Zápasy
ne 27.10.2019 | Daniel Krátký, Jan Vavřina | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Prokletí prolomeno! Lvi konečně zvítězili v Liberci za tři body

13. října 2013 a 27. října 2019. Jen v tyto dva dny dokázali hradečtí hokejisté vyhrát v základní části na ledě Bílých Tygrů. Zatímco před šesti lety se radovali ze dvou bodů, tentokrát dokázali vybojovat všechny tři. Mountfield se dostal dvakrát do vedení díky gólům Matěje Chalupy a Petra Koukala, pojistku a nakonec i vítěznou trefu zaznamenal Petr Zámorský. Lvi tak bodovali potřetí za sebou a zvítězili poprvé pod trenérským tandemem Martinec–Růžička.

Do druhé čtvrtiny Tipsport extraligy na ledě Liberce vstoupili hokejisté Mountfieldu HK ve stejném složení jako ve Vítkovicích. V brance nastoupil Marek Mazanec a elitní formace se představila ve složení Radek Smoleňák – Daniel Rákos – Rudolf Červený. Sedmým bekem zůstal Radim Šalda.

Úvod příliš hokejové krásy nenabídl

Aktivnější byli v prvních minutách hokejisté Mountfieldu, kteří ohrozili Marka Schwarze v brance několika střeleckými pokusy. Zejména první formace hostů dělala Tygrům velké potíže. Severočechy dostala do zápasu přesilová hra, ve které svého soka uzamkli do obranného pásma, střelecký pokus však přišel až v samotném závěru z hole Libora Hudáčka.

Také Lvi si vyzkoušeli přesilovou hru, a to díky výbornému pohybu čtvrté formace. V početní výhodě měl největší možnost první části Aleš Jergl, který pálil ze své obvyklé pozice, ale Schwarz zasáhl efektně lapačkou. Ani v přesilovce s pořadovým číslem dvě, krátce poté, se hokejistům Hradce nepodařilo skórovat, i přesto, že ji téměř celou strávili v útočném pásmu.

Zato Liberečtí byli během své druhé početní převahy mnohem nebezpečnější než Hradečtí, dvěma slušnými zákroky se musel předvést Marek Mazanec. Závěr bezbrankové první periody ještě okořenila menší potyčka poté, co si Radek Smoleňák vytvářel svou agresivní hrou prostor v útočném pásmu před libereckým útočníkem Jaroslavem Vlachem.

Druhá perioda nabídla tři branky

Do prostřední třetiny vstoupily oba týmy v poměrně vysokém tempu, hra plynula rychle z jedné strany na druhou. V čase 22:07 všem ujel z levé strany Matěj Chalupa a svým blafákem do bekhendu s přehledem otevřel skóre – 0:1. Odpověď hokejistů Liberce však přišla záhy, když Michal Birner našel v ideální pozici ve střeleckém slotu Libora Hudáčka, který v pohodě zavěsil – 1:1.

Mnohem, mnohem zajímavější hokej nabízela druhá část hry, ve které byli rozhodně aktivnějším týmem hradečtí Lvi. Druhou branku mohl přidat Matěj Chalupa poté, co si krásnou kličkou vychutnal bránícího hráče, ale jeho střelecký pokus vychytal výborným semaforem brankář libereckých Tygrů Marek Schwarz.

Zaskvět se však musel také Marek Mazanec, který v čase 37:43 vychytal samostatný únik domácího forvarda Daniela Špačka. Takřka z následující akce však opět udeřili Lvi! Aktivně pracující Matěj Chalupa potáhl kotouč do útočného pásma, následně do tandemu posunul kotouč na volej Tomáši Linhartovi, jehož bombu vyrazil Schwarz pouze před sebe, kde se pohyboval nehlídaný Petr Koukal, jenž zametl touš do sítě – 1:2!

Rozhodl první sezónní gól Petra Zámorského

Hned v prvních vteřinách třetí části mohl skóre navýšit Radek Smoleňák, který po Rákosově pasu orazítkoval břevno. Následně nabídli Východočeši domácím šanci v podobě přesilové hry. V ní však mohl paradoxně udeřit Hradec. Lukáš Cingel dostal v přečíslení dvou proti jednomu přihrávku od Radovana Pavlíka, slovenský centr však nemířil přesně. Severočeši si i tak během početní převahy vypracovali zajímavé možnosti, Marek Mazanec zůstal koncentrovaný.

Domácí si v polovině závěrečné třetiny vytvořili mohutný tlak a hnali se za vyrovnáním. Nejblíže k němu mělo nahození Tomáše Havlína od modré čáry, které Marek Mazanec vůbec neviděl, i tak jej však vyrazil. Tygři svoje příležitosti nevyužívali, zato Lvi ano. Do ideální pozice dostal přihrávku Kevin Klíma, jehož střelu zblokoval liberecký bek na hůl Petra Zámorského, který otevřel svůj letošní střelecký účet – 1:3!

Tygry třetí branky rozhodně nezlomila, přesilovou hru využil přesnou střelou o tyč v čase 55:42 Michal Birner – 2:3. Tentýž hráč mohl dokonce vyrovnat, když se hnal sám z pravé strany na Mazancovu svatyni, ale neuspěl. Severočechům k vyrovnání nepomohla ani závěrečná hra bez brankáře, a tak si Mountfield HK odvezl z Liberce po šesti letech tři body za výhru 3:2!

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Oskars Cibulskis 0 0 0 -1 2
Lukáš Cingel 0 0 0 0 0
Rudolf Červený 0 0 0 -1 0
Matěj Chalupa 1 2 3 3 0
Aleš Jergl 0 0 0 2 0
Kevin Klíma 0 1 1 1 0
Petr Koukal 1 0 1 2 0
Tomáš Linhart 0 1 1 2 0
Richard Nedomlel 0 0 0 -1 0
Matej Paulovič 0 0 0 1 0
Filip Pavlík 0 0 0 1 2
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Jordann Perret 0 0 0 0 0
Daniel Rákos 0 0 0 -1 2
Mislav Rosandič 0 0 0 1 0
Radek Smoleňák 0 0 0 0 2
Radim Šalda 0 0 0 0 0
Tomáš Vincour 0 0 0 0 0
Petr Zámorský 1 0 1 2 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Mazanec 60 27 2 25 92,59 0 0

Ohlasy k utkání