním dějství se naplnilo staré hokejové pořekadlo Nedáš – dostaneš. Otevřené hry využil Liberec k průniku lotyšského olympionika Koby Jasse, který dojel svůj vyražený pokus a rychlou otočkou okolo brány poslal puk za záda marně se přesouvajícího Kacetla – 2:3.

Závěrečný tlak slavil ovoce

Vzhledem k tomu, že oba týmy si svůj postup zajistily už v minulém kole, k vidění byla trochu bezstarostnější hra. Přesilovky v úterním večeru tentokrát nerozhodovaly. Liberec v té své neproměnil šanci z hokejky Filippiho, Hradec měl dokonce při své výhodě kvůli několika obranným kiksům plné ruce práce.

Příležitostí potřetí dorovnat nepříznivý stav měli domácí hokejisté pomálu. Lašáka prověřovali výhradně ranami z dálky, které pro slovenského gólmana v jeho současné formě neznamenaly větší problém. Výjimkou byl sebevědomý slalom Rudolfa Červeného.

Vůle Východočechů se ale stupňovala a v posledních dvou minutách se jim už podařilo soupeře vydatně sevřít do drápů. Střídačka si v pravou chvíli vybrala oddechový čas, Ondřej Kacetl už se ani nevracel do brány a nakonec si hradečtí fanoušci mohli zakřičet! Velký kolotoč, jak jinak než v podání prvního útoku, zakončil po Kudrnově nabídce v čase 59:04 Jiří Šimánek – 3:3! Ještě to nemuselo být zdaleka všechno, ale ve skvělém závěru základní hrací doby už domácí víc nestihli.

Mountfield neproměnil už devět nájezdů v řadě

Podruhé v sezóně se tak zápas mezi Hradcem a Libercem prodlužoval. Blíže k rozhodnutí měli hostující hokejisté, útočné duo Nedvěd–Filippi totiž v přečíslení pořádně prohnalo hradeckou obranu a druhý jmenovaný poslal kotouč těsně vedle druhé tyčky.

Vítěze dramatické bitvy ovšem určily až samostatné nájezdy. Čtyři série ovládli výtečně chytající brankáři, Ondřej Kacetl v té páté už ale kapituloval. Tomáš Filippi ho překonal precizní bekhendovou kličkou a protože Rastislav Dej nedokázal odpovědět, Liberec získal na hradecké půdě šesté vítězství v řadě – 3:4 po nájezdech.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Zdeněk Čáp 0 0 0 -1 0
Rudolf Červený 0 0 0 0 0
Rastislav Dej 0 0 0 0 0
Tomáš Harant 0 0 0 -1 0
Bohumil Jank 1 0 1 0 0
Tomáš Knotek 0 0 0 -1 0
Jaroslav Kudrna 0 3 3 2 0
Lukáš Květoň 0 0 0 -1 0
Tomáš Mertl 1 1 2 1 0
Peter Mikuš 0 0 0 1 0
Martin Pláněk 0 0 0 0 0
Martin Podlešák 0 0 0 0 2
Tomáš Pospíšil 0 0 0 -1 0
Tomáš Prokop 0 0 0 0 0
František Ptáček 0 0 0 1 0
Jiří Šimánek 1 2 3 2 0
Vladimír Škoda 0 0 0 0 0
Michal Švihálek 0 0 0 -1 2
Michal Tvrdík 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 65 24 3 21 87,50 0 0

Ohlasy k utkání

Peter Draisaitl (Mountfield HK):
Rád bych řekl něco chytrého, ale moc mě toho nenapadá. Trochu hokeje jsme předvedli poslední minutu a půl v šesti, jinak jsme byli absolutně hrozní. Na ten hokej, který praktikuje Liberec, prostě neumíme a nebyli jsme schopni udělat vůbec nic. Jediné, co s tím můžeme udělat, je okamžitě zapomenout.

Milan Černý (Bílí Tygři Liberec):
S výsledkem jsme spokojeni. V zápase bylo vidět, že oba týmy získaly jistotu postupu, a nebylo to tak křemenné. K vidění nebylo ani tolik soubojů, ale pro diváka to musel být hodně dobrý zápas. Jsme také rádi, že jsme si vyzkoušeli prodloužení a nájezdy. Jsme moc spokojeni, že jsme v nich uspěli.

Fotogalerie