Zápasy
ne 2.9.2018 | Petr Šatalík

Hradec porazil Rouen a v CHL bere první body. Klíčové bylo druhé dějství

Druhý zápas Champions Hockey League s francouzským Rouenem přinesl Mountfieldu první vítězství, body, a navíc důležité sebevědomí. Lvi sice v první třetině inkasovali z hole Ritze, ale po celé utkání byli znatelně lepším mužstvem. Ve druhé dvacetiminutovce duel třemi góly otočili a v závěrečné části již náskok udrželi, ačkoliv ve dvojnásobném oslabení ještě jednou inkasovali.

Trenér Tomáš Martinec udělal oproti prvnímu utkání Champions Hockey League s Norimberkem určité změny v sestavě. Do branky se místo Jaroslava Pavelky postavil Brandon Maxwell. V obraně nenastoupili Radim Šalda a Richard Nedomlel, sedmého beka hrál tentokrát Štěpán Havránek. V útoku scházel Roman Kukumberg, v ofenzívě tak zbylo místo pro Jana Bergera a Daniela Rákose.

Draci rychle otevřeli skóre

Mountfield vstoupil do utkání aktivně, první větší šanci měl Chalupa, jenž na levé straně zkrotil prudkou křižnou přihrávku a rychle vypálil, Pintarič se však s pasem stihl přesunout a ránu zneškodnil. Následně udeřilo, ale na opačné straně. Mathieu Roy poslal od pravého hrazení střílený pas do předbrankového prostoru, kde měl čepel připravenou Nicolas Ritz, jenž usměrnil kotouč přesně k zadní tyči svatyně Maxwella.

Východočeši se snažili na inkasovaný gól reagovat, Vincour se zpoza brány nacpal do brankoviště, ale Pintarič měl spodek branky i přední tyč pokrytou. O chvíli později pálil z pravé strany Koukal, jenže jeho projektil mířil příliš vysoko a další příležitost Vincoura z bezprostřední blízkosti skončila jen na betonech pozorného brankáře Rouenu. Následující možnost Hradce přišla paradoxně v oslabení, Bezúch střílel z mezikruží na vzdálenější tyč, pohotový gólman francouzského celku však jeho ránu vykopl.

Pak zahrozili zase Draci, Aleardi se po pravé straně dostal do úniku, jenže trefil jen připravenou lapačku Maxwella. Caron o chvíli později také pláchl defenzívě Mountfieldu, Filip Pavlík jej ale rychle stíhal a snad se tím zasloužil o to, že útočník Draků svou kličku do forhendu přetáhl. Největší šanci Lvů v samém závěru promarnil Koukal, když Východočeši parádně sehráli přesilovku 5 na 3, kapitán Hradce však v rozhodujícím momentu nedokázal zpracovat přihrávku na pravý kruh a na prázdnou bránu ani nevystřelil. Proto se šlo do kabin za stavu 1:0 pro Rouen.

Druhé dějství přineslo zásadní zlom

Trenér Tomáš Martinec nejspíš o přestávce důkladně promluvil se svými svěřenci, jelikož ti nastoupili do další dvacetiminutovky jako vyměnění. Zužitkovat stihli již zbytek početní výhody, Cingel napálil z pravé strany puk do betonů Pintariče, jenž ale kotouč nezaklekl, díky čemuž se svým důrazem a šikovným šťouchem prosadil Tomáš Vincour – 1:1. Uteklo dalších 23 sekund a zápas se převrátil na stranu hokejistů z města pod Bílou věží. Vopelka poslal z vrcholu pravého kruhu ideální křižný pas do rychlé jízdy Danielu Rákosovi, který usměrnil touš do sítě – 2:1.

Francouzský celek reagoval na inkasované branky vlastní příležitostí, jenže Koivisto střílel z levého kruhu nad břevno svatyně Maxwella. Na druhé straně se k ráně z mezikruží procpal Rákos, jeho druhé brance zabránil beton Pintariče, který byl na zemi včas. V další dobré pozici se pak ocitl Brodeur, jenž z levé strany od modré čáry vyslal tvrdý přízemní projektil. Ten ale pozorného strážce královéhradecké svatyně překvapit nemohl.

Naopak Hradec další větší příležitost využil, do situace dvou proti jednomu unikli Cingel a Oskars Cibulskis, jenž chvíli přemýšlel nad přihrávkou, ale pak parádně vystřelil na zadní tyč a našel mezeru mezi rukou a tělem Pintariče – 3:1. Když Lampériera dostihl v samostatném úniku Graňák a tvrdou Chakiachviliho ránu z vrcholu kruhů chytil Maxwell do lapačky, odcházeli Lvi do šaten s pohodlným dvoubrankovým náskokem.

Rouen korigoval, ale vyrovnat nezvládl

Na začátku třetího dějství přiložil Rouen pod kotlem a vyvolal pořádný zmatek v defenzívě Mountfieldu. Deschamps se natlačil do brankoviště a lehce vychýlil klec ze základního postavení, což brankář Lvů několikrát signalizoval sudímu. Ten však nechal hru plynout a útočník Draků tak mohl vypálit a orazítkovat břevno klece Východočechů. Dalším pokusem se pak prezentoval Mäkinen, který pálil z ostrého úhlu od pravého mantinelu, gólman Hradce puk vyrazil do protihráče a následný odraz si pohlídal.

Na druhé straně mohl vedení svěřenců Tomáše Martince navýšit Radovan Pavlík, jenž dostal parádní bekhendovou přihrávku od Cingela a pálil na poloprázdnou bránu, zpracování se mu však ideálně nepovedlo, takže se Pintarič stihl přesunout a střelu zlikvidoval. V další situaci Chalupa unikl bekům Rouenu a byl hákován. Sudí nařídil trestné střílení, které však faulovaný hráč neproměnil, když svou bekhendovou kličku přetáhl a mezi tři tyče nezamířil.

Po faulu Pichého, který obdržel trest na 5 minut a do konce utkání, hráli Draci dlouhou přesilovku, v níž z mezikruží střílel Guttig, jenž ale v dobré pozici mířil nad břevno svatyně Lvů. Francouzský celek snížil až v početní výhodě 5 na 3, první ránu Anthonyho Guttiga Maxwell srazil pod své betony a důrazný útočník stihl včas postrčit kotouč za čáru. Zbytek duelu však svěřenci Tomáše Martince kontrolovali, výhru pohlídali až do závěrečného hvizdu a zaslouženě udrželi tři body pod Bílou věží, čímž zlepšili své vyhlídky na postup ze základní skupiny Champions Hockey League.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Jan Berger 0 0 0 0 2
Juraj Bezúch 0 0 0 0 0
Maris Bičevskis 0 0 0 0 0
Oskars Cibulskis 1 0 1 0 0
Lukáš Cingel 0 1 1 0 0
Dominik Graňák 0 0 0 0 2
Štěpán Havránek 0 0 0 0 0
Matěj Chalupa 0 0 0 0 4
Petr Koukal 0 0 0 1 2
Tomáš Linhart 0 0 0 0 0
Patrik Miškář 0 0 0 0 0
Matej Paulovič 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Sébastien Piché 0 0 0 0 25
Radek Pilař 0 0 0 0 0
Daniel Rákos 1 0 1 1 2
Tomáš Vincour 1 1 2 0 2
Lukáš Vopelka 0 1 1 1 0
Petr Zámorský 0 1 1 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Brandon Maxwell 60 24 2 22 91,67 0 0

Ohlasy k utkání

Tomáš Martinec (Mountfield HK):
Máme za sebou těžký zápas s velmi dobrým soupeřem. Má v týmu spoustu zkušených hráčů a bylo to na jeho hře znát. Jsme moc rádi, že jsme utkání dotáhli do vítězného konce, i když to byly nervy do samého závěru . O výsledku rozhodla druhá třetina, kterou jsme vyhráli 3:0 a soupeři odskočili. Musíme se vyvarovat zbytečných vyloučení, která nás stála strašně sil i přesto, že jsme oslabení odehráli výborně. Z toho si musíme vzít do příštích zápasů ponaučení, abychom nehráli prakticky devatenáct minut v oslabení.

Fotogalerie