Zápasy
st 13.11.2019 | Klára Petrásková

Lvi sehráli s Adlerem vyrovnanou partii, zvítězili těsně 1:0

První osmifinále s německými Orly připomínalo spíše fotbalový než hokejový zápas. Diváci totiž při hradecké výhře viděli jedinou branku! V první části se oba celky spíše rozkoukávaly, od té druhé už bylo vidět o něco více útočných akcí. Jenže všechny včetně těch přesilovkových zůstávaly bez využití, a to až do 56. minuty, kdy o osudu souboje rozhodl hrdina Aleš Jergl.

K zápasu CHL trenéři postavili oproti poslednímu mači před reprezentační pauzou pozměněnou sestavu. V obraně naskočila jako čtvrtá mladá dvojice Šalda – Gaspar, v útoku nahradili Pauloviče s Červeným Vincour a Dragoun. Všechny lajny rovněž koučové nově namixovali.

Pozvolnější hra otevření skóre nepřinesla

Bezbrankovému stavu po první třetině odpovídal také její průběh. Bojovné a nepříliš závratné tempo přineslo spíše nepřesné nahrávky a hru u mantinelů, i tak ale gólmani museli čelit několika nebezpečným pokusům; ve většině případů po zaváhání v obranných řadách.

Největší příležitosti viděli diváci v závěru první pětiminutovky, když v krátkém sledu čelili obra brankáři samostatným únikům. Po průnikové nahrávce pálil zleva na delší tyč Aleš Jergl, proti Marku Mazancovi zase vytáhl střelu z mezikruží Tommi Huhtala. Ten ale nezamířil přesně a trefil jen zadní hrazení. Znatelnější vzruch přinesla ještě šance Lukáše Cingela, který se ocitl sám u pravé tyčky a snažil se Johana Gustafssona překvapit zblízka, maskovaný muž Adleru ale zareagoval včas.

Že se hra nesla v dohrávání osobních soubojů, to pocítil krom jiných hráčů také v utkání aktivní Kevin Klíma – při cestě na střídačku mu totiž prvotřídní hit vystavil Cody Lampl a hradecký útočník si udělal nechtěnou zastávku s tváří u ledu. Výstroje brankářů prověřili před přestávkou ještě německý Denis Reul a východočeští Radovan Pavlík s Michalem Dragounem, ani jejich střely ale neměly gólové parametry.

Více pohybu, ale stále bez gólového koření

Hned v úvodu prostřední části sudí vyloučili za hrubost hráče na obou stranách a hra ve čtyřech více prospěla Mountfieldu. Ten totiž točil soupeře v jeho obranném pásmu a snažil se také střílet, žádný puk ale za brankovou lajnu nezapadl. V plném stavu pak vystrčil útočné růžky také Mannheim, Mazanec ale rychlé pokusy z hrany brankoviště vyrazil.

A pak přišly obrovské šance Hradce, který se hned třikrát během pár minut mohl dostat do vedení. Na Tomáše Vincoura zívala prázdná brána, jenže za gólmana na poslední chvíli zaskočil jeden z beků a domácí forvard nastřelil tyč. Proti Kevinu Klímovi, který zachytil vyhození a ihned zamířil k levé tyči, se zase stihl Gustafsson přesunout, Jordann Perret zase v přečíslení trefil brankářovu hruď.

V závěru třetiny se zase aktivita přenesla na druhý konec kluziště, protože hokejisté Mannheimu dostali k dispozici dvě přesilové hry. V první ještě tolik nezahrozili, v té druhé ale dobře mířil po vystižené rozehrávce k bližší tyčce Cody Lampl a Mazanec se ještě ohlížel za záda, zda kotouč skutečně skončil v jeho výstroji.

O celém zápasu rozhodla jediná trefa ze samého závěru

Poslední perioda probíhala podobně jako ta prostřední. Hned na jejím začátku se Lukáš Cingel dostal ke střele z mezikruží a Gustafssonovi zavařily také následné dorážky, jeho hradba však odolávala i v následné hradecké přesilovce. V té musel paradoxně podržet svůj tým také Mazanec, protože Marcel Goc upláchl ke střele z pravého kruhu a jeho rána byla pořádně jedovatá.

Čas plynul neúprosně k 60. minutě a na světelné tabuli svítilo stále počáteční skóre 0:0. Bylo jasné, že pokud klání neskončí netradiční remízou, o jeho osudu rozhodne nejspíše jediná akce. Blízko takové byl německý Mark Katic, jehož nahození však ke smůle Orlů proskákalo jen kolem pravé tyče.

Pak však přišla 56. minuta a s ní průnik Aleše Jergla. Hradecký útočník si na Klímovu nahrávku najel na osu hřiště a z vrcholu mezikruží švihem trefil mannheimskou síť – 1:0. ČPP Aréna se rázem dostala do varu a přihlížela, jak Lvi v posledních minutách hubený náskok brání, po vypršení časového limitu se ale po Bílou věží mohli radovat – Hradečtí zvítězili v historicky prvním osmifinálovém utkání CHL.

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Oskars Cibulskis 0 0 0 0 0
Lukáš Cingel 0 0 0 0 0
Michal Dragoun 0 0 0 0 0
Michael Gaspar 0 0 0 0 0
Matěj Chalupa 0 0 0 0 0
Aleš Jergl 1 0 1 1 2
Kevin Klíma 0 1 1 1 0
Petr Koukal 0 0 0 0 0
Adam Kubík 0 0 0 0 0
Tomáš Linhart 0 0 0 1 0
Richard Nedomlel 0 0 0 0 0
Filip Pavlík 0 0 0 0 0
Radovan Pavlík 0 0 0 0 0
Jordann Perret 0 0 0 0 0
Daniel Rákos 0 0 0 1 2
Mislav Rosandič 0 0 0 0 0
Radek Smoleňák 0 0 0 0 0
Radim Šalda 0 0 0 0 0
Tomáš Vincour 0 0 0 0 0
Petr Zámorský 0 0 0 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Mazanec 60 23 0 23 100,00 0 2

Ohlasy k utkáníFotogalerie